Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lista największych zagrożeń dla świata. W Europie problemem będzie emigracja, w USA ataki cyberprzestępców

0
Podziel się:

Największe zagrożenia dla świata i Europy? Niekontrolowana emigracja oraz zmiany klimatu - to według ekspertów największe problemy, z którymi będziemy musieli się zmierzyć w najbliższych latach.

Lista największych zagrożeń dla świata. W Europie problemem będzie emigracja, w USA ataki cyberprzestępców

Największe zagrożenia dla świata i Europy w tym roku? Niekontrolowana emigracja oraz zmiany klimatu - to według ekspertów największe problemy, z którymi będziemy musieli się zmierzyć. Konflikt na Bliskim Wschodzie nie powinien tak bardzo martwić, jak tysiące emigrantów.

"The Global Risks Report 2016" to raport przedstawiający najbardziej prawdopodobne zagrożenia ekonomiczne, polityczne i społeczne dla całego świata i poszczególnych regionów. Jak co roku pokazywany jest przez organizację World Economic Forum na kilka chwil przed szczytem w Davos. Jak jest tworzony? Zespół ponad 700 ekspertów określa stopień prawdopodobieństwa i siłę zagrożenia.

Zdaniem ankietowanych z całego świata, największym zagrożeniem dla Europy i globu w 2016 roku będzie migracja ludności na masową skalę. Na drugim miejscu z kolei znalazła się ekstremalna pogoda. Podium zamyka brak reakcji na wyzwania klimatyczne. Jak możemy przeczytać we wnioskach z raportu - w tym roku lista zagrożeń jest najdłuższa od początku tworzenia raportu. To znaczy, że w ciągu ostatnich 11 lat zagrożeń tylko przybywało.

Co ciekawe, migracja do tej pory w rankingu się nie pojawiała ani razu. W ubiegłym roku większość ekspertów wskazywała na duże zagrożenie międzynarodowym konfliktem. Z kolei we wcześniejszych latach było to między innymi nierówności płacowe, sztormy i cyklony, nagły spadek cen aktywów i kryzys finansowy, czy upadek infrastruktury informacyjnej. Poza tym często pojawiał się na przykład konflikt na Bliskim Wschodzie.

Połowa ankietowanych ekspertów jest pewna, że w ciągu najbliższych 18 miesięcy to właśnie migracja będzie największym problemem. W perspektywie następnych lat prym wiedzie już obawa o braki wody pitnej w niektórych regionach.

Listę największych problemów - pod względem wpływu i prawdopodobieństwa wystąpienia - zdominowały problemy środowiska i społeczeństwa. Ekonomia znalazła się dopiero na dalszych miejscach.

Miejsce Zagrożenia
1 Fala emigracji
2 Ekstremalna pogoda
3 Brak złagodzenia zmian klimatu
4 Konflikt międzynarodowy
5 Katastrofy naturalne
6 Upadek państw prawa
7 Bezrobocie i zatrudnienie poniżej kwalifikacji
8 Kradzież danych
9 Brak wody pitnej
10 Nielegalny handel

Inaczej wygląda sytuacja dziesięciu zagrożeń pod względem siły oddziaływania. Wtedy na pierwsze miejsce wskakuje brak reakcji na zmiany klimatyczne. Pojawiają się również problemy ekonomiczne - na piątym miejscu jest skok cen surowców, na siódmym miejscu kolejny kryzys finansowy i na dziewiątym bańka cen nieruchomości.

Interesująco wygląda stworzona przez WEF mapa zagrożeń. Europa w najbliższych latach będzie musiała sprostać nie tylko fali emigracji, ale również problemom z bezrobociem i zatrudnianiem ludzi poniżej ich kwalifikacji. Do tego wciąż niektórzy eksperci wieszczą kolejna falę kryzysu finansowego. Rosja będzie z kolei musiała walczyć ze spadającymi cenami surowców energetycznych - które są kluczowe dla jej budżetu oraz konfliktami międzynarodowymi.

Stany Zjednoczone Ameryki nie muszą się martwić ani o ekonomię, ani o migrację. Największym problemem w tym roku ma być zagrożenie atakami cyberprzestępców i kradzieżą danych firmowych. Do tego szkody - jak co roku - wyrządzą nagłe zmiany warunków pogodowych. Afryka i Ameryka Południowa w tym roku mają identyczne zagrożenie - upadek państwa prawa i przejęcie władzy przez junty wojskowe i kartele.

World Economic Forum nie sprawdza tylko globalnych zagrożeń, ale również przygląda się temu, co martwi w niektórych krajach biznes. Jak wynika z badań w przypadku Europy największą obawą jest ponowny kryzys finansowy i problemy z brakiem zatrudnienia. 39 przebadanych europejskich gospodarek stoi również przed wyzwaniem ewentualnego kryzysu instytucji finansowych i szokiem cenowym energii.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)