Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Nikola Bochyńska
|

mDokumenty. Znamy termin kolejnych usług w smartfonie

64
Podziel się

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że w ramach aplikacji mDokumenty rozszerzy pakiet usług o legitymację szkolną i studencką. Trwają również prace nad mobilnym biletem komunikacji miejskiej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, od początku roku szkolnego i akademickiego będzie można mieć oba dokumenty w smartfonie.

Aplikacja mDokumenty ma zostać uzupełniona o mobilną legitymację szkolną, studencką oraz kartę miejską.
Aplikacja mDokumenty ma zostać uzupełniona o mobilną legitymację szkolną, studencką oraz kartę miejską.
bDYnfTnp

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że w ramach aplikacji mDokumenty rozszerzy pakiet usług o legitymację szkolną i studencką. Trwają również prace nad mobilnym biletem komunikacji miejskiej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, od początku roku szkolnego i akademickiego będzie można mieć oba dokumenty w smartfonie.

- Jeżeli nic się nie zdarzy, to mogę zadeklarować, że legitymacja szkolna w formie mobilnych dokumentów będzie dostępna we wrześniu, a legitymacja studencka w październiku – na początek roku szkolnego i akademickiego - powiedział money.pl kierującym Ministerstwem Cyfryzacji Marek Zagórski.

Zobacz też: * *Burza wokół Streżyńskiej. "Dla Szydło to był pretekst"

bDYnfTnr

Realizacja projektu mobilnych legitymacji wymaga jednak zmiany rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych. Obecnie MEN analizuje uwagi do projektu, przesłane w ramach konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

- Koncentrujemy się w tej chwili na edukacji. Do aplikacji mDokumenty planujemy równoległe dodanie Karty Dużej Rodziny (obecnie dostępna jest osobna aplikacja mKDR – przyp.red.) oraz karty miejskiej.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji zdradził, że resort rozpocznie współpracę z kilkoma miastami i miejscowościami, aby „przećwiczyć” działanie kolejnych usług w smartfonie. Wśród nich mają znaleźć się m.in. Siedlce, mowa jest także o Halinowie.

bDYnfTnx

- Tam, gdzie mamy możliwość zrobienia legitymacji szkolnej, legitymacji studenckiej i karty miejskiej. Chcemy, aby to były mniejsze miejscowości, choć nie wykluczamy pilotażowej współpracy również z dużymi miastami – powiedział money.pl minister.

Na czym ma polegać rozwiązanie?

Uczniowie, studenci lub korzystający z komunikacji miejskiej w razie kontroli będą mogli zamiast okazywania tradycyjnego dokumentu pokazać swoje dane zapisane w aplikacji w telefonie komórkowym.

bDYnfTny

- Mam nadzieję, że w 2018 roku będę mogła wychodzić z pracy, mając w kieszeni telefon z dowodem osobistym, ubezpieczeniem OC, może nie będę jeszcze otrzymywać wtedy emerytury, ale gdyby tak było, to miałabym też kartę emeryta – mówiła jeszcze w ubiegłym roku była szefowa resortu.

Projektu nie dokończyła. Resort cyfryzacji chce jednak sukcesywnie dodawać do aplikacji kolejne mobilne dokumenty, również takie jak OC czy kartę zdrowia.

Aplikacja mDokumenty

Aplikacja dostępna na systemy iOS oraz Android dostępna jest na razie w postaci usługi mTożsamość oraz na Adroid - mWeryfikator.Pierwsza służy m.in. do potwierdzenia tożsamości między obywatelami, przykładowo w razie wypadku drogowego. Druga, gdy obywatel chce okazać swoje dane w kontaktach z biznesem, przykładowo gdy dokonuje rezerwacji w hotelu.

Co ważne, żadne ze wskazanych rozwiązań nie jest realnym dokumentem. W kontakcie z administracją nadal służyć nam może tylko tradycyjny plastikowy dokument.

bDYnfTnS
KOMENTARZE
(64)
Beata
3 lata temu
ciekawe rozwiązanie wszystkie dokumenty w telefonie, ale co gdy bateria padnie albo zgubimy telefon? albo ktoś się nam włamie? Pod warszawą na ICTlive mają być ciekawe konferencje właśnie z przechowywaniem dokumentów związane
g29
3 lata temu
Bez usuniętej pani minister te ministerstwo to po prostu wydmuszka i nic więcej. Dymisja pani minister to najgorszy skutek walki wewnętrznej w PiS, czyli nie liczy się wiedza i umiejętności tylko koligacje koleżeńsko rodzinne. Bez pani minister tego ministerstwa po prostu nie ma i nie będzie, bo PiS może tak kogoś wsadzić na stanowisko ale ta osoba będzie tylko od pilnowania gabinetu i nic więcej.
Ministerstwo ...
3 lata temu
Nasi rodacy, wszystko po to by Wasze dane wyciekały do rąk hakerów. Ministerstwo Cykryzacji.
bDYnfTnT
Verus Polonus
3 lata temu
Nie mam smartfona i nie planuję zakupu. Nie dlatego, że mnie nie stać. Telefon mam do telefonowania. W przeciwieństwie do smartfonów mojego telefonu nie da się zhakować, jest zbyt prymitywny. Nie udostępni też mojej lokalizacji. Gdy będę spacerował po mieście nie będą pojawiały mi się reklamy mijanych restauracji czy centrów handlowych. Nie wygeneruje mi też gigantycznych rachunków za transfer gigabajtów śmieci. Zbyt cenię sobie swoją prywatność, abym nosił przy sobie coś, co mnie tej prywatności pozbawia.
Jamicz
3 lata temu
A potem trzeba wprowadzić zakaz wnoszenia smartfonów do szkoły. Ludzie, kto normalny codziennie nosi przy sobie dowód, legitymacje i karty kredytowe? Chyba tylko ten, kto chce zostać okradziony ze wszystkich dokumentów na raz. To sa jacyś nawiedzeni biurokraci. Nie dajmy się zwariować, zostawmy sobie trochę prywatności...
...
Następna strona