Notowania

kraj
06.01.2017 02:11

Ustawa obniżająca wiek emerytalny opublikowana w Dzienniku Ustaw

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rafal Oleksiewicz/REPORTER)

Ustawa, która przewiduje obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn została w czwartek opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przepisy wejdą w życie z dniem 1 października 2017 r.

Zgodnie z ustawą wiek emerytalny zostanie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zasada ta będzie dotyczyła obu systemów emerytalnych - powszechnego i rolniczego. Dla rolników do końca 2017 r. będzie możliwość - po spełnieniu określonych warunków - przechodzenia na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Podobna zasada przejścia w stan spoczynku będzie do końca 2017 r. obowiązywała sędziów i prokuratorów - w zależności od przepracowanego okresu w tych zawodach.

Ustawa będzie obowiązywać od 1 października 2017 r. Podczas prac nad nowelą członkowie rządu wyjaśniali, że ustalenie tej daty spowodowane jest m.in. sprawami technicznymi i prawnymi. Chodzi o czas dla ZUS na przygotowanie systemów informatycznych oraz wdrożenie procedury zamówień publicznych.

Nowelizacja likwiduje emerytury częściowe, których celem było łagodzenie podwyższenia czasu przejścia na emeryturę.

Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągnęłyby go w 2040 r., a mężczyźni w 2020.

Projekt ustawy skierował do Sejmu pod koniec listopada 2015 r. prezydent Andrzej Duda, który zapowiadał takie posunięcie w trakcie kampanii wyborczej. Pierwsze czytanie odbyło się na początku grudnia 2015 r. W połowie stycznia 2016 r. komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu. Sejm uchwalił ustawę w listopadzie 2016 r. Prezydent podpisał ją 19 grudnia. W związanej z tym uroczystości, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, wzięli udział m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Zamieszanie wokół możliwości dorabiania na emeryturze

W mijającym tygodniu głośno było o możliwości ograniczenia dorabiania na emeryturze.Choć minister Elżbieta Rafalska dementowała te doniesienia,aktualne pozostaje pytanie o to, jak rząd poradzi sobie w przyszłości z rosnącymi kosztami wcześniejszego przechodzenia Polaków na emeryturę. Więcej na ten temat czytaj TUTAJ.

Tagi: kraj, prawo, prezydent, społeczeństwo, świadczenia, pap, Andrzej Duda, emerytury, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-01-2017

kelnerNaród tak zadecydował w wyborach i jest. To mi się podoba. Kto w polskiej polityce nie dotrzymuje słowa, ląduje na śmietniku historii.

06-01-2017

JDWszystkich pisnietych pozdrawiam i życzę powrotu rozumu!

06-01-2017

Olać DarmozjadówJakie obniżenie? Przywrócenie PRAWA. Podniesienie wieku emerytalnego powinno się odbyć z możliwością wypowiedzenia umowy, ale niestety PRZESTĘPCY z … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)