Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Podatek obrotowy zamiast CIT? Kowalczyk: zastanawiamy się [WIDEO]

Podatek obrotowy zamiast CIT? Kowalczyk: zastanawiamy się

 


Podatek obrotowy może w przyszłości zastąpić CIT. Trwają na ten temat dyskusje w rządzie - zdradza w rozmowie z money.pl minister Henryk Kowalczyk. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów zaznacza, że ma on swoje plusy, ale i minusy.

- Podatek obrotowy od wszelkiej działalności to coś, co można rozważać - mówi gość #dziejesienazywo. Zdaniem ministra, podatek obrotowy ma jednak tę wadę, że przedsiębiorcy nie muszą martwić się o koszty, a więc istnieje niebezpieczeństwo wzrostu szarej strefy. Jest to jednak podatek prosty - przyznaje Kowalczyk
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
stan606
194.152.46.* 2016-02-11 18:12
Minister gada głupoty. Przedsiębiorca dalej będzie potrzebował fakturę kosztową, bo pozostaje rozliczenie VATu. Nikt nie będzie taki głupi, aby zapłacić VAT od całej sprzedaży, nie pomniejszając go o VAT naliczony przy zakupach
Księgowa.
85.193.253.* 2016-01-22 01:42
CIT jest podatkiem dochodowym od osób prawnych, a PIT jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Uważam, że każda firma powinna odprowadzać podatek obrotowy w wysokości 1 %, a w przypadku firm państwowych dodatkowo podatek dochodowy w wysokości 10 % . Od podatku dochodowego powinny przysługiwać duże ulgi inwestycyjne rozłożone w okresie inwestycyjno-rozruchowym celem uprzemysłowienia Kraju i tworzenia nowych miejsc pracy. Natomiast, osobom fizycznym i właścicielom prywatnych firm należy znieść PIT i wprowadzić w to miejsce progresywny podatek od wynagrodzeń, bazując na zmodyfikowanych stawkach PIT, który za pracowników i za siebie odprowadzałby pracodawca. Wynagrodzenie (dochody) właściciela prywatnej firmy podlegające podatkowi od płac stanowić powinna nadwyżka przychodów nad kosztami, pomniejszona o podatek obrotowy. Wszelkie świadczenia wypłacane przez Państwo nie powinny podlegać opodatkowaniu. Natomiast, w kancelariach prawniczych, w prywatnych usługach lekarskich i innych, gdzie trudno określić wysokość dochodów, należałoby wprowadzić kartę podatkową , gdzie wysokość podatku byłaby uzależniona od taryfy państwowej uwzględniającej rodzaj usług, ceny usług, staż zawodowy usługodawcy, strefę lokalizacyjną punktu usługowego, ilość zatrudnionych w zakładzie, ilość mieszkańców i gęstości sieci danych usług. Oszczędność w biurokracji murowana i nowa siła fachowa do uprzemysłowienia Kraju.
lucyna banaś
46.171.40.* 2016-01-14 17:08
to już było:))))). jakie są propozycje stawek? jedna będzie dla wszystkich branż? czy będą różne stawki? jaka stawka dla sprzedaży walut a jaka dla korporacji prawniczej???. jeśli ktoś nie rozumie różnić w zyskowności to niech się nie bierze za gospodarkę i podatki. No jeszcze jest możliwość pozostawienia CIT i wprowadzenia obrotowego.... No chyba, że o to własnie chodzi, lub o wprowadzenie niepewności i zniechęcenia.
Zobacz więcej komentarzy (81)