Notowania

wiadomości
23-10-2015 (06:00)

Najgłupsze obietnice wyborcze. Dla Bugaja to 3x16, dla Morawskiego pensja minimalna 2,5 tys. zł

Pomysł 3x16 partii Nowoczesna uważa za najgłupszą obietnicę wyborczą prof. Ryszard Bugaj. Zaraz jednak dodaje, że wybór jest w tym roku bardzo duży i trudno mieć jednego faworyta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
prof. Ryszard Bugaj

Profesor Ryszard Bugaj pomysł 3x16 partii .Nowoczesna uważa za najgłupszą obietnicę wyborczą. Zaraz jednak dodaje, że wybór jest w tym roku bardzo duży i trudno mieć jednego faworyta.

500 zł na dziecko chce PiS, PO mówi o likwidacji składek na ZUS, Kukiz'15 chce zniesienia podatku dochodowego, a Razem obiecuje 75-procentowy podatek dla najlepiej zarabiających. Tegorocznej kiełbasy wyborczej jest wyjątkowo dużo. Eksperci szacują, że spełnienie wszystkich obietnic to nawet 400 mld zł kosztu dla państwa. To więcej niż roczny budżet Polski.

A która obietnica jest najgłupsza?

- Moim zdaniem taki pomysł, który wydaje się bardzo, bardzo niedobry to jest podniesienie płacy minimalnej do 2500 zł miesięcznie. Możemy o niej dyskutować czy ona jest wysoka, czy niska, czy powinna rosnąć, czy nie, ale skok z 1800 do 2500 zł byłby szokiem dla gospodarki. To jest bardzo zły pomysł - mówił w programie #dziejesienazywo Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Banku. Przypomnijmy, że podniesienia do tego poziomu płacy minimalnej chce Zjednoczona Lewica.

Z kolei prof. Ryszard Bugaj bez wahania stwierdza, że to co najbardziej go zaskoczyła, to podatkowa propozycja Nowoczesnej wprowadzająca stawki podatku VAT, CIT i PIT na poziomie 16 proc.

- Wydatki budżetu państwa mają swoją autonomiczną dynamikę. Nie można tego zrobić tak, że jak będą wpływy odpowiedni niższe to się dostosuje do tego wydatki. Nie. Popadniemy w dramatyczny deficyt ze wszystkimi daleko posuniętymi konsekwencjami. Polityka finansów publicznych to nie jest seminarium - tłumaczył prof. Bugaj.

Jak dodał, wybór tego co jest najgłupsze w tej kampanii wyborczej, nie jest prosty.- Pretendentów jest sporo - stwierdził ekonomista.

Tagi: wiadomości, gospodarka, podatki, dziejesienazywo, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie