Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ktoś rozpuszcza plotki o niewypłacalności mBanku. To może być kolejny cyberatak

Ktoś rozpuszcza plotki o niewypłacalności mBanku. To może być kolejny cyberatak

Fot. Bartosz Wawryszuk

Od wczoraj po rynku krąży plotka, że mBank ma kłopoty finansowe, i jeszcze we wtorek ogłosi niewypłacalność. mBank dementuje, KNF również uspokaja - kondycja finansowa banku jest bardzo dobra. To może być kolejny atak cyberprzestępców na czwarty największy bank w Polsce.

"Obudziła mnie w nocy telefonem koleżanka, twierdząc, że mBank dziś splajtuje... to chyba żart" - to tylko jeden z wpisów na Twitterze zamieszczony we wtorek rano. Również w innych serwisach społecznościowych pojawiają się wpisy klientów, do których w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin dotarła plotka, mówiąca o tym, że mBank ma problemy i jeszcze we wtorek ogłosi oficjalnie niewypłacalność. Podkreślmy, plotka, bowiem nie ma żadnych przesłanek, które mogłyby świadczyć o tym, że czwarty największy bank w Polsce może upaść.

Bank stanowczo dementuje te informacje.

Na swojej stronie internetowej mBank opublikował we wtorek po południu oświadczenie, w którym uspokaja, że kondycja finansowa banku jest bardzo dobra

"mBank jest czwartym największym bankiem w Polsce pod względem aktywów, których wartość wynosi 118,8 mld zł" - czytamy w oświadczeniu.

"Na koniec grudnia 2015 r. łączny współczynnik kapitałowy mBanku wynosił 20,2 proc., a współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 był równy 16,7 proc., więc pozostawały one na bardzo bezpiecznym poziomie przy minimalnych wymogach kapitałowych Komisji Nadzoru Finansowego dla mBanku wynoszących na tę datę odpowiednio 16,39 proc. i 12,29 proc. i minimalnych wymogach europejskich odpowiednio 8,0 proc. i 6,0 proc.." - pisze mBank.

Bank przypomina również, że w 2015 roku zysk netto wyniósł 1,3 mld zł, co potwierdziła firma E&Y w audycie.

Dodatkowo dopiero co, bo w poniedziałek 29 lutego 2016 r., agencja Fitch Ratings potwierdziła długoterminową ocenę mBanku na poziomie 'BBB-', podtrzymując jednocześnie jej pozytywną perspektywę.

"Agencja podkreśliła odporną rentowność banku i większą elastyczność kapitałową, a także wskazała na stabilną jakość aktywów oraz silną pozycję instytucji, zarówno w segmencie detalicznym, jak i korporacyjnym" - uspokaja mBank.

Również Komisja Nadzoru Finansowego potwierdza. - To tylko plotka - słyszymy w biurze prasowym KNF.

Plotka, która obiegła w tym tygodniu rynek i klientów mBanku, mogła być częścią ataku cyberprzestępców. Niemal w tym samym czasie klienci mBanku dostawali fałszywe maile z mBanku z informacją, że ich konto zostało zablokowane. To jednak próba wyłudzenia danych do logowania w serwisie, haseł i kodów do bankowości elektronicznej oraz danych karty płatniczej. Bank ostrzega, żeby nie otwierać podejrzanych linków.

banki, mbank, KNF, cyberatak
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
gg992
157.157.6.* 2017-02-08 17:32
"zysk netto wyniósł 1,3 mld zł" a wziął się z TWOJEJ KIESZENI
loli
192.162.151.* 2016-03-09 09:29
tylko widać że nie jesteś osobą poszkodowana przez ten gang. ja należę do tej grupy której z konta skradziono pieniądze i wzięto na moją osobę kredyt. proceder który się dzieje od lat i ten mgang nic z tym nie robił czyli dopatruje się współudziału. nie udostępniałem swoich danych osobowych, pilnuję pinów puków (moja żona jakby się chciała zalogować na moje konto to nie posiada żadnych pinów ani nawet numeru klienta) prokuratura Białystok zatrzymała sprawców a bank jak obciążał moją osobę w bik tak obciąża
To nie jest bank to jest twór wyciskający co się da z klienta i dajacy innym robić to samo z jego klientami.
Znam też przypadek gdzie klientce tego banku zniknęło z konta 300 tyś i to ona musi udowodnić że kasa została skradziona.

Powtórzę uciekajcie z tego banku i nie słuchajcie nieboni'a
niebonie
83.28.95.* 2016-03-02 17:16
Wszystkie te wypociny typu trzeba uciekac , likwidowac konto , złodzieje sa efektem nieuleczalnego debilizmu niektórych bebniących dla idei dla kasy czy złosliwości.. Nie myśla idioci, że w tym banku oszczedności maja ICH rodacy i w wiekszosci chyba sa zadowoleni . Cóż ..walcie w klawiature dla idei typu - po nas chocby potop..
Oczywiscie z utesknieniem czekam na aktywistów : -120 bedzie Ok :)
Zobacz więcej komentarzy (111)