Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rząd szykuje podatek galeryjny. Projekt ujrzał światło dzienne

Rząd szykuje podatek galeryjny. Projekt ujrzał światło dzienne

Fot. East News

Równowartość pół procenta wartości swojej nieruchomości będą musieli co roku oddawać właściciele galerii handlowych rządowi - wynika z nowego projektu Ministerstwa Finansów.

Nowy podatek będzie można odpisać od CIT. Resort finansów zaznacza, że nowa danina nie jest wprowadzana zamiast podatku handlowego, który zablokowała Unia Europejska. Do tej sprawy rząd zamierza jeszcze wrócić.

Projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT pojawił się we wtorek na stronie Centrum Legislacyjnego Rządu. Został skierowany do uzgodnień, opiniowania i konsultacji. Nową daniną zostaną obłożeni właściciele nieruchomości komercyjnych o wartości powyżej 10 mln zł. Co miesiąc mają oni odprowadzać równowartość 0,042 proc. wartości nieruchomości, czyli w sumie około 0,5 proc. rocznie. Podatek będzie można odpisać od CIT.

Danina ta, jak już tłumaczył kilka dni temu wiceminister finansów Maciej Żukowski, ma być od "hipotetycznego przychodu z najmu". - Stawiamy tezę, że inwestycja w nieruchomość komercyjną co do zasady wszędzie na świecie przynosi określony zysk z wynajmu - mówił Żukowski.

Zobacz też: Poseł PiS o podwyżce cen paliwa: antyludzka ustawa

Jakie będą wpływy z tego podatków? Resort finansów sam nie wie. "Jest zbyt wiele czynników, by możliwe było szacowanie wysokości wpływów. Przede wszystkim należy wskazać że ten podatek znajdzie zastosowanie tylko jeśli spółka będąca właścicielem nieruchomości nie płaci podatku CIT" - napisał w odpowiedzi przesłanej portalowi wiadomoscihandlowe.pl.

Jak zaznacza rząd, pomysł podatku od galerii nie pojawia się zamiast podatku handlowego. Ten projekt rząd nadal będzie forsował, mimo że stanowczo sprzeciwia się mu Komisja Europejska.

Jednak - zdaniem niektórych ekspertów - również z podatkiem od galerii może być problem. - Nawet jeśli sama Komisja Europejska nie rozpocznie postępowania w tej sprawie, to na pewno do Trybunału Sprawiedliwości UE zgłoszą się przedstawiciele firm, w które nowy podatek uderzy - mówił kilka dni temu Radosław Piekarz, doradca podatkowy z kancelarii AR&T.

Czytaj także
Polecane galerie
1eee
2017-12-26 17:34
a kiedy kosciół rzymsko-katolicki zostanie opodatkowany
pola
2017-07-31 19:34
I tak trzymać! Kiedy dawano przywileje zachodnim kolonizatorom,to nie było nierówności.Kiedy msjś płacić,ronią krokodyle łzy.Podatek obrotowy dla wszystkich?-dobrze,niech wszyscy płacą.
ON
2017-07-28 09:42
podatek od głupoty wprowadzić i będzie 100% nadwyżki w budżecie i starczy na 500+
Pokaż wszystkie komentarze (114)