Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obniżenie wieku emerytalnego. Morawiecki zabrał głos w sprawie decyzji rządu

261
Podziel się

Popieram obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ale ci, którzy mogą i chcą pracować dłużej, nie powinni być "wypychani" do "szarej strefy" - powiedział w środę w Warszawie wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Obniżenie wieku emerytalnego. Morawiecki zabrał głos w sprawie decyzji rządu
(PAP/Radek Pietruszka)
bEpLSiWd

Morawiecki wziął w środę wieczorem udział w posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. rozwiązywania problemów mieszkańców "Polski powiatowo-gminnej". Podczas spotkania poruszanych było wiele tematów dotyczących m.in. dysproporcji w rozwoju różnych rejonów Polski, stanu połączeń kolejowych, szkolnictwa zawodowego oraz funkcjonowania urzędów pracy.

Wicepremier odpowiadał na liczne pytania posłów. Jedno z nich dotyczyło jego stanowiska ws. obniżenia wieku emerytalnego, w szczególności w kontekście łączenia przez wielu "młodych emerytów" emerytury z pracą, podejmowania jej "na czarno" i "zabierania pracy" młodszym pokoleniom, które w konsekwencji wyjeżdżają "na zmywak do Londynu".

- Popieram absolutnie 60 i 65 lat. Ale sztuka jest w tym, żeby zastosować "skalpel chirurgiczny", a nie "młot pneumatyczny" i tak ułożyć pewne kryteria, żeby ludzi, którzy mogą pracować i chcą pracować, nie wypychać do tej szarej strefy - powiedział Morawiecki.

bEpLSiWf

- Myśmy podpisali się pod projektem prezydenta ws. obniżenia wieku emerytalnego, ale zasugerowaliśmy jednocześnie, żeby nie wypychać też ludzi na emeryturę sztucznie - dodał wicepremier.

Podkreślił, że na przestrzeni ostatnich 25 lat znacznie wydłużyła się średnia długość życia Polaków. Podkreślił, że jest za tym, żeby ludzie odchodzili na emerytury w wieku 60 i 65 lat, zwłaszcza ci, którzy ciężko fizycznie pracowali.

Jak ocenił, dobrobyt kraju bierze się z trzech podstawowych czynników: pracy, kapitału i technologii. - Kapitału mamy bardzo mało, per capita średnio trzy razy mniej niż Grecy - mówił wicepremier. Dodał, że o rozwój technologii staramy się m.in. poprzez startupy.

bEpLSiWl

- Trzeci parametr w tym odwiecznym ekonomicznym równaniu to jest praca. Jak my wypchniemy ludzi na emerytury, wypchniemy na zmywak do Londynu i wypchniemy ludzi do szarej strefy, to się będziemy wolniej rozwijać - przekonywał Morawiecki.

Zaznaczył, że według badań socjologicznych i ekonomicznych nie ma bezpośredniego związku w sprawie "zabierania pracy" osobom młodszym przez osoby starsze. Według wicepremiera przeważnie te dwie grupy wykonują inne zadania, pracodawcy czego innego od nich wymagają.

- To jest pewien mit, który funkcjonuje w społeczeństwie, nie ma takiego prostego zabierania pracy osobom młodszym przez starsze. Moim zdaniem, z moich doświadczeń, pracowałem w biznesie przez wiele lat, to są zupełnie inne typy wykonywania zawodów, wykonywania pracy - powiedział Morawiecki.

bEpLSiWm

W środę rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek poinformowała, że prace w Sejmie nad prezydenckim projektem obniżenia wieku emerytalnego rozpoczną się we wrześniu. Wyraziła też nadzieję, że do października uda się ustawę uchwalić.

Rząd we wtorek pozytywnie ocenił prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i zarekomendował, by nowe przepisy obowiązywały od 1 października 2017.

bEpLSiWG
emerytury
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(261)
rrrrrrrrrrrr
2 lata temu
teraz rzad pis-u jak wygra powinien zadbac zeby zwrócic emerytom zabrane 30% z emerytury dla tych z art 184 oraz zeby ludzie którzy przed 1999 rokiem majac warunki szczególne nadal mogli skorzystac z wczesniejszej emerytury oni naprawde ciezko pracowali i zostali oszukani przez wszystkie rzady powinna byc jakas w koncu sprawiedliwosc
Grażyna
5 lata temu
trzeba roku? może dożyję
slan2449
5 lata temu
Śmieszny jest ten synalek taty Morawieckiego który nie ma pojęcia o rzeczywistości.Nie dziwię się,że ojciec pomaga mu w robieniu kariery.Parlamentarzystów i rządzących też powinien obowiązywać wiek emerytalny żeby na starość niektórzy podleczyli swoje zdrowie psychiczne.
bEpLSiWH
Mietek
5 lata temu
Jak taki baran mogl byc prezesem prywatnego banku? Niewiarygodne.....
oszukany
5 lata temu
Czyż oprócz polityków to każdy kto to przeczyta co jest u góry napisane uważa że to są brednie ?.Stwierdzenie inteligenta że ciężko pracujący powinni odchodzić wcześniej niż 65 lat jest rewelacyjne,normalnie szok !,tym czasem czym sobie zasłużyli ci co odchodzą po 15 latach, 25 latach- jaką pracą sobie zasłużyli aby jeszcze przez 30 lat odbierać krocie? Rządzący przestańcie się ośmieszać .
...
Następna strona