Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowi członkowie RPP powołani przez prezydenta. Obaj nie mają jeszcze 40 lat

0
Podziel się

Prezydent prosił ich, aby pamiętali, że najważniejsze jest realizowanie interesów Polski i zapewnienie bezpieczeństwa polityki pieniężnej.

Nowi członkowie RPP: Łukasz Hardt i Kamil Zubelewicz.
Nowi członkowie RPP: Łukasz Hardt i Kamil Zubelewicz. (PAP/Rafał Guz)
bEgwclaZ

Prezydent wręczył akty powołania nowym członkom Rady Polityki Pieniężnej. To Łukasz Hardt i Kamil Zubelewicz.

Aktualizacja 15:16

bEgwclbb

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda z uznaniem mówił o ich dorobku - wielu latach doświadczenia praktycznego i naukowego. Prezydent zauważył przy tym, że obaj są młodzi, przed czterdziestką. Prosił ich, aby pamiętali, że najważniejsze jest realizowanie interesów Polski i zapewnienie bezpieczeństwa polityki pieniężnej.

- Jestem przekonany, że wniesiecie panowie do RPP z jednej strony młodego ducha, ale i wielką wiedzę. Macie doświadczenie nie tylko praktyczne, ale macie też za sobą już szereg lat doświadczenia naukowego - powiedział prezydent.

Dodał, że celem wszystkich jest budowanie jak najzamożniejszej i stabilnej od strony finansowej Polski, co - jak podkreślił - będzie się przekładało na zamożność polskiego społeczeństwa.

Andrzej Duda zaznaczył, że chciałby, aby nowi członkowie RPP potraktowali powołanie jako zobowiązanie wobec Polski, ale także wobec prezydenta w związku z jego decyzją o wyborze swoich przedstawicieli w Radzie.

bEgwclbh

Nowi członkowie RPP zastąpią Adama Glapińskiego i Andrzeja Kaźmierczaka, których kadencja się skończyła.

Kadencje Glapińskiego i Kaźmierczaka, powołanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wygasły 19 lutego 2016 r. Hardt i Zubelewicz powołani zostali z dniem 20 lutego. Trzecim prezydenckim członkiem RPP jest Jerzy Osiatyński, którego powołał na to stanowisko prezydent Bronisław Komorowski - 20 grudnia 2013 r. (zastąpił Zytę Gilowską, która zrezygnowała z członkostwa w Radzie).

Łukasz Hardt, dr hab. nauk ekonomicznych i kierownik Katedry Ekonomii Politycznej na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizuje się w ekonomii kosztów transakcyjnych, ekonomii instytucji i regulacji, a także metodologii i filozofii ekonomii. Za swoje badania otrzymał wyróżnienia, m.in. stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców.

Pracował w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN. Był gościnnym profesorem na Uniwersytecie w Cambridge, odbył również staże badawcze na uniwersytetach w Londynie, Helsinkach i Mediolanie. Wchodzi w skład Komitetu Naukoznawstwa Polskiej Akademii Nauki. W 2015 r. prezydent Andrzej Duda powołał go w skład Narodowej Rady Rozwoju.

bEgwclbi

Kamil Zubelewicz, dr nauk ekonomicznych, od 2015 roku prorektor ds. dydaktycznych Collegium Civitas, współpracownik Centrum im. Adama Smitha. W latach 2008-2014 był adiunktem w Instytucie Studiów Politycznych PAN, a w latach 2005-2009 ekspertem Instytutu Jagiellońskiego. Zubelewicz jest laureatem Stypendium McKinsey & Company oraz Stypendium im. Lesława A. Pagi. Jest autorem ponad 30 artykułów naukowych oraz publicystycznych.

W skład RPP wchodzi prezes NBP, który jest przewodniczącym Rady, oraz dziewięciu członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat. Członek RPP jest powoływany na sześcioletnią kadencję.

Zobacz także: Zobacz także: Profesor Żyżyński w Radzie Polityki Pieniężnej?
bEgwclbC
wiadomości
waluty
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)