Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Pakiet przewozowy skomplikuje działalność uczciwych firm, ale nie zlikwiduje patologii? Branża ma obawy

Pakiet przewozowy skomplikuje działalność uczciwych firm, ale nie zlikwiduje patologii? Branża ma obawy

Fot. materiały prasowe Orlen

Nie uda się przeszkodzić przestępcom w wyłudzaniu podatków, a jedynie podwyższy się koszty i ryzyko prowadzenia uczciwej działalności gospodarczej. Polska Izba Paliw Płynnych krytykuje wchodzący w życie tuż po Świętach pakiet przewozowy. Także inne organizacje branżowe ostro protestują przeciw pomysłom resortu Mateusza Morawieckiego.

Aktualizacja 13:32

Pakiet przewozowy to już trzecie narzędzie resortu finansów, które ma doprowadzić do zlikwidowania szarej strefy i przestępstw na rynku paliw i innych towarów akcyzowych. Na takiej działalności przestępców budżet państwa każdego roku traci około 10 mld zł. Pierwszym krokiem w kierunku uszczelnienia systemu był tzw. pakiet paliwowy, a następnie energetyczny.

Jak szacuje resort Morawieckiego, rygorystyczne prawo już w tym roku ma przynieść 330 mln zł dodatkowych dochodów. W przyszłym roku ma to być nawet przeszło miliard złotych.

Nowe prawo ma pozwolić skarbówce śledzić każdy transport paliwa i innych towarów wrażliwych, np. tytoniu czy alkoholu. W jaki sposób? Każda ciężarówka będzie musiała posiadać lokalizator. Jego brak a nawet kłopoty z jego funkcjonowaniem oznaczają drakońskie kary finansowe. Kierowcy mogą zapłacić nawet 7,5 tys. zł kary.

Polska Izba Paliw Płynnych ostrzega, że nawet w przypadku niezamierzonego naruszenia przepisów bardzo wysokie kary mogą być nakładane na każdym etapie przewozu paliwa. "Uczciwi przedsiębiorcy obawiają się nieuzasadnionego karania" - uważa PIPP.

"Zdaniem Polskiej Izby Paliw Płynnych problem szarej strefy na rynku przewozu towarów wrażliwych można skutecznie rozwiązać wyłącznie poprzez skuteczniejsze kontrolowanie transportów drogowych, morskich i kolejowych przez funkcjonariuszy służb uprawnionych, przy transparentności przepisów. Kontrola przewozu paliwa od polskich producentów w ocenie przedsiębiorców nie znajduje uzasadnienia" - czytamy w oświadczeniu Izby.

PIPP liczy na to, że w dalszym toku prac legislacyjnych zostaną uwzględnione postulowane przez branżę rozwiązania, które "nie tylko będą możliwe do wykonania, ale też realnie uszczelnią system poboru podatków, poprawiając realizację założeń budżetowych z tytułu VAT i podatku akcyzowego".

Przeciw nowym przepisom ostro zaprotestowały także inne organizacje branżowe. - Nie kwestionujemy samej idei walki z szarą strefą i uszczelnienia sytemu, ale nie chcemy być w tym systemie grupą, która będzie płacić za nieuczciwych przedsiębiorców. Uszczelnienie tak, ale nie naszym kosztem - mówił w styczniu Marek Tarczyński, prezes Polskiej Izby Spedycji i Logistyki. Jak wyjaśnił, nowe regulacje niewątpliwie podniosą również koszty transportu, a pełzające rozszerzenie listy towarów może doprowadzić wręcz do paraliżu transportu.

- Nie do końca przemyślane regulacje, które podobno mają przynieść korzyści w postaci uszczelnienia systemu podatkowego, odbiją się negatywnie na naszej branży. Nie zgadzamy się na pogłębianie kryzysu w transporcie - mówił z kolei Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. - Nie można przenosić na nas odpowiedzialności za nieuczciwość innych. To nie my dokonujemy lewego obrotu towarem, naszym zadaniem jest transport od nadawcy do odbiorcy - mówił prezes Buczek.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Adi
2017-04-14 15:38
Proponuje żeby przez tydzień cysterny nie wyjechały na drogi a także inne towary objęte pakietem i zobaczym ,jeśli bedziemy na wszystko się zgadzać to niedługo GPS będziemy mieli nawet jak będziemy iść do kibla.Rozwiązanie popieram ale przy imporcie a nie gdy zakup towaru jest w kraju. np w Orlenie lub Lotosie,to jest poprostu złośliwość państwa.
Vs
2017-04-13 16:12
Złodzieje się trzęsą.
PRLCiongleZywy
2017-04-13 15:54
Wicie, rozumicie, towarzyszu... wiele musi sie zmienic, aby wszystko pozostalo po staremu...
Pokaż wszystkie komentarze (8)