Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Księgarnia związana z Rydzykiem działa też w niedzielę z zakazem handlu. Korzysta z nowego prawa

612
Podziel się:

- Nie dorobisz się, jak będziesz w niedzielę pracować. To psu na budę, diabeł się cieszy - mówił w ubiegłym roku ojciec Rydzyk. W ten sposób krytykował kompromisowy charakter ustawy o zakazie handlu. Chciał, żeby zakaz obowiązywał od razu we wszystkie niedziele, a nie tylko w dwie w miesiącu. Mimo takiego stanowiska, jego księgarnia handluje w wolną niedzielę bez problemu.

Ojciec Rydzyk dał się poznać jako zagorzały zwolennik zakazu handlu w niedziele.
Ojciec Rydzyk dał się poznać jako zagorzały zwolennik zakazu handlu w niedziele. (Jozef Ostrowka/REPORTER/EAST NEWS)

- Nie dorobisz się, jak będziesz w niedzielę pracować. To psu na budę, diabeł się cieszy - mówił w ubiegłym roku ojciec Tadeusz Rydzyk. W ten sposób krytykował kompromisowy charakter ustawy o zakazie handlu. Mimo to powiązana z duchownym toruńska księgarnia jest otwarta i działa w niedzielę wolną od handlu bez problemu.

O sprawie pisze "NIE". Dziennikarz tygodnika Michał Marszał wybrał się do księgarni przy kościele Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. W księgarni działa spółka kontrolowana przez fundację "Nasza Przyszłość", w radzie której zasiada Tadeusz Rydzyk. 11 marca, w pierwszą niedzielę, w której obowiązuje zakaz handlu, lokal był otwarty i prowadził normalną działalność. Nagranie z jego wnętrza Marszał opublikował na Facebooku.

Obok książek, w księgarni do kupienia są też dewocjonalia i toruńskie pierniki - które można potraktować jako produkt regionalny i pamiątkę z tego miasta. A dewocjonalia i pamiątki zakazem handlu objęte nie są. Dodatkowo sama lokalizacja księgarni - obok kościoła - również jest w tym kontekście korzystna. Obiekty kultury, a do takich kościół się zalicza - również są wyłączone spod zakazu.

Dlatego księgarnia może działać normalnie. Mimo to ciekawe są wypowiedzi ojca Rydzyka z ubiegłego roku, kiedy to ustawa o zakazie handlu dopiero powstawała. Toruński duchowny był przeciwnikiem stopniowego wprowadzania wolnych niedziel. Kompromisowe rozwiązania nazwał "kombinowaniem".

- Nie zgadzajmy się na to. Nie dorobisz się, jak będziesz w niedzielę pracować. To psu na budę, diabeł się cieszy - cytował Rydzyka "Super Express" w lipcu ubiegłego roku.

- Kup sobie chleb w sobotę, i co potrzeba, albo w piątek. Do kościoła! Nie kombinować. Ja jestem rozczarowany. Miejcie odwagę iść dalej, nie kombinujcie. Pan Bóg nie błogosławi kombinujących - pouczał duchowny zespół pracujący nad ustawą.

Pierwsza niedziela wolna od handlu dobiega końca. Jak pisaliśmy, otwarte sklepy mogły liczyć na bardzo dobre utargi. Duży ruch był m.in. w Biedronce na Dworcu Centralnym w Warszawie. Natomiast jedna z Żabek w centrum Wrocławia przeżywała istne oblężenie. Ochrona wpuszczała po kilku klientów co kilka minut, bo w środku był taki tłok, że nie dało się normalnie zrobić zakupów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(612)
Arek
6 lat temu
Teraz każdy market na półkach niech wprowadzi "to produkty z włoch","te produkty z francji".Będą regionalne?będą a oprócz tego niech w sprzedaży mają wodę święconą.Dla urzędników kontroli skarbowej każdy powinien mieć odp "to od bezdomnego,niestety zmarł"
tewa
6 lat temu
ten czarny diabolo mowil o sobie, przebral sie w ornat i na msze ogonem dzwoni.
gość
6 lat temu
A ten narkoman mówi ze wszyscy są równi.
ksiądz
6 lat temu
No tak najpierw samochody od bezdomnego teraz jego zakaz nie dotyczy jednym słowem ten karakan wkurza.
ksiądz
6 lat temu
No tak najpierw samochody od bezdomnego teraz jego zakaz nie dotyczy jednym słowem ten karakan wkurza.
...
Następna strona