Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rząd szykuje podatek galeryjny. Projekt ujrzał światło dzienne

Rząd szykuje podatek galeryjny. Projekt ujrzał światło dzienne

Fot. East News

Równowartość pół procenta wartości swojej nieruchomości będą musieli co roku oddawać właściciele galerii handlowych rządowi - wynika z nowego projektu Ministerstwa Finansów.

Nowy podatek będzie można odpisać od CIT. Resort finansów zaznacza, że nowa danina nie jest wprowadzana zamiast podatku handlowego, który zablokowała Unia Europejska. Do tej sprawy rząd zamierza jeszcze wrócić.

Projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT pojawił się we wtorek na stronie Centrum Legislacyjnego Rządu. Został skierowany do uzgodnień, opiniowania i konsultacji. Nową daniną zostaną obłożeni właściciele nieruchomości komercyjnych o wartości powyżej 10 mln zł. Co miesiąc mają oni odprowadzać równowartość 0,042 proc. wartości nieruchomości, czyli w sumie około 0,5 proc. rocznie. Podatek będzie można odpisać od CIT.

Danina ta, jak już tłumaczył kilka dni temu wiceminister finansów Maciej Żukowski, ma być od "hipotetycznego przychodu z najmu". - Stawiamy tezę, że inwestycja w nieruchomość komercyjną co do zasady wszędzie na świecie przynosi określony zysk z wynajmu - mówił Żukowski.

Zobacz też: Poseł PiS o podwyżce cen paliwa: antyludzka ustawa

Jakie będą wpływy z tego podatków? Resort finansów sam nie wie. "Jest zbyt wiele czynników, by możliwe było szacowanie wysokości wpływów. Przede wszystkim należy wskazać że ten podatek znajdzie zastosowanie tylko jeśli spółka będąca właścicielem nieruchomości nie płaci podatku CIT" - napisał w odpowiedzi przesłanej portalowi wiadomoscihandlowe.pl.

Jak zaznacza rząd, pomysł podatku od galerii nie pojawia się zamiast podatku handlowego. Ten projekt rząd nadal będzie forsował, mimo że stanowczo sprzeciwia się mu Komisja Europejska.

Jednak - zdaniem niektórych ekspertów - również z podatkiem od galerii może być problem. - Nawet jeśli sama Komisja Europejska nie rozpocznie postępowania w tej sprawie, to na pewno do Trybunału Sprawiedliwości UE zgłoszą się przedstawiciele firm, w które nowy podatek uderzy - mówił kilka dni temu Radosław Piekarz, doradca podatkowy z kancelarii AR&T.

Czytaj także
Polecane galerie
amaron
2017-07-15 11:48
ito sa polskie reformy zamiast myslec onowych inwestycjach ktore dadza zyski wymysla sie coraz nowe
podatki bo rzad nie ma zadnej koncepcji nad wplywami do budzetu jedynie podatki mozna jeszcze opodatkowac uzywanie wc ale to juz rozpracuje wiceminister nalezaloby jeszcze opodatkowac zuzycie salaty
cdn
2017-07-15 11:38
Ciekawe kiedy opodatkują galerianki
fnnfcf
2017-07-15 09:00
podatki to niewola bo zabierają ludziom majątek np dom opodatkowany 1% po 100 latach został ponownie spłacony , do tego odsetki z 30 lat i znów do spłaty 2 x tyle podsumowujac to w socjalizmie modlitewno banksterskim jak chcesz postawic dom to kwote pomnóż 3x
Pokaż wszystkie komentarze (111)