Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kraj
18.01.2017 11:23

Macierewicz po spotkaniu z premier. Kupimy F-16 - stare czy nowe?

Powstaje realna szansa na nabycie większej liczby nowych samolotów F-16 - powiedział szef MON Antoni Macierewicz po spotkaniu z premier Beatą Szydło. Dodał też, że liczba żołnierzy w naszej armii w ciągu dwóch, trzech lat ma przewyższyć 150 tys.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Luczniewski/REPORTER)

Przed tygodniem odpowiedzialny za modernizację techniczną wojska wiceszef MON Bartosz Kownacki mówił PAP, że ministerstwo rozważa zakup używanych F-16 (samoloty tego typu są już na wyposażeniu Sił Powietrznych) lub nowych samolotów najnowszej generacji F-35. Dodał, że w przypadku F-16 rozważany jest zakup 50-100 maszyn.

"Jeżeli chodzi o sprawę F-16, rozpatrujemy propozycje, jakie zostały nam złożone i nie wykluczamy nabycia większej ilości F-16 w zależności od warunków, jakie ostatecznie zostaną uzgodnione ze stroną amerykańską. Istnieje możliwość, rzeczywiście na skutek zmian także w programach zbrojeniowych Stanów Zjednoczonych, że powstanie realna szansa na nabycie większej ilości także nowych F-16" - powiedział Macierewicz na konferencji prasowej po rozpoczęciu przez premier Szydło przeglądu resortów.

*Nowy sprzęt dla armii *

Macierewicz był też pytany o zakup śmigłowców. Zapowiedział, że w tym roku zostanie zakupionych 16 maszyn - po osiem dla sił specjalnych oraz morskich.

"Pierwsze dwa śmigłowce (...) na przełomie stycznia i lutego zostaną dostarczone polskim siłom specjalnym. Jeżeli chodzi o pozostałe, czyli 14 śmigłowców, które zostaną nabyte w tym roku, to jesteśmy w trakcie wybierania oferty, jaka napływa od trzech przedsiębiorców, którzy zgłosili się do tego konkursu, tzn. od Mielce, od Świdnika i od Airbusa" - wyjaśnił dopytywany minister.

Macierewicz potwierdził też, że zapowiadany na ten rok kontrakt na okręty podwodne ma obejmować zakup trzech jednostek. Nie chciał podać wartości zamówienia, uzasadniając to koniecznością zapewnienia MON dobrej pozycji w negocjacjach z producentami.

*Szef MON: do 2019 r. liczba żołnierzy ma przewyższyć 150 tys. *

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz mówił również, że do 2019 r. liczba żołnierzy polskiej armii ma przewyższyć 150 tys. żołnierzy. Wojska Obrony Terytorialnej mają wymiar zasadniczy - ocenił.

Minister wskazał, że trzy pierwsze brygady WOT zostały sformowane w końcu ub.r. i trzy następne powstaną w roku 2017. "Łącznie doprowadzi to wzrostu polskiej armii co najmniej do 125 - 1300 tys. żołnierzy. Do 2019 r. chcemy, by liczba żołnierzy polskiej armii przewyższyła 150 tys. żołnierzy" - powiedział szef MON.

Minister obrony ocenił, że kwestia wojsk obrony terytorialnej ma wymiar zasadniczy dla sił polskiej armii. Zapewnił, że WOT będą wyposażone w nowoczesny sprzęt.

Od spotkania z szefem MON Antonim Macierewiczem i szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem premier Beata Szydło rozpoczęła w środę rano przegląd ministerstw, który ma potrwać dwa tygodnie.

Tagi: kraj, bezpieczeństwo, rząd, pap, Beata Szydło, mon, mswia, premier, krótka8, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-01-2017

NMPo służbie emerytura na nowych zasadach? Nie ma głupich. Sami zaciągnijcie się do wojska. Może Misiek?

19-01-2017

GienekMarnotrawią pieniądze publiczne na niespotykaną skalę. Każdy kto choć trochę zna się na wojskowości wie, że okręty podwodne nie mają żadnej racji bytu … Czytaj całość

18-01-2017

WojAntek.......A Misiek z Janingerem to klepnęli?

Rozwiń komentarze (11)