Notowania

tpe
22.04.2017 15:35

PGNiG wart więcej niż cztery największe firmy energetyczne razem wzięte

Wartość giełdowa gazowego potentata wynosi więcej niż PGE, Enei, Taurona i Energi razem wziętych - podaje portal wysokienapiecie.pl. Jeszcze dwa lata temu proporcje były odwrotne. Wyceny energetyki spadły jednak w tym czasie o połowę. Co zmieniło się od 2015 roku?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Wartość giełdowa gazowego potentata wynosi więcej niż PGE, Enei, Taurona i Energi razem wziętych - podaje portal wysokienapiecie.pl. Jeszcze dwa lata temu proporcje były odwrotne. Wyceny energetyki spadły jednak w tym czasie o połowę. Co zmieniło się od 2015 roku?

Państwowi wytwórcy prądu wyceniani byli w piątek na giełdzie odpowiednio: PGE - na 21,3 mld zł, Tauron 5,5 mld zł, Enea nieco ponad 5 mld zł, a Energa 4,1 mld zł. To razem 35,9 mld zł. Kapitalizacja samego PGNiG wynosi obecnie więcej, bo 36,5 mld zł.

- Warto zwrócić uwagę, że różnica w poziomie kapitalizacji PGNiG i grup energetycznych mocno zmieniała się w czasie - zwraca uwagę Piotr Dzięciołowski z DM Citi Handlowy. - Jeszcze około dwóch lat temu PGE, Tauron, Enea i Energa były wyceniane przez rynek łącznie na około 60 mld zł, a PGNiG - na 25 mld zł.

Zmiany cen PGNiG i spółek energetycznych na giełdzie w ostatnich 2 latach

Państwowe spółki z sektora energii elektrycznej i gazu mają realizować wielkie, warte dziesiątki miliardów złotych inwestycje. Zadaniem grup energetycznych, z PGE na czele, jest z jednej strony budowa nowych źródeł energii i gwarantowanie bezpieczeństwa, z drugiej ratowanie górnictwa - pisze Justyna Piszczatowska z wysokienapiecie.pl.

PGNiG jest tymczasem odpowiedzialne za zabezpieczenie przyszłych dostaw gazu do Polski, co może wymagać dużych przejęć złóż ropy i gazu w Norwegii lub na świecie.

Głównym czynnikiem stojącym za tym, że proporcje się odwracają, jest poziom zadłużenia.

- Spółki energetyczne zaciągnęły około 20 mld zł zobowiązań, a koncern gazowy mocno zredukował dług. Wartość ekonomiczna przedsiębiorstw mierzona jako EV (Economic Value) mocno się w tym czasie nie zmieniła. EBITDA (wynik operacyjny plus amortyzacja) pozostają mniej więcej na zbliżonych poziomach - wyjaśnia analityk DM Citi Handlowego.

W wycenach energetyki wzięto pod uwagę też takie czynniki, jak rosnące zobowiązania inwestycyjne i zerowe, a nawet ujemne rentowności nowych projektów. Zarówno wytwórcy prądu, jak i PGNiG, narażeni są na te same czynniki ryzyka, które wynikają z faktu, że kontroluje je państwo.

Możliwe jest więc podnoszenie kapitału zakładowego poprzez zwiększanie nominalnej wartości akcji w celu uzyskania wpływów podatkowych, co zastępuje wypłatę dywidend. Mogą być też zmuszone do dalszych inwestycji w Polską Grupę Górniczą (PGG), co nie daje pewności, czy zakończy się zyskiem. Jednak koncernu gazowego dotyczą one w mniejszym stopniu - podaje portal wysokienapiecie.pl.

Tagi: tpe, eng, pgn, ena, pge, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-04-2017

mFilozofia PO-PSL-"firma dobrze prosperuje? To znaczy ,że za mało kradniemy".

22-04-2017

pauliJakim cudem te firmy nie podzieliły losu Ciechu, cukrowni, hut, browarów, cementowni, zakładów mięsnych, gorzelni i wszystkiego co miało jakąkolwiek … Czytaj całość

22-04-2017

jurejZłodzieje, moja faktura ---- prądu zużyłem za 99,11 zł, zapłaciłem 243,82, czyli 149,92 to różne podatki.

Rozwiń komentarze (19)