Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
29.05.2017 14:11

Terminal LNG to wielki sukces Polski. W Europie nie mamy sobie równych

Europa ma ogromny potencjał rozwoju rynku LNG.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Maszewski/REPORTER)

Europejskie terminale wykorzystują jedynie niecałe 25 proc. swych mocy regazyfikacyjnych. Podczas gdy np. terminale w Holandii zaledwie 4 proc., polski terminal w Świnoujściu aż 22 proc. - Europa ma ogromny potencjał rozwoju rynku LNG, decyzja o tym, czy będzie się on rozwijał, zależy tyleż od rynków, co od polityków - mówił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Polski terminal w Świnoujściu w 2016 r. wykorzystał 22 proc. swych mocy regazyfikacyjnych, lecz - jak podkreślił minister Piotr Naimski - nie był to pełny rok dostaw z kontraktu długoterminowego (tzw. I kontraktu katarskiego - 1,5 mld m sześć. rocznie) i przed podpisaniem II kontraktu katarskiego na kolejne 1,5 mld m sześc.

Gdy ten drugi kontrakt zostanie zrealizowany, moc regazyfikacyjna świnoujskiego terminala będzie wykorzystywana w 60 proc. - co jest - zdaniem pełnomocnika - europejskim "mistrzostwem świata".

Naimski zauważył, że - w 1995 r. Europa sprowadziła z Rosji 102 mld m sześć gazu, w 2005 - 123 mld, w 2015 - 184 mld m sześć. Szacuje się, że w 2025 będzie to 194 mld m sześc., a dziesięć lat później już 204 mld m sześc.

##Niemcy poza stawką

Na europejskiej mapie terminali LNG nie ma Niemiec. Berlin nie postawił na budowę terminali odbierających skroplony gaz i na razie nie ma tej możliwości. Jak sugeruje Naimski, to właśnie dlatego Niemcy prowadzą tak zdecydowaną politykę w kwestii współpracy z Gazpromem i Rosją.

Zdaniem pełnomocnika rządu, Europa nie jest skazana na gaz z Rosji. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę możliwości regazyfikacyjne istniejących europejskich terminali. - Można powiedzieć, że to iż Europa sprowadza gaz z Rosji jest wyborem niekoniecznym - podkreślił Naimski.

Gaz skroplony, zdaniem pełnomocnika rządu, zyskuje na znaczeniu. - Ze względu na zwiększające się możliwości produkcyjne w USA, LNG staje się produktem globalnie rynkowym - wskazał. - Gazprom mógłby zostać wykluczony czy istotnie ograniczony w dostawach do Europy - stwierdza Naimski.

Jego zdaniem, gdyby zapadły decyzje administracyjne "w obszarze euroatlantyckim", to amerykański gaz mógłby istotnie ograniczyć eksport z Rosji. Już w tej chwili jest zgoda administracji USA na eksport 180 mld m sześć gazu rocznie.

##Drogi gaz z USA

Być może gaz z USA jest rozwiązaniem dla Europy, ale istnieją ekonomiczne problemy związane z amerykańskimi dostawami na stary kontynent. Cena surowca jest bowiem kształtowana w odniesieniu do amerykańskiego indeksu Henry Hub, a nie cen londyńskich czy niemieckich.

- W przybliżeniu oznacza to, że aby zrównać się z ceną europejską, to Amerykanie musieliby wziąć na siebie koszty transportu. Jednak, gdyby decyzją "z tamtej strony Atlantyku" cena opierała się o banchmarki europejskie, to otworzyłaby się nowa możliwość dla rynku amerykańskiego - i wielka szansa - również dla terminala w Świnoujściu - tłumaczył.

Zdaniem pełnomocnika, Europa ma "ogromny potencjał" związany z rynkiem LNG, lecz jest on "w pewnym sensie zablokowany administracyjnie".

Zdaniem Naimskiego, zestawienie mocy regazyfikacyjnych w Europie i ułatwieniami administracyjnymi w eksporcie z USA, oznacza, że decyzja o tym jak będzie rozwijał się rynek LNG na naszym kontynencie będzie zależał "tyleż od samego rynku, co od polityków".

Naimski uczestniczył w VI edycji konferencji poświęconej LNG w Polsce i Europie.

Tagi: gospodarka, paliwa, lng, naimski, giełda, wiadomości, surowce, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-05-2017

pawelTerminal to plan Lecha Kaczyńskiego i jego brata który pomógł Polsce kupować gaz z różnych źródeł co przyczynia się do cen kupna tego surowca.Brawo … Czytaj całość

29-05-2017

FionaTylko nie jest to sukces obecnego rzadu. Oni tylko przyszlu na gotowe

29-05-2017

BabiniczTerminal zbudowała PO, a pis tylko zasługi sobie przywłaszczył i dokonał otwarcia

Rozwiń komentarze (35)