Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys gospodarczy w Rosji. Rezerwy walutowe najniższe od 5 lat

0
Podziel się:

Tylko między 13 i 19 grudnia zmniejszyły się o 15,7 miliardów dolarów. Jednocześnie coraz więcej firm sektora prywatnego ubiega się o gwarancje, kredyty państwowe.

Kryzys gospodarczy w Rosji. Rezerwy walutowe najniższe od 5 lat
(PAP/EPA)

Obecnie wynoszą one 398,9 miliardów dolarów, co znaczy, że po obecnie są na poziomie sprzed 2009 roku - ogłosił w rosyjski bank centralny w Moskwie.

Znaczy to, że tylko między 13 i 19 grudnia rosyjskie rezerwy walutowe, zaliczane do największych na świecie, stopniały o 15,7 mld dol. - zauważa agencja dpa.

Minister finansów Anton Siłuanow powiedział, że spadek wartości rubla został zatrzymany. _ Obserwujemy obecnie tendencję rubla do umacniania się _ - dodał. Po historycznie niskim kursie, jaki rosyjska waluta osiągnęła w ubiegłym tygodniu, rubel znacząco odbił dzięki interwencji państwa.

Jednocześnie coraz więcej firm sektora prywatnego i publicznego - w tym koncern naftowy Rosnieft, bank VTB (WTB) i linie lotnicze Transaero - z obawy przed niemożnością uiszczania płatności w terminie ubiega się o gwarancje, kredyty i inne mechanizmy pomocowe.

Rząd zapowiedział możliwość wsparcia firm środkami z Funduszu Dobrobytu Narodowego, który obecnie wynosi ok. 77 mld dol.

Gospodarka rosyjska znajduje się w kryzysowej sytuacji z powodu spadku cen ropy oraz sankcji, nałożonych przez Zachód na Rosję za jej rolę w kryzysie ukraińskim. Budżet państwa w znacznym stopniu zależy od wpływów ze sprzedaży ropy naftowej.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)