Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
"Podatek Religi" wróci? Minister zdrowia szykuje projekt ustawy

"Podatek Religi" wróci? Minister zdrowia szykuje projekt ustawy

Fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER

Minister zdrowia chce, aby ofiary wypadków samochodowych były leczone z polis sprawców. Konstanty Radziwiłł powiedział, że resort pracuje nad powrotem do idei "podatku Religi".

Wyjaśnił, że nie chodzi o dodatkowy podatek, ale finansowanie z polis Odpowiedzialności Cywilnej kierowców nie tylko strat materialnych w zniszczonych samochodach, znakach drogowych, budynkach, ale także straty zdrowotne, czyli leczenie i rehabilitację ofiar wypadków.

Minister Radziwiłł zapowiada, że w ciągu kilku miesięcy powinien być gotowy projekt ustawy w tej sprawie.

Tak zwany podatek Religi został wprowadzony w 2007 roku przez ówczesnego ministra zdrowia, nieżyjącego już profesora Zbigniewa Religę. Wynosił 12 proc., co oznaczało, że firmy ubezpieczeniowe przekazywały co miesiąc do Narodowego Funduszu Zdrowia 12 proc. składek OC płaconych przez kierowców. Z tych pieniędzy miały być leczone ofiary wypadków drogowych. Podatek został wycofany w 2008 roku przez ówczesną minister zdrowia Ewę Kopacz.

Zobacz także: Kwota wolna od podatku na pewno zostanie podniesiona od 1 stycznia 2017 r. O ile?

IAR
Czytaj także
Polecane galerie
smutny 19
31.175.180.* 2016-02-27 09:49
Nic tak Polski nie upiększy jak ucisk fiskalny coraz większy. Wszystko się robi przeciwko Wałęsie: z Lecha robią Bolka, Tylko w skarpetkach mieli chodzić aferowicze i złodzieje, jak za Gomułki, a będzie chodził " my naród". Mnie to nie nowina, bo po II Wojnie nie chodziłem latem w skarpetkach tylko boso, a na zimę miałem drewniaki i onuce.
adamo33
77.254.242.* 2016-02-27 00:44
opłaty które znow uderza w najbiedniejszych. Nie stać ich będzie na podwyższone OC a już nie mowie o autocasko. Znikna samochody z wiejskich drog, a i z miast nie co ubedzie. Ciesza się bogacze teraz drogi będą tylko dla nich. OTO jest Wasz PIS który zabiera bogacza a biednych ogałaca do zera. Glosujcie na PIS
oleeeee
77.65.88.* 2016-02-26 20:07
Cholera jedne złodzieje napodwyższali podatków a teraz kolejna banda wyciaga kasę z kieszeni podatników. Mało wam składek zdrowotnych złodzieje
Zobacz więcej komentarzy (34)