Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obama wstrzymał budowy ropociągu Keystone XL

0
Podziel się:

Prezydent USA zawetował budowę Keystone XL.

Obama wstrzymał budowy ropociągu Keystone XL
(Gaz System S.A.)

Nie będzie kontrowersyjnego rurociągu. Decyzję o jego budowie zawetował Barack Obama. Republikanom, którzy są zwolennikami tego projektu, brakuje głosów, by odrzucić weto prezydenckie.

W oświadczeniu przesłanym do Senatu, Obama poinformował, że zawetował ustawę, gdyż _ jest ona próbą obejścia _ trwającego w Departamencie Stanu standardowego procesu oceny czy ropociąg Keystone XL służy interesom narodowym USA czy wręcz przeciwnie - stanowi obciążenie dla tych interesów, w tym bezpieczeństwa i ochrony środowiska. To m.in. od tej oceny ma zależeć decyzja rządu ws. budowy Keystone XL.

_ Bardzo poważnie traktuję prezydenckie uprawnienia do wetowania ustawodawstwa. Ale poważnie podchodzę też do mojej odpowiedzialność wobec Amerykanów i (...) dlatego zawetowałem ustawę _ - stwierdził Obama.

Po tej informacji, lider większości Republikanów w Senacie Mitch McConell natychmiast zapowiedzieli, że już 3 marca Senat spróbuje w głosowaniu odrzucić weto prezydenckie.

Ustawa popierająca budowę rurociągu Keystone XL, którym ropa miałaby popłynąć z Kanady do rafinerii w południowych stanach USA nad Zatoką Meksykańską (1900 km), jest priorytetem Republikanów, którzy argumentują, że rurociąg nie tylko zwiększy niezależność energetyczną USA, ale da też nawet 42 tys. nowych miejsc pracy.

Choć w głosowaniu w Senacie do republikańskiej większości przyłączyło się aż dziewięciu Demokratów, to wciąż za mało, by odrzucić weto prezydenckie, do czego potrzeba dwóch trzecich głosów w 100-osobowym Senacie. Podobnie w Izbie zwolennikom Keystone XL brakuje jak dotychczas głosów, by odrzucić weto prezydenckie.

Spór między Republikanami a prezydentem Obamą w sprawie rurociągu Keystone XL toczy się od wielu lat. Dotychczasowe wielokrotne próby Republikanów, by przyjąć ustawę zmuszającą administrację USA do akceptacji tego projektu kończyły się porażką w Senacie, gdzie Demokraci do końca ubiegłego roku mieli większość. Po przejęciu kontroli nad obiema izbami Kongresu w wyniku jesiennych wyborów Republikanie ogłosili, że ustawa w sprawie budowy Keystone będzie jedną z pierwszych, jakie przyjmą.

Ogłaszając zamiar zawetowania ustawy, Obama wskazywał m.in. na wyrażane przez ekologów obawy co do negatywnych skutków ropociągu dla środowiska naturalnego i zdrowia ludności. Rurociąg miałby transportować tzw. brudną ropę produkowaną z piasków roponośnych w kanadyjskim stanie Alberta. Biały Dom przekonuje też, że ogromna większość miejsc pracy, jakie powstałyby dzięki rurociągowi, będzie opierać się na zaledwie kilkumiesięcznych kontraktach przy jego budowie, natomiast stałych miejsc pracy powstanie tylko kilkadziesiąt.

Czytaj więcej w Money.pl
Zbliżenie USA i Chin? Wizyta w Waszyngtonie Prezydent Chin Xi Jinping we wrześniu przybędzie do USA z pierwszą oficjalną wizytą jako głowa państwa - poinformowała w środę agencja Xinhua. Wizyta Xi świadczy o pozytywnym okresie w napiętych nieraz stosunkach obu krajów - podkreśla Associated Press.
NATO nie pali się do wsparcia Kijowa bronią Sekretarz generalny NATO przypomniał, że pakt nie ma broni, dlatego to do poszczególnych krajów członkowskich należy decyzja, czy udzielić Ukrainie takiego wsparcia.
Stany będą sprzedawać gaz LNG Europie? _ Zwiększając nasz eksport LNG, zapewnimy naszym sojusznikom na całym świecie bezpiecznego i godnego zaufania partnera handlowego i jednocześnie stworzymy nowe miejsca pracy w USA _.
Obama rozmawiał o stabilizacji rynku ropy Arabia Saudyjska będzie nadal odgrywać swą rolę na globalnym rynku energetycznym i nikt nie powinien oczekiwać zmian jej stanowiska.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)