Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podwyżka stawki VAT na niektóre produkty medyczne. Rząd rozpatrzy projekt nowelizacji

0
Podziel się

Projekt jest dostosowaniem polskiego prawa do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z czerwca 2015 r., zgodnie z którym obniżoną stawkę VAT można stosować tylko do produktów, służących ściśle określonym celom medycznym lub obniżaniu niepełnosprawności.

Podwyżka stawki VAT na niektóre produkty medyczne. Rząd rozpatrzy projekt nowelizacji
(Shutterstock/Sergey Ryzhov)
bDzjgqXp

Podwyższenie VAT do stawki podstawowej 23 proc. z dotychczasowej stawki 8 proc. m.in. na niektóry wyroby z gumy i soczewki inne niż korekcyjne zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, którym we wtorek zajmie się Rada Ministrów.

Projekt jest dostosowaniem polskiego prawa do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z czerwca 2015 roku, zgodnie z którym obniżoną stawkę VAT można stosować tylko do produktów, służących ściśle określonym celom medycznym lub obniżaniu niepełnosprawności.

bDzjgqXr

Resort finansów przygotował zatem nowelizację ustawy o VAT, w myśl której obniżona 8-procentowa stawka tego podatku będzie mogła pozostać tylko w odniesieniu do części produktów gumowych, tzn. do osłonek antykoncepcyjnych (m.in. prezerwatyw)
i poduszek pneumatycznych. Zostanie natomiast podwyższona do 23 proc. np. na smoczki, rozpylacze, kroplomierze i termofory. "Produkty, które nie posiadają statusu wyrobu medycznego będą podlegały opodatkowaniu podstawową stawka VAT" - głosi uzasadnienie do projektu.

Analogicznie stawka 8 proc. pozostanie w odniesieniu do soczewek, które służą do korekcji wzroku, natomiast zostanie podwyższona do stawki podstawowej 23 proc. w odniesieniu do innych szkieł i soczewek (np. okularów przeciwsłonecznych).

Nowela miałaby wejść w życie od 1 lipca 2016 roku.

Zobacz także: Zobacz także: Wyłudzenia VAT to problem europejski. Rząd nie zmniejszy luki?
bDzjgqXx
bDzjgqXS
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)