Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Miliard dolarów dla Białorusi. Rosja rozważa pożyczkę

Wizyta Łukaszenki w Moskwie zmieniła relacje z Rosją?

Podziel się
Dodaj komentarz
(kremlin.ru / Wikipedia (CC BY 3.0))
Rosyjski minister finansów Anton Siłuanow

Rosja rozważa udzielenie Białorusi pożyczki wysokości do miliarda dolarów z przeznaczeniem na wsparcie budżetu i bilansu płatniczego tego kraju - powiedział rosyjski minister finansów Anton Siłuanow.

- Spotkali się nasi prezydenci, omawiali współpracę finansową, omawiali kwestie kredytowania. My teraz nad tym pracujemy - wyjaśnił minister, cytowany przez agencję TASS.

W niedzielę 9 kwietnia, białoruski wicepremier Uładzimir Siamaszka ogłosił, nie podając szczegółów, że po niedawnych rozmowach przywódców obu państw Moskwa obiecała Białorusi pożyczki wysokości ponad miliarda dolarów.

Łukaszenka na dywaniku

Nie jest tajemnicą, że ostatnia strategia zróżnicowania źródeł dostaw ropy i gazu prezydenta Aleksandra Łukaszenki uderza w Rosję i ochładza stosunki między tymi krajami.

Białoruski prezydent prowadzi grę, która pozwoli mu przynajmniej zrównoważyć zależność energetyczną kraju od dostaw z Rosji. W tym wypadku kwestia ropy jest niezwykle istotna. Po tym, jak pod koniec lutego prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka umożliwił dostawy 600 tys. baryłek irańskiej ropy naftowej przy udzialePolski, ponownie uderzył w Rosję podpisując kontrakt na dostawy azerskiego surowca.

Łukaszenka dwa tygodnie temu stawił się u Putina. Oficjalnie okazją do wizyty było świętowane w niedzielę 3 kwietnia dwudziestolecie utworzenia Związku Białorusi i Rosji. Rozmowy w Rosji dotyczyły jednak głównie kluczowych dla Łukaszenki kwestii - wymiany handlowej, opłat za surowce energetyczne, reeksportu zachodnich towarów oraz zbliżających się wspólnych manewrów wojskowych "Zachód 2017" - o czym informowaliśmy w WP money.

Po spotkaniu w Petersburgu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że Moskwa jest gotowa w tym roku refinansować dług swojego sąsiada.

Później białoruski wicepremier Wasil Maciuszeuski doprecyzował, że osiągnięto porozumienie, zgodnie z którym "możliwe jest refinansowanie" długu, który "podlega spłacie w ramach kredytów międzypaństwowych w bieżącym roku. Chodzi o kwotę rzędu 750-780 mln dol., która obejmuje dług i odsetki".

Koniec sporu gazowego

Strona rosyjska uważa, że Mińsk jest jej winien 720 mln dol. w związku z niedopłatą za dostarczany jej gaz. Przez cały ubiegły rok białoruskie władze przekonywały, że powinny płacić cenę niższą niż określona w kontrakcie z Gazpromem (132 dol. za 1000 m3), powołując się na dwustronne porozumienia w ramach Państwa Związkowego Rosji i Białorusi, i spadek cen surowca na rynkach światowych.

Moskwa nie uznawała tych argumentów i żądała pełnej stawki, a w odpowiedzi na niedopłatę ograniczyła dostawy ropy na Białoruś.

Putin i Łukaszenka ogłosili po rozmowach zakończenie i "zażegnanie wszystkich problemów" między obu krajami.

Tagi: świat, rosja, kredyty, dyplomacja, pap, białoruś, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-04-2017

klexI co? Już po sojuszu Łukaszenka- Napoleon z Drabinką? A tyle było hałasu, jak to Żoliborski Gigant odrywa Białoruś od Rosji? Co się stało?

12-04-2017

klhW ten sam sposób Zachód kupił Polskę, najpierw pzekupując Wałęsę a POtem POlityków PO!!!!!!!!!!!!

12-04-2017

Pytam zaklamanych propagandystówTo kiedy wy Goebbelsy z W.P. klamiecie ? Mowiąc że Rosja od kilkunastulat jest już kompletnym bankrutem czy wtedy jak piszecie że rozdaje miliardy.

Rozwiń komentarze (21)