Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kołodziej
Agata Kołodziej
|

Ktoś rozpuszcza plotki o niewypłacalności mBanku. To może być kolejny cyberatak

0
Podziel się:

Od wczoraj po rynku krąży plotka, że mBank ma kłopoty finansowe, i jeszcze we wtorek ogłosi niewypłacalność. mBank dementuje, KNF również uspokaja - kondycja finansowa banku jest bardzo dobra. To może być kolejny atak cyberprzestępców na czwarty największy bank w Polsce.

Ktoś rozpuszcza plotki o niewypłacalności mBanku. To może być kolejny cyberatak
(Bartosz Wawryszuk)
bEUgASUl

"Obudziła mnie w nocy telefonem koleżanka, twierdząc, że mBank dziś splajtuje... to chyba żart" - to tylko jeden z wpisów na Twitterze zamieszczony we wtorek rano. Również w innych serwisach społecznościowych pojawiają się wpisy klientów, do których w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin dotarła plotka, mówiąca o tym, że mBank ma problemy i jeszcze we wtorek ogłosi oficjalnie niewypłacalność. Podkreślmy, plotka, bowiem nie ma żadnych przesłanek, które mogłyby świadczyć o tym, że czwarty największy bank w Polsce może upaść.

Bank stanowczo dementuje te informacje.

bEUgASUn

Na swojej stronie internetowej mBank opublikował we wtorek po południu oświadczenie, w którym uspokaja, że kondycja finansowa banku jest bardzo dobra

"mBank jest czwartym największym bankiem w Polsce pod względem aktywów, których wartość wynosi 118,8 mld zł" - czytamy w oświadczeniu.

"Na koniec grudnia 2015 r. łączny współczynnik kapitałowy mBanku wynosił 20,2 proc., a współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 był równy 16,7 proc., więc pozostawały one na bardzo bezpiecznym poziomie przy minimalnych wymogach kapitałowych Komisji Nadzoru Finansowego dla mBanku wynoszących na tę datę odpowiednio 16,39 proc. i 12,29 proc. i minimalnych wymogach europejskich odpowiednio 8,0 proc. i 6,0 proc.." - pisze mBank.

bEUgASUt

Bank przypomina również, że w 2015 roku zysk netto wyniósł 1,3 mld zł, co potwierdziła firma E&Y w audycie.

Dodatkowo dopiero co, bo w poniedziałek 29 lutego 2016 r., agencja Fitch Ratings potwierdziła długoterminową ocenę mBanku na poziomie 'BBB-', podtrzymując jednocześnie jej pozytywną perspektywę.

"Agencja podkreśliła odporną rentowność banku i większą elastyczność kapitałową, a także wskazała na stabilną jakość aktywów oraz silną pozycję instytucji, zarówno w segmencie detalicznym, jak i korporacyjnym" - uspokaja mBank.

Również Komisja Nadzoru Finansowego potwierdza. - To tylko plotka - słyszymy w biurze prasowym KNF.

bEUgASUu

Plotka, która obiegła w tym tygodniu rynek i klientów mBanku, mogła być częścią ataku cyberprzestępców. Niemal w tym samym czasie klienci mBanku dostawali fałszywe maile z mBanku z informacją, że ich konto zostało zablokowane. To jednak próba wyłudzenia danych do logowania w serwisie, haseł i kodów do bankowości elektronicznej oraz danych karty płatniczej. Bank ostrzega, żeby nie otwierać podejrzanych linków.

bEUgASUO
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)