Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podwyżki w służbie zdrowia? Prezydent spotkał się z Radą Dialogu Społecznego

4
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego; uczestniczył w niej także minister zdrowia Konstanty Radziwiłł - poinformował PAP wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski. Wśród tematów znalazła się m.in. problematyka wynagrodzeń w służbie zdrowia.

Podwyżki w służbie zdrowia? Prezydent spotkał się z Radą Dialogu Społecznego
(Mateusz Jagielski/East News)

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, uczestniczył w niej także minister zdrowia Konstanty Radziwiłł - poinformował wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski. Wśród tematów znalazła się m.in. problematyka wynagrodzeń w służbie zdrowia.

Radzikowski powiedział, że minister Radziwiłł przedstawił na posiedzeniu RDS informację o stanie prac nad kompleksowym rozwiązaniem związanym z wynagrodzeniami pracowników służby zdrowia. Wyjaśnił, że są one realizowane w ramach branżowego zespołu trójstronnego przy ministrze i biorą w nich udział zarówno pracodawcy ze służby zdrowia, jak i przedstawiciele związków zawodowych.

Radzikowski zaznaczył, że dotychczas wynagrodzenia były regulowane fragmentarycznie. - Kilka lat temu podniesiono wynagrodzenia lekarzom, mniej więcej rok temu było podpisane rozporządzenie o wzroście wynagrodzeń dla pielęgniarek, ale w szpitalach i placówkach służby zdrowia jest jeszcze wiele innych pracowników - rehabilitanci, fizjoterapeuci - czyli cała grupa pracowników pomocowych, która od wielu lat, w wielu placówkach nie otrzymywała podwyżek - podkreślił wiceszef OPZZ.

Jak dodał, właśnie dlatego na wniosek m.in. OPZZ i Solidarności rozpoczęto prace nad "takim systemowym rozwiązaniem, które docelowo miałoby doprowadzić do jakiegoś ładu w wynagrodzeniach wśród tej grupy pracowników".

Jak dodał Radzikowski w obecności prezydenta rozmawiano o tym, jak powinny wyglądać konsultacje ws. ustaw przygotowywanych przez rząd oraz zgłaszanych przez posłów, "tak, aby zostały zachowane jakieś sensowne zasady dialogu społecznego". - Tak, abyśmy mieli jako partnerzy społeczni możliwość nie tylko zaopiniowania, ale wypowiedzenia się też często na temat założeń, na temat kierunków opracowywania pewnych dokumentów - podkreślił wiceszef OPZZ.

W Radzie Dialogu Społecznego zasiadają przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz rządu. Swych przedstawicieli ma w niej również prezydent oraz prezesi NBP i GUS. Ustawa o RDS obowiązuje od 11 września 2015 r., zastąpiła ustawę o Komisji Trójstronnej i jest efektem zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
jajan
7 lat temu
szkoda czasu na spotkanie z przypadkowym to kłamca i bezwstydnik.
Trudne pytani...
7 lat temu
Kiedy obecnie dwa funkcjonujace podsystemy platnosci za uslugi medyczne: 1/ 'za darmo'' , 2/ platnosci 100% z wlasnej kieszeni pacjenta, zostana polaczone w jeden nowy system platnosci?
103545
7 lat temu
Kabaret Duda bawi nas dalej. Trochę śmieszny ale bardziej żenujący. Alle jaja.
robpol
7 lat temu
jesli w niedziele nie mozna pracowac... to dlaczego ksieza moga, koscioly w niedziele tez powinny byc zamkniete... pozdro