Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obronność Polski. Powstanie polsko-ukraińsko-litewska brygada

0
Podziel się:

Będzie nas to kosztować 2,5 miliona złotych rocznie.

Obronność Polski. Powstanie polsko-ukraińsko-litewska brygada
(chor. R.Mniedło/11LDKPanc./zoom.mon.gov.pl)

Połączone sejmowe komisje obrony narodowej i spraw zagranicznych poparły w środę trzy ustawy ratyfikacyjne dotyczące spraw obronnych. Posłowie są między innymi za utworzeniem brygady litewsko-polsko-ukraińskiej z dowództwem w Lublinie.

Komisje przeprowadziły i przyjęły w pierwszym czytaniu projekty ustaw upoważniające do ratyfikacji tych umów. Oprócz umowy powołującej wspólną brygadę trzech państw, posłowie przyjęli też projekt dotyczący stacjonowania, statusu prawnego i wsparcia dla 3. Batalionu Łączności NATO w Bydgoszczy i wejścia polskiej Żandarmerii Wojskowej do struktur Europejskich Sił Żandarmerii EUROGENDFOR.

Umowę międzynarodową o utworzeniu brygady litewsko-polsko-ukraińskiej podpisano w Warszawie we wrześniu 2014 r. Na podstawie umowy w Lublinie powstanie wspólne dowództwo, natomiast siły każdego z państw - członków brygady będą stacjonowały na własnym terytorium, a w przypadku misji pokojowej będą działać razem. Brygada ma być wykorzystywana w międzynarodowych operacjach pod mandatem ONZ, UE i NATO.

Kierownictwo brygady będzie rotacyjne, jedynie szefem jej sztabu na stałe będzie Polak, ze względu na ulokowanie dowództwa. W Lublinie będą służyły 94 osoby: 81 oficerów i 13 cywilnych pracowników wojska - podał posłom wiceszef MON Robert Kupiecki. Siły brygady w dwu trzecich zapewni Polska.

Po ratyfikacji zostanie przyjęte porozumienie techniczne, na podstawie którego w ciągu sześciu miesięcy sformowana zostanie brygada. Koszt dowództwa to 2,5 mln zł rocznie.

Powstanie batalion NATO w Bydgoszczy

Inny przyjęty przez komisje projekt ustawy ratyfikacyjnej dotyczy funkcjonowania istniejącego już od 2011 r. batalionu łączności NATO w Bydgoszczy. Dwa pozostałe rozlokowane są w Holandii i Włoszech. Umowa określa szczegółowe zasady funkcjonowania batalionu w Polsce.

Komisja poparła też ratyfikacje umowy dotyczącej udziału polskiej żandarmerii w międzypaństwowych strukturach europejskich. Do pracy w dowództwie Europejskich Sił Żandarmerii EUROGENDFOR skierowanych zostanie trzech oficerów. W tych strukturach działają wojskowe siły policyjne sześciu państw członkowskich Unii Europejskiej - Francji, Włoch, Holandii, Portugalii, Rumunii i Hiszpanii, które można też użyć do działań międzynarodowych.

Polska Żandarmeria Wojskowa, która współpracowała z EUROGENDFOR - m.in. była już na misji w Republice Środkowoafrykańskiej - po ratyfikacji stanie się pełnoprawnym członkiem organizacji i uzyska możliwość współdecydowania o działaniach sił żandarmerii.

Teraz projektami zajmie się Sejm w drugim czytaniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Ćwiczenia NATO. Dołączają "neutralne" kraje Celem ćwiczeń ma być sprawdzenie procedur zarządzania kryzysowego. Wezmą w nich udział m. in. nienależące do Sojuszu Ukraina, Szwecja czy Finlandia.
Dodatkowe 800 mln zł na wojsko. Rząd zwiększa budżet MON Na wyposażenie armii i obronność będziemy wydawać pięć razy więcej niż na edukację.
Niemcy wzmacniają wojska pancerne W związku z kryzysem na Ukrainie minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen zapowiedziała modernizację niemieckiej armii i zakup nowego sprzętu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)