Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

George Soros traci na prezydenturze Trumpa. Z kont wyparował mu miliard dolarów

32
Podziel się:

Georga Sorosa, amerykańskiego finansistę i spekulanta walutowego zmiana władzy w USA kosztowała już miliard dolarów. Tyle właśnie stracił w wyniku hossy na tamtejszej giełdzie. Lepszego nosa miał jego były doradca. On z kolei dorobił się kolejnych milionów - donosi "The Wall Street Journal".

George Soros traci na prezydenturze Trumpa. Z kont wyparował mu miliard dolarów
(Wikimedia/World Economic Forum/ CC SA-2.0)

George'a Sorosa, amerykańskiego finansistę i spekulanta walutowego, zmiana władzy w USA kosztowała już miliard dolarów. Tyle właśnie stracił w wyniku hossy na tamtejszej giełdzie. Lepszego nosa miał jego były doradca. On z kolei dorobił się kolejnych milionów - donosi "The Wall Street Journal".

Amerykańscy analitycy nie mieli żadnych wątpliwości: wygrana Donalda Trumpa miała oznaczać spadki na większości parkietów świata. Już same przedwyborcze sondaże sprawiały, że serca inwestorów biły wyraźnie szybciej. Miało być fatalnie, a jest zupełnie odwrotnie. Dow Jones Industrial od dnia wyborów (8 listopada 2016 r.) zanotował już prawie 9 proc. wzrost. NASDAQ i S&P 500 nie są gorsze.

Nie wszyscy inwestorzy załapali się jednak na hossę i zarobki. Jak donosi "The Wall Street Journal", majątek George'a Sorosa uszczuplił się o miliard dolarów. Źródła dziennika donoszą, że miliarder wycofał się z wielu pozycji w grudniu ubiegłego roku. Powód? Chęć uniknięcia dalszych strat.

Soros - według zestawienia "Bloomberg Billionaires" - jest w tej chwili 26 najbogatszym człowiekiem na świecie. Jego majątek wyceniany jest na 25,2 mld dol.

Strata jednych to zysk drugich. Jak zauważa "WSJ" na amerykańskich wzrostach dorobił się Stanley Druckenmiller. To były doradca i zastępca Sorosa. W 1992 r. razem zarabiali na spekulacji funtem szterlingiem. Na tej akcji Soros zyskał dodatkowy miliard dolarów i został nazwany człowiekiem, który "złamał Bank Anglii". Taka opinia ciągnęła się z nim przez kolejne lata - premier Malezji oskarżał go swego czasu o wpływ na załamanie tamtejszej waluty.

Według źródeł dziennika to Druckenmiller dobrze przewidział, co będzie się działo z gospodarką USA po wygranej Trumpa. I bez znaczenia jest fakt, że Trump jeszcze nie zaczął prezydentury. Były zastępca Sorosa stawiał na wzrost wartości dolara względem euro. I tak się stało - od wyborów euro straciło 3,89 proc. do dolara.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
ja
6 lat temu
To straszne musi być, gdy pieniądze stają się wszystkim. Ulubionym zajęciem, pasją, niezbędnym i najważniejszym składnikiem życia. A przecież ani grosza nie zabierze ze sobą po śmierci. To jest ten złoty cielec. Jego fałszywy bożek, który go zdradzi i opuści z ostatnim oddechem. Po co Mu miliardy? Wystarczy setna część by świetnie i wygodnie żyć. A wygody to naprawdę nie wszystko co najważniejsze.
światowid
6 lat temu
Miliard mniej w kieszeni tego ..., to mniej na wspieranie najazdu na Europę.
33
6 lat temu
Ten Soros to już przypadkiem nie powinien odejść do władcy much? Już czas najwyższy.
Zenn
6 lat temu
Stracil miliard bo wydal na smieszna opozycje np KOD
ewa
6 lat temu
najlepiej dla swiata byloby jakby Soros wreszcie wyparował w do Mojżesza.
...
Następna strona