Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Trump: możemy wycofać się z układu NAFTA

9
Podziel się:

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone mogą wycofać się z układu NAFTA. Po raz kolejny wezwał również Meksyk do sfinansowania budowy muru na granicy między oboma państwami.

NAFTA to najgorsza umowa w historii - uważa  Donald Trump.
NAFTA to najgorsza umowa w historii - uważa Donald Trump. (Rafal Oleksiewicz/REPORTER)

- Jesteśmy w trakcie renegocjacji układu NAFTA, najgorszej umowy w historii, z Meksykiem i Kanadą. To dwaj bardzo trudni (partnerzy w rozmowach - PAP), może wypowiemy umowę?= - napisał Trump na Twitterze. - Meksyk ma jeden z najwyższych wskaźników przestępczości na świecie, musimy mieć mur. Meksyk zapłaci za niego przez zwrot kosztów lub inaczej= - dodał.

20 sierpnia zakończyła się pierwsza runda negocjacji zmian w układzie o wolnym handlu NAFTA, która ujawniła poważne różnice zdań pomiędzy sygnatariuszami układu - USA, Kanadą i Meksykiem. Druga runda rozmów ma odbyć się 1-5 września w Meksyku.

Trump podczas kampanii wyborczej nazwał układ NAFTA "najgorszym porozumieniem w historii świata" i obiecał wycofanie się USA z tego układu. Jednak po objęciu urzędu prezydenta zmienił zdanie. Zamiast zerwania układu, który przyczynił się do stworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie, Trump zgodził się na jego renegocjowanie.

Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (NAFTA) był negocjowany w czasach administracji republikańskiego prezydenta George'a H.W. Busha (1989-1993), a następnie ratyfikowany przez Kongres i podpisany po objęciu rządów w Białym Domu przez Demokratę Billa Clintona. Układ wszedł w życie 1 stycznia 1994 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
thinker
7 lat temu
Meksyk... takie KATOLICKIE panstewko, a taka przestepczosc. Czy to dziwne, kochani katolicy? Jak myslicie?
Henio
7 lat temu
Będzie mur, będą tunele. Po prawdzie, to już są.
Zbigniew Sz.
7 lat temu
Trump ma racje - NAFTA to syf. Mieszkalem w Kanadzie od 1982. Pok koniec lat 80 tych niejaki Brian Mulroney (premierowal wtedy) wepchnal kanade w to bagno. Effekt netto - przeniesienie produkcji do Meksyku (tania sila robocza), skok w gore bezrobocia w Kanadzie, wzrost zyskow dla wielkich korporacji. Razem to nazywa sie globalizm. Ja stracilem prace 3 miesiace po wejsciu Kanady do NAFTA. Popieram decyzje prezydenta Trumpa. On pracuje dla swojego narodu, podobnie jak w polskich warunkach PiS.
J23
7 lat temu
Ten człowiek potrzebuje lekarza - żle wygląda.
Nl
7 lat temu
W Holandii są niedzielę handlowe, w zależności od gminy, pierwsza, druga, trzecia albo ostatnia niedziela miesiąca. W sobotę sklepy są czynne do 14.00, za to w piątki często jest wieczór zakupowy do 21.00. w Pozostałe dni do 18.00. Sklepów całodobowych nie ma, na! Rzadko która stacja benzynowa w mieście ( poza tymi przy autostradzie) jest całodobowa. I jakoś nikt nie protestuje. Jak chcesz pracować w weekend to super, ale przynajmniej tam płacą godziwie 150% za sobotę i 200% za niedzielę.