Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Likwidacja OFE zawieszona na kołku. Reforma się odwleka

14
Podziel się:

Co dalej z otwartymi funduszami emerytalnymi?

Projekt ustawy reformujący OFE wciąż jest nie kompletny.
Projekt ustawy reformujący OFE wciąż jest nie kompletny. (REPORTER)

Rząd zapowiada koleją zmianę w systemie emerytalny. Nie będzie to jednak długo wyczekiwana reforma OFE. Ta znów zostaje odłożona. Tym razem chodzi o kwestie emerytur pracowniczych. Co dalej z otwartymi funduszami emerytalnymi?

Do likwidacji otwartych funduszy emerytalnych (OFE) bardzo prawdopodobne, że nie dojdzie w tej kadencji Sejmu - donosi "Rzeczpospolita".

Przypomnijmy, że według pierwotnych planów miał ona ruszyć od stycznia przyszłego roku. Pod koniec lipca, jak pisaliśmy w money.pl, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki informował, że reforma OFE wejdzie w życie od początku lipca przyszłego roku.

- Moim zdaniem, reforma OFE wejdzie w życie od początku lipca przyszłego roku. Jest to bardzo kompleksowa reforma, która nadal wymaga ustaleń międzyresortowych, ponadto przygotować się do niej musi również ZUS - mówił Morawiecki.

Zobacz także: Likwidacja OFE:

W połowie września już nie był taki pewien,podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki i rozwoju, przyznał, że nie ma jeszcze gotowej legislacji. A o tym co dalej z OFE rząd ma zdecydować w ciągu kilku miesięcy.

Mimo że, jak pisze "Rz", biuro prasowe ministerstwa rozwoju zapewnia, że nie ma planów odejścia od planów likwidacji OFE, prace nad reformą funduszy znów się odkładają.

Niepewność co do losów OFE, może jednak mieć swoje konsekwencje na rynku kapitałowym. Jak przypomina dziennik, giełda zareagowała 7 proc. spadkiem, kiedy rząd Donalda Tuska poinformował o przeniesieniu połowy aktywów funduszy do ZUS. Od połowy 2016 r., a więc od momentu ogłoszenia rządowego Programu Budowy Kapitału (uwzględniającego likwidację OFE, ale nie przez nacjonalizację, tylko przekazanie 75 proc. ich aktywów Polakom) do dziś indeks zyskał 46 proc.- pisze "Rzeczpospolita".

To pokazuje, jak wrażliwa jest giełda na wszelkie zmiany w kwestii OFE. Każdy ruch, a nawet jego permanentny brak może mieć odbicie w indeksie GPW.

Przypomnijmy, że reforma OFE zakładała przekazanie 25 proc. aktywów funduszy do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Pozostałe 75 proc. ma zostać przekazane Polakom w postaci indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego.

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
waldek
6 lat temu
Nie mogą ruszyć bo jak teraz puszczą zlecenia na GPW, to będzie dramat dla firm i akcjonariuszy
waldek
6 lat temu
OFE było pięknym programem dla pracowników, niestety fatalnym dla ZUSu. Trzeba było obrzydzić i zniszczyć OFE. Dziwnym trafem PPK tez ma inwestować w Giełdy, Fundusze inwestycyjne, Obligacje. Czym rożni się więc OFE od PPK. Proste, do OFE dawał ZUS do PPK swoje środki przekaże obywatel. Poza tym zapomnijcie o podwyżkach od pracodawcy. Każda taka podwyżka, to drastyczne zwiększenie jego kosztów (podwyżka + od tego 2% na PPK)
Pisowiec
7 lat temu
[QUOTE] Nie będzie to jednak długo wyczekiwana reforma OFE [/QUOTE] Długo wyczekiwana?? Przez kogo? Chyba ktoś wreszcie doszedł do wniosku, że przejedzenie tych pieniędzy, które miały być przeznaczone na i tak nędzne emerytury, to pomysł bez sensu. I słusznie.
Juz by siedzi...
7 lat temu
Normalny czlowiek
tylko tak dal...
7 lat temu
Unia powoli wszystkim wyjdzie bokiem.