Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polacy na ukrainie
09.12.2014 21:44

Pomoc dla Polaków w Donbasie. MSZ szykuje pakiet

W obwodach donieckim i ługańskim mieszka kilka tysięcy osób polskiego pochodzenia. Wśród nich 400 posiada Kartę Polaka, blisko 100 chce wrócić do kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wraz z innymi resortami intensywnie pracuje nad pakietem pomocy dla osób polskiego pochodzenia żyjących na terenie objętego konfliktem Donbasu. Chodzi m.in. o wsparcie materialne i rzeczowe - powiedział rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

W minionym tygodniu Fundacja Wolność i Demokracja zaapelowała do premier Ewy Kopacz o repatriację Polaków objętych walkami terenów wschodniej Ukrainy. Według Fundacji w obwodach donieckim i ługańskim mieszka kilka tysięcy osób polskiego pochodzenia. Wśród nich 400 posiada Kartę Polaka, blisko 100 chce wrócić do kraju.

Rzecznik MSZ zaznaczył podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami, że resort jest w kontakcie z przedstawicielami Fundacji. - _ Weryfikujemy przedstawioną przez nich listę, rozmawiamy, jak udzielić jak najbardziej skutecznej pomocy _ - powiedział. - _ Chcemy zweryfikować, czy są osoby gotowe do wyjazdu do Polski. Po weryfikacji zostaną podjęte następne kroki, następnie decyzje _ - dodał. Weryfikacja ta ma zakończyć się przed katolickimi Świętami Bożego Narodzenia.

Wojciechowski zaznaczył, że w tej chwili MSZ ma informację tylko o jednej osobie na terenie Donbasu, mającej polskie obywatelstwo, która jednak obecnie nie wyraża chęci wyjazdu do Polski.

_ - Z naszej analizy wynika, że znaczna większość osób, która chciała opuścić Donbas, skorzystała z takiej możliwości. Oczywiście będziemy weryfikować dane na temat ewentualnych kolejnych osób, a przede wszystkim świadczyć pomoc materialną i rzeczową w przeżyciu zimy i trudnej sytuacji, która tam panuje _ - powiedział Wojciechowski. Rzecznik MSZ podkreślił, że konsulat generalny w Charkowie _ jest aktywny, świadczy taką pomoc _.

Według Wojciechowskiego osoby polskiego pochodzenia z terenu Donbasu przeniosły się po wybuchu konfliktu do swych krewnych w innych rejonach Ukrainy. _ - Polacy mieszkający na Donbasie są obywatelami Ukrainy, więc najpewniej są wśród półmilionowej rzeszy uchodźców wewnętrznych, która znajduje się w innych częściach Ukrainy tam, gdzie jest spokojna sytuacja; to jest naturalne, bo te osoby mają tam krewnych, mają punkt zaczepienia _ - wyjaśnił.

Jak dodał, MSZ ma też informacje o tym, że pojedyncze osoby z Donbasu przyjechały w ostatnich miesiącach do Polski. - _ Przede wszystkim mogą one liczyć, jeśli posiadają Kartę Polaka, na legalizację pobytu w naszym kraju i wtedy mają taki sam dostęp do pomocy społecznej, do opieki zdrowotnej, jak obywatele _ - zaznaczył Wojciechowski.

CIR poinformowało wczoraj wieczorem, że premier Ewa Kopacz powołała zespół złożony z przedstawicieli resortów spraw wewnętrznych i zagranicznych, który zajmie się opracowaniem koncepcji wsparcia dla Polaków przebywających na wschodzie Ukrainy.

Jak podano w komunikacie, premier spotkała się w poniedziałek po południu z wicepremierem, ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem, minister spraw wewnętrznych Teresą Piotrowską oraz ministrem spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną.

Schetyna mówił na zeszłotygodniowym posiedzeniu sejmowej komisji Łączności z Polakami za Granicą, że rząd musi być gotowy po pierwsze do pełnej diagnozy sytuacji, a po drugie do opracowania pomysłów działań, które tej trudnej sytuacji będą mogły zaradzić. - _ Biorę na siebie odpowiedzialność rozmowy i przestawienie sytuacji premier Kopacz oraz innym ministerstwom, które muszą być zaangażowane, muszą dopełnić wszelkiej staranności, żebyśmy mogli mówić, że ta akcja jest skoordynowana i prowadzona w sposób przemyślany _ - zapewnił Schetyna.

Sprawa sytuacji Polaków w Donbasie została poruszona także podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów.

Rząd przygotowuje także, we współpracy z Państwową Strażą Pożarną, Agencją Rezerw Materiałowych oraz organizacjami pozarządowymi, konwój z pomocą humanitarną dla uchodźców z Donbasu. Pomoc będzie skierowana nie tylko do osób polskiego pochodzenia. Konwój ma wyruszyć jeszcze przed końcem roku; będzie się składał z kilkudziesięciu ciężarówek.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie żyje Polak postrzelony przez separatystów MSZ apeluje do rodaków, by opuścili ten region.
Litwini w gotowości bojowej. 22 okręty Rosji Litewskie Ministerstwo Ochrony Kraju poinformowało, że w ubiegłą sobotę w wodach neutralnych Morza Bałtyckiego zauważono 22 rosyjskie okręty. Towarzyszyły im samoloty bojowe.
Strzały na Ukrainie mimo zawieszenia broni - _ Doszło do dwóch takich aktów _ - oświadczył szef sztabu generalnego ukraińskiej armii.
Tagi: polacy na ukrainie, karta polaka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz