Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PFR będzie ratował Pesę. Fundusz ma wyłączność na negocjacje

PFR będzie ratował Pesę. Fundusz ma wyłączność na negocjacje

Dart miał być polskim Pendolino, okazał się balastem Fot. Marek BAZAK/ EastNews
Dart miał być polskim Pendolino, okazał się balastem

Polski Fundusz Rozwoju otrzymał wyłączność negocjacyjną na wejście do Pesy - poinformował w piątek producent. Firma szybko potrzebuje inwestora, bo teraz funkcjonuje na bankowej kroplówce.

- Do czasu zakończenia rozmów, ze względu na ich poufność, nie będziemy udzielać żadnych informacji w tej kwestii, ani też komentować podjętych na tym etapie decyzji - zastrzega Pesa.

W listopadzie konsorcjum sześciu banków z PKO BP na czele przyznało bydgoskiemu producentowi 200 mln zł kredytu. Pieniądze miały pozwolić spółce realizację podpisanych umów i przeprowadzenie restrukturyzacji. Wiadomo jednak było, że firma musi znaleźć nowego inwestora, który zapewni zastrzyk gotówki.

Banki dały firmie czas do końca pierwszego kwartału.

Zobacz też: Pociąg Pesy będzie wozić pasażerów Polregio

 

 

Choć Pesa odniosła gigantyczny sukces, to od końca 2015 roku cyklicznie pojawiają się informacje o jej problemach. To wtedy bowiem pojawiły się kłopoty z dotrzymaniem terminów realizacji umów, które podpisała spółka.

Problemów nastręczył jej także państwowy partner, czyli PKP Intercity. Bo właśnie z myślą o nim bydgoski producent stworzył pociąg Dart, zwany nawet "polskim Pendolino". Nowa konstrukcja, zgarniająca nagrody za wzornictwo, zaprojektowana i wykonana w Polsce. Ale PKP Intercity, choć kupiło 20 Dartów, to więcej takich pociągów już nie chciało.

Czytaj także
Polecane galerie
Bronek
2018-03-04 14:38
Ratować bo to polska perełka a nie jak za Po wszystko sprzedać brawo dla PIS
analityk
2018-03-03 14:18
Co za naiwność, że Polski Fundusz Rozwoju rozwiąże problemy firmy; PESA ? W tej firmie leżą R&D , zatem jak można zmienić ten stan rzeczy przez nowego właściciela ? Zmiany w tej firmie wymagają dużych pieniędzy na R&D, dekad i potencjału intelektualnego. Póki co nie mamy żadnego z tych elementów oraz co najgorsze nie ma recepty jak to zrobić poza pustymi sloganami.
darek998
2018-03-03 13:34
takie cacka robiono zagranica brała tylko pytam czemu trzeba w takim razie ratować? bo to pewnie takie cacka byle jakie były ,ale za te pieniadze to i zagranica brała tak jak kiedys ruskie krazy samochody wyśmiewano jak to szły za granicę a za granicą przetapiano na złom
Pokaż wszystkie komentarze (15)