Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatek
29.06.2016 12:44

Banki płacą mniej podatku, ale Ministerstwo Finansów się tym nie przejmuje

Choć nawet 1,5 mld zł mniej niż oczekiwano dostanie w tym roku Ministerstwo Finansów od banków, to zmian w podatku bankowym raczej nie będzie. - Ta rozbieżność miedzy oczekiwaniem a tym co realnie funkcjonuje, nie jest na tyle duża, żebyśmy musieli podejmować interwencje - stwierdził w programie #dziejesienazywo wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP/money.pl)

Choć nawet 1,5 mld zł mniej niż oczekiwano dostanie w tym roku Ministerstwo Finansów od banków, to zmian w podatku bankowym raczej nie będzie. - Ta rozbieżność między oczekiwaniem, a tym co realnie funkcjonuje, nie jest na tyle duża, żebyśmy musieli podejmować interwencję - stwierdził w programie #dziejesienazywo wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

- Obserwujemy, jak wygląda kwota dochodów z tego tytułów. Ona jest niższa niż zaplanowano w budżecie - przyznaje wiceminister. - Podatek działa, został szybko i sprawnie wprowadzony. Szacujemy, że z tego tytułu dochody budżetu państwa wyniosą ok. 4 mld zł. To jest mniej niż zaplanowano - dodaje.

Jak wynika z danych NBP, w kilka miesięcy banki zainwestowały w obligacje skarbu państwa ok. 50 mld zł. Jeszcze w grudniu kwota ta wynosiła 193 mld zł, a w maju było to już 245 mld zł. Ustawa o podatku bankowym pozwala dzięki temu zmniejszyć wpłaty do budżetu państwa. Tylko dzięki obligacjom banki mogły zaoszczędzić ok. 220 mln zł.

- Jest naturalne to, że podmioty starają się wykonywać optymalizację podatkową. Nie jesteśmy bardzo rozczarowani pomiędzy tym, co zapisaliśmy w Ocenach Skutków Regulacji a wpływem. Ta cała sytuacja się ustabilizuje - mówił wiceminister.

Jak dodał, jeśli dojdzie do drastycznego obniżenia wpływu od banków, wówczas można będzie się zastanawiać nad uszczelnieniem systemu. Pytany, czy Ministerstwo Finansów zamierza zastosować klauzulę o unikaniu opodatkowania w stosunku do banków, odrzekł, że "trzeba działać uczciwie".

- Ta rozbieżność między oczekiwaniem a tym co realnie funkcjonuje, nie jest na tyle duża, żebyśmy musieli podejmować interwencję - deklaruje.

Tagi: podatek, wiadomości, gospodarka, podatki, dziejesienazywo, najważniejsze, gospodarka polska, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-06-2016

taka prawdaSłyszałam, że banksterzy mają nas ograbiać w majestacie prawa: chcą przeforsować prawo, że będą zagrabiać oszczędności ludzi po dwóch latach … Czytaj całość

30-06-2016

jaro777Płacić, płacić bo patologia musi być zaspokojona...

30-06-2016

pikNo i o to chodziło. Albo płacisz podatek bankowy albo kupujesz obligacje SP. Dzięki temu Skarb nie musi sprzedawać obligacji za granicą w obcych … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (38)