Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

PGNiG wart więcej niż cztery największe firmy energetyczne razem wzięte

19
Podziel się:

Wartość giełdowa gazowego potentata wynosi więcej niż PGE, Enei, Taurona i Energi razem wziętych - podaje portal wysokienapiecie.pl. Jeszcze dwa lata temu proporcje były odwrotne. Wyceny energetyki spadły jednak w tym czasie o połowę. Co zmieniło się od 2015 roku?

PGNiG wart więcej niż cztery największe firmy energetyczne razem wzięte
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Wartość giełdowa gazowego potentata wynosi więcej niż PGE, Enei, Taurona i Energi razem wziętych - podaje portal wysokienapiecie.pl. Jeszcze dwa lata temu proporcje były odwrotne. Wyceny energetyki spadły jednak w tym czasie o połowę. Co zmieniło się od 2015 roku?

Państwowi wytwórcy prądu wyceniani byli w piątek na giełdzie odpowiednio: PGE - na 21,3 mld zł, Tauron 5,5 mld zł, Enea nieco ponad 5 mld zł, a Energa 4,1 mld zł. To razem 35,9 mld zł. Kapitalizacja samego PGNiG wynosi obecnie więcej, bo 36,5 mld zł.

- Warto zwrócić uwagę, że różnica w poziomie kapitalizacji PGNiG i grup energetycznych mocno zmieniała się w czasie - zwraca uwagę Piotr Dzięciołowski z DM Citi Handlowy. - Jeszcze około dwóch lat temu PGE, Tauron, Enea i Energa były wyceniane przez rynek łącznie na około 60 mld zł, a PGNiG - na 25 mld zł.

Zmiany cen PGNiG i spółek energetycznych na giełdzie w ostatnich 2 latach

Państwowe spółki z sektora energii elektrycznej i gazu mają realizować wielkie, warte dziesiątki miliardów złotych inwestycje. Zadaniem grup energetycznych, z PGE na czele, jest z jednej strony budowa nowych źródeł energii i gwarantowanie bezpieczeństwa, z drugiej ratowanie górnictwa - pisze Justyna Piszczatowska z wysokienapiecie.pl.

PGNiG jest tymczasem odpowiedzialne za zabezpieczenie przyszłych dostaw gazu do Polski, co może wymagać dużych przejęć złóż ropy i gazu w Norwegii lub na świecie.

Głównym czynnikiem stojącym za tym, że proporcje się odwracają, jest poziom zadłużenia.

- Spółki energetyczne zaciągnęły około 20 mld zł zobowiązań, a koncern gazowy mocno zredukował dług. Wartość ekonomiczna przedsiębiorstw mierzona jako EV (Economic Value) mocno się w tym czasie nie zmieniła. EBITDA (wynik operacyjny plus amortyzacja) pozostają mniej więcej na zbliżonych poziomach - wyjaśnia analityk DM Citi Handlowego.

W wycenach energetyki wzięto pod uwagę też takie czynniki, jak rosnące zobowiązania inwestycyjne i zerowe, a nawet ujemne rentowności nowych projektów. Zarówno wytwórcy prądu, jak i PGNiG, narażeni są na te same czynniki ryzyka, które wynikają z faktu, że kontroluje je państwo.

Możliwe jest więc podnoszenie kapitału zakładowego poprzez zwiększanie nominalnej wartości akcji w celu uzyskania wpływów podatkowych, co zastępuje wypłatę dywidend. Mogą być też zmuszone do dalszych inwestycji w Polską Grupę Górniczą (PGG), co nie daje pewności, czy zakończy się zyskiem. Jednak koncernu gazowego dotyczą one w mniejszym stopniu - podaje portal wysokienapiecie.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
PGNiG
7 lat temu
W 2017 cena będzie 10 złotych
spadochrony M...
7 lat temu
Za to jaki sort ludzi tam zaczęli lokować i co oni wiedzą, i jak ludzi traktują, to historia. Prezes nie wie, co oni lokalnie wyprawiają, ignoranci aroganci.
tracyd
7 lat temu
dlaczego platfusy przez 8 lat nie interesowały sie polskim górnictwem ani energetyką, dzisiaj byłoby dużo lepiej gdyby nie rozdawnictwo PO
klemens
7 lat temu
górnictwo i energetyka musza isc w parze, nie ma innej opcji dlaego stategia dla polskiej energetyki powinna uwzgledniac oba te segmenty
fiki
7 lat temu
Nie daj Boże gdyby coś miało się stać z naszymi koncernami energetycznymi, w których pracuje tysiące Polaków. Dbają oto abyście mogli mieć codziennie prąd. Najwyższa pora aby ludzie zrozumieli, że Polskie koncerny, to nie tylko tych kilka osób na czele ale tysiące zwykłych ludzi, którzy pracują w dzień i w nocy aby wszystko działało jak należy. Jestem ostatnią osobą na tym padole, która dałaby zarobić obcej firmie, osobiście wolę aby koncerny energetyczne były nasze.