Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Obniżenie wieku emerytalnego. "Solidarność" pozytywnie o prezydenckim projekcie

Obniżenie wieku emerytalnego. "Solidarność" pozytywnie o prezydenckim projekcie

Fot. Marcel Oosterwijk/Flickr (CC BY-SA 2.0)

NSZZ "S" pozytywnie zaopiniowała prezydencki projekt ustawy, przywracający wiek emerytalny sprzed zmian w 2012 roku (60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn) - wynika z komunikatu. "Solidarność" postuluje uwzględnienie w nim dodatkowego uprawnienia, wynikającego ze stażu pracy z opłacaniem składek.

Według wydanej w czwartek opinii Prezydium KK NSZZ "Solidarność", "prezydencki projekt ustawy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym przywracając wiek emerytalny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2012 roku, wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn".

Czy chcesz obniżenia wieku emerytalnego?

TAK
NIE

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

"Pozytywnie oceniono również powrót do gwarancji otrzymania najniższego świadczenia emerytalnego, które uzależnione byłoby od osiągnięcia odpowiedniego wieku oraz okresów składkowych i nieskładkowych" - czytamy.

Władze związku zwracają jednocześnie uwagę na brak w projekcie "społecznie oczekiwanego rozwiązania" dotyczącego osób legitymujących się długimi (35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn) okresami zatrudnienia, które straciły pracę, a nie osiągnęły wieku emerytalnego - 60 lat życia dla kobiet i 65 lat życia dla mężczyzn.

"Prezydium KK NSZZ "Solidarność" postuluje wprowadzenie dla takich osób dodatkowej możliwość skorzystania z prawa do emerytury uzależnionej od stażu pracy, liczonego według okresów opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, bez konieczności spełnienia innych warunków" - podkreślono.

"S" zwraca także uwagę na konieczność poprawy sytuacji finansowej systemu emerytalnego przez zajęcie się zjawiskami zaniżającymi jego dochody - takimi jak tzw. samozatrudnienie, zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych, elastyczne formy zatrudnienia, zaniżanie przez pracodawców oficjalnych wynagrodzeń czy zatrudnianie na czarno. Związek domaga się m.in. ograniczenia wszelkiego rodzaju "umówi śmieciowych", a także rozpoczęcia prac nad założeniami Narodowej Strategii Demograficznej.

W grudniu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który ma na celu przywrócenie wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Obecnie, w myśl ustawy z 2012 roku, wiek emerytalny wynosi 67 lat dla kobiet i mężczyzn; jest stopniowo podnoszony - kobiety docelowo mają go osiągnąć w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r.

Zobacz także: Niższy wiek emerytalny. Państwo straci nawet bilion złotych, emeryci nawet kilkaset złotych miesięcznie

 

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ZENEK66
91.231.24.* 2016-01-12 16:48
Zostawić obecnie obowiązujące przepisy, wprowadzając możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę- ALE POD WARUNKIEM - do czasu osiągnięcia wieku 67 lat ZAKAZ JAKIEJKOLWIEK PRACY (zlecenia, umy o dziło, samozatrudnienia i ....) !!!! (niech każdy wie , że przechodząc wcześniej na emeryturę będzie o na dużo niższa).
Kora969
109.241.143.* 2016-01-12 16:41
Solidarność próbuje uzależnić wcześniejsze emerytury od okresów składkowych. Wiele jest osób w Polsce, którzy poważnie chorują (np.ja prawie 2 lata byłam na okresach bezskładkowych z powodu leczenia nowotworu - chemioterapia). Będą musieli zatem odpracować "za karę "okresy nieskładkowe, czyli nie przejdą na wcześniejszą emeryturę a wręcz niekiedy późniejszą. Tracą więc podwójnie: raz, że ustawa im nie przynosi zmian na lepsze, a wręcz na gorsze, a dwa, że i tak będą mieli niższą emeryturę z powodu krótszych okresów składkowych. Solidarność próbuje zatem osoby schorowane i wyniszczone chorobami wsadzić do jednego gara wraz z nierobami. Jak można być takimi bezmózg..., żeby wysuwać takie pomysły? Choroba znacznie wyniszczyła organizm i długość mojego życia będzie znacznie krótsza (nawrót choroby). Dodam jeszcze, że moim przypadku nie przeszłam na rentę, ale pracuję. Nie korzystałam także z urlopu macierzyńskiego.
wic
46.204.245.* 2016-01-12 16:33

Obniżenie wieku emerytalnego

Niech przestana wymyslac wprowadzic proste i zasady emerytura jednakowa dla wszystkich sprzataczka czy prezydent minmalny okres pracy dla meszczyzn i kobiet wliczana opieka nad dziecmi praca ponad minimalny okres dodatek do emerytury ekstra ale emerytura wyplacana dopiero po przejsciu na emeryture ale tego boja sie politycy bo elity zawsz byly z rzadem jaki by nie byl robotnik musi pasibrzuchow dzwigac na swoich barkach chociaz tylu obroncow zwiazki zawodowe organizacje kosciol . ten system ma wady jest prosty i sprawiedliwy
Zobacz więcej komentarzy (107)