Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nowi członkowie RPP powołani przez prezydenta. Obaj nie mają jeszcze 40 lat

Nowi członkowie RPP powołani przez prezydenta. Obaj nie mają jeszcze 40 lat

Prezydent wręczył akty powołania nowym członkom Rady Polityki Pieniężnej. To Łukasz Hardt i Kamil Zubelewicz.

Aktualizacja 15:16

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda z uznaniem mówił o ich dorobku - wielu latach doświadczenia praktycznego i naukowego. Prezydent zauważył przy tym, że obaj są młodzi, przed czterdziestką. Prosił ich, aby pamiętali, że najważniejsze jest realizowanie interesów Polski i zapewnienie bezpieczeństwa polityki pieniężnej.

- Jestem przekonany, że wniesiecie panowie do RPP z jednej strony młodego ducha, ale i wielką wiedzę. Macie doświadczenie nie tylko praktyczne, ale macie też za sobą już szereg lat doświadczenia naukowego - powiedział prezydent.

Dodał, że celem wszystkich jest budowanie jak najzamożniejszej i stabilnej od strony finansowej Polski, co - jak podkreślił - będzie się przekładało na zamożność polskiego społeczeństwa.

Andrzej Duda zaznaczył, że chciałby, aby nowi członkowie RPP potraktowali powołanie jako zobowiązanie wobec Polski, ale także wobec prezydenta w związku z jego decyzją o wyborze swoich przedstawicieli w Radzie.

Nowi członkowie RPP zastąpią Adama Glapińskiego i Andrzeja Kaźmierczaka, których kadencja się skończyła.

Kadencje Glapińskiego i Kaźmierczaka, powołanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wygasły 19 lutego 2016 r. Hardt i Zubelewicz powołani zostali z dniem 20 lutego. Trzecim prezydenckim członkiem RPP jest Jerzy Osiatyński, którego powołał na to stanowisko prezydent Bronisław Komorowski - 20 grudnia 2013 r. (zastąpił Zytę Gilowską, która zrezygnowała z członkostwa w Radzie).

Łukasz Hardt, dr hab. nauk ekonomicznych i kierownik Katedry Ekonomii Politycznej na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizuje się w ekonomii kosztów transakcyjnych, ekonomii instytucji i regulacji, a także metodologii i filozofii ekonomii. Za swoje badania otrzymał wyróżnienia, m.in. stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców.

Pracował w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN. Był gościnnym profesorem na Uniwersytecie w Cambridge, odbył również staże badawcze na uniwersytetach w Londynie, Helsinkach i Mediolanie. Wchodzi w skład Komitetu Naukoznawstwa Polskiej Akademii Nauki. W 2015 r. prezydent Andrzej Duda powołał go w skład Narodowej Rady Rozwoju.

Kamil Zubelewicz, dr nauk ekonomicznych, od 2015 roku prorektor ds. dydaktycznych Collegium Civitas, współpracownik Centrum im. Adama Smitha. W latach 2008-2014 był adiunktem w Instytucie Studiów Politycznych PAN, a w latach 2005-2009 ekspertem Instytutu Jagiellońskiego. Zubelewicz jest laureatem Stypendium McKinsey & Company oraz Stypendium im. Lesława A. Pagi. Jest autorem ponad 30 artykułów naukowych oraz publicystycznych.

W skład RPP wchodzi prezes NBP, który jest przewodniczącym Rady, oraz dziewięciu członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat. Członek RPP jest powoływany na sześcioletnią kadencję.

Zobacz także: Profesor Żyżyński w Radzie Polityki Pieniężnej?

 

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Daro244
77.254.86.* 2016-02-26 19:39
Maliniak liczy na to , że powołując wszędzie głupków i żółtodziobów wybrańcy nie zorientują się , że on sam jest idiotą, albo będą milczeć z wdzięczności
Starymłodystary
77.89.74.* 2016-02-25 13:12
A jakie doświadczenie ... i ile lat niał pryszczaty kwaśniewsky jak został prezydentem . O co tu biega WP gmbh , deprecjonować bo 40 latki w RPP ?
zbych9999
80.252.3.* 2016-02-24 11:10
czemu w dzień a nie w nocy?
Zobacz więcej komentarzy (15)