Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Podatek handlowy w Polsce. KE: narusza unijne zasady pomocy państwa

174
Podziel się:

KE wszczęła postępowanie w tej sprawie w sierpniu 2016 r. po otrzymaniu skargi, w której zarzucono, że polski podatek od sprzedaży detalicznej jest niezgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Podatek handlowy w Polsce. KE: narusza unijne zasady pomocy państwa
(LECH GAWUC/REPORTER)

Komisja Europejska uznała, że polski podatek od sprzedaży detalicznej narusza unijne zasady pomocy państwa. Stwierdziła, że na skutek progresywnych stawek opartych na wielkości przychodów przedsiębiorstwa o niskich obrotach mają przewagę nad konkurentami.

aktualizacja 13:31:00

"Szczegółowe dochodzenie Komisji wykazało, że progresywny charakter stawek podatkowych w nieuzasadniony sposób działałby na korzyść niektórych przedsiębiorstw kosztem innych - w zależności od ich obrotów i wielkości. W takim systemie opartym na progresywnych stawkach podatkowych mniejsze przedsiębiorstwa albo w ogóle nie płaciłyby podatku od sprzedaży detalicznej (jeżeli ich obroty nie przekraczają 17 mln zł.), albo płaciłyby niższą średnią stawkę niż ich więksi konkurenci. Dawałoby to przedsiębiorstwom o niższych obrotach nieuczciwą przewagę ekonomiczną" - podała w piątek KE.

Poinformowała też, że nie kwestionuje prawa Polski do decydowania o swoim systemie podatkowym ani o celach poszczególnych podatków i opłat. "Jednakże system ten musi być zgodny z prawem Unii, w tym z zasadami pomocy państwa, i nie może faworyzować w sposób nieuzasadniony wybranych przedsiębiorstw" - zaznaczyła.

Polska w dalszym ciągu podtrzymuje przedstawione Komisji Europejskiej argumenty przeczące selektywnemu charakterowi podatku od sprzedaży detalicznej - wskazało Ministerstwo Finansów w komentarzu do piątkowej decyzji KE.

"Po otrzymaniu ostatecznej pisemnej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej uważnie ją przeanalizujemy i dopiero wówczas będziemy mogli precyzyjnie odnieść się do sprawy" - oświadczyło Ministerstwo Finansów komentarzu przesłanym].

Resort zaznaczył, że "Polska w dalszym ciągu podtrzymuje przedstawione Komisji Europejskiej argumenty przeczące selektywnemu charakterowi podatku".

"Obecnie nie została podjęta decyzja co do zakresu kontynuowania prac nad opodatkowaniem handlu" - głosi także komentarz MF.

KE wszczęła postępowanie w tej sprawie w sierpniu 2016 r. po otrzymaniu skargi, w której zarzucono, że polski podatek od sprzedaży detalicznej jest niezgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Zobacz także: Zobacz także: Wiedzą o tobie wszystko. Jak sklepy śledzą smartfony klientów?
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(174)
Tomasz Artwik
6 lat temu
Moim zdaniem wszytkie grupy z sektora handlowego powinny płacić procentowo taki sam podatek, w ten sposób Komisja Europejska nie mogłaby mieć zastrzeżeń. Rząd zamiast kombinować jak nałożyć wyższe podatki na sieci handlowe powinien nałożyć na cały sektor handlowy taki sam podatek i stworzyć dochód wolny od podatku dla wszystkich, w ten sposób można byłoby ściągać o wiele większy podatek od bogatszych sieci a kwotą wolną od podatku podtrzymywać rentowność małych przedsiębiorstw.
Abc
7 lat temu
Zachód broni swoich sieci, gdyby ten podatek progresywny został wprowadzony to zyskałby polski handel. A przecież chodzi o to, żeby sieci handlowe zachodnie wypracowywały jak największy zysk, który przekazywany jest do Central .
Gd
7 lat temu
Zamknac lidle iruszy gospodarka
Zenek
7 lat temu
i o to chodzi by mali mieli jakas tam przewage, zeby monopole nie wziely gory, a progresywne podatki od korporacji ktore sa wszedzie? to co, przeciez to to samo, i nikt ni protestuje, tu chodiz o francuskie i niemieckie sieci handlowe, stad komisja protestuje
gosc
7 lat temu
Ten podatek jest chyba w calej Unii tylko u nas niemoze byc?
...
Następna strona