Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Będą renegocjacje układu NAFTA. Trump wykonał pierwszy krok

1
Podziel się:

Wymagany okres konsultacji w tej sprawie wynosi 90 dni, renegocjacja układu będzie mogła się rozpocząć najwcześniej 16 sierpnia.

Będą renegocjacje układu NAFTA. Trump wykonał pierwszy krok
(REUTERS/Kevin Lamarque/File Photo)

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wykonał pierwszy formalny krok do zmiany warunków porozumienia handlowego NAFTA. Jego rząd oficjalnie poinformował przywódców obu izb Kongresu o zamiarze rozpoczęcia renegocjacji układu.

Nowo mianowany przedstawiciel handlowy Stanów Zjednoczonych Robert Lighthizer poinformował Kongres, że prezydent Donald Trump planuje rozpoczęcie rozmów z Meksykiem i Kanadą w celu modernizacji porozumienia NAFTA. Ponieważ wymagany okres konsultacji w tej sprawie wynosi 90 dni, renegocjacja układu będzie mogła się rozpocząć najwcześniej 16 sierpnia.

Lighthizer podkreślił, że w ciągu ćwierćwiecza od wejścia w życie NAFTA doszło do znaczących zmian w gospodarce i wiele rozdziałów paktu jest przestarzałych.

NAFTA to układ o wolnym handlu zawarty pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Meksykiem. Podczas kampanii wyborczej Donald Trump krytykował układ argumentując, że powoduje on ogromny deficyt Stanów Zjednoczonych w handlu z sąsiadami, przez co Amerykanie tracą miejsca pracy. Próba renegocjacji układu spotka się prawdopodobnie z oporem nie tylko Kanady i Meksyku, ale również wielu amerykańskich środowisk biznesowych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
MAREK
6 lat temu
KORMORAN