Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Polski patent na szyby produkujące prąd. Giełda zablokowała notowania ML System

15
Podziel się:

ML System opatentował szybę z powłoką z kropek kwantowych. To pozwoli na dodatkowe ładowanie akumulatorów samochodowych w trakcie jazdy. Giełda długo nie czekała z reakcją. Akcje spółki poszły mocno w górę.

Panele słoneczne w szybie mogą produkować prąd w samochodach i mieszkaniach
Panele słoneczne w szybie mogą produkować prąd w samochodach i mieszkaniach (Energa SA)

Od swojego debiutu giełdowego w czerwcu akcje ML Systems najpierw zdrożały z 27 do nawet 39 zł, by potem oddać wszystkie zyski. 11 października można było je kupić nawet po 22,10 zł.

W piątek akcje wystrzeliły jednak w górę, wpadając na widełki cenowe. Notowania zostały zablokowane. Kupujący są skłonni znowu płacić 27 zł, podczas gdy jeszcze wczoraj można było spokojnie kupować w pobliżu 23 zł.

Notowania ML System w ostatnim tygodniu

Co tak nakręciło notowania? Wiadomość o zarejestrowaniu innowacyjnego produktu, który rozpala wyobraźnię. Urząd Patentowy RP udzielił spółce patentu na sposób wytwarzania modułów fotowoltaicznych z wykorzystaniem technologii kropek kwantowych. Dzięki temu auta elektryczne w przyszłości mogą mieć większy zasięg, a koszt ich eksploatacji spadnie.

Zobacz też: Forum Ekonomiczne: Arkadiusz Sekściński, prezes PGE Energia Odnawialna o rozwoju technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii

- Nasz produkt to przezroczysta szyba, zamieniająca szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone na energię elektryczną, która może służyć np. do zasilania klimatyzacji lub akumulatorów samochodowych - komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Spółka, która chwali się, że jest liderem polskiego rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami, ma swoim koncie już pięć przyznanych patentów, a dwanaście wniosków czeka na rozpatrzenie. Wspomniany patent otwiera możliwość masowej produkcji szyb z powłoką z kropek kwantowych dla przemysłu budowlanego i transportowego.

Na przełomie maja i czerwca 2018 r. ML System przeprowadziła ofertę publiczną akcji, pozyskując od inwestorów 34,6 mln zł na dalszy rozwój. Przy tym firma już wypracowuje zyski. W pierwszym półroczu 2018 r. przy 41,3 mln zł przychodów ze sprzedaży miała 5,9 mln zł EBITDA, co oznacza wzrost rok do roku odpowiednio o 95-proc. i 28 proc. Zysk netto wyniósł 1,5 mln zł, czyli podobnie jak rok temu.

Arabowie już zainteresowani

Zarząd spółki liczy, że szyby z powłoką z kropek kwantowych znajdą odbiorców za granicą. Spółka prowadzi obecnie zaawansowane rozmowy z partnerem, który rozważa wdrożenie tego rozwiązania.

- Do grona potencjalnych odbiorców naszego szerokiego portfolio produktowego dołączyła właśnie Arabia Saudyjska oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Liczymy, że wartość eksportu będzie systematycznie rosnąć - podsumowuje Cycoń.

Zgodnie z raportem Global Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2017-2021, ML System należy do grona pięciu kluczowych producentów rozwiązań fotowoltaicznych zintegrowanych z budownictwem na świecie. Łączna powierzchnia zakładu produkcyjnego oraz centrum badawczo-rozwojowego spółki wynosi 9,3 tys. m.kw. ML System na koniec pierwszego półrocza 2018 r. zatrudniał 129 osób, w tym 25 osób to kadra badań i rozwoju.

giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
zatroskany
2 lata temu
Info dla ciemnego luda. 1 metr szyby w aucie dla dziesiątki KW dla napędu silnika? Powstanie nowy zawód i kierunek w szkołach Szklarz -elektronik / fizyk
Może jeszcze ...
2 lata temu
Koniec płacenia za prąd ? Hi hi Żaden kraj sie na to nie zgodzi. A z czego Pisowcy mieliby kase na500+
Sienio
4 lata temu
Czy można prosić link do patentu. Porównując szyby fotowoltaiczne do paneli fotowoltaicznych to sprawność zmniejszy się o 10%-15% , wiec przez cały dzień auto elektryczne "odzyska do 3-5 km" a koszt bedzie sie zwracał z 5 lat.
Emeryt
4 lata temu
Od dawna wiadomo że prąd i gaz podrozeje PiS czeka na wybory wygra czy przegra żywność już dawno poszła wysoko w górę czyli kłamstwa kaczynskiego i morawieckiego są schowane do wyborów . POLACY nie dajcie się nabrać na kłamstwa pisowskie ich bute i chamstwo widać na odległość nie dajmy się nabrać na kłamstwa kaczynskiego.
wacek
4 lata temu
co za brednie, ciekawe ile hektarów szyb ędzie musiało mieć auto aby coś to dało...