Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Porażka łupków w Polsce? Chevron wycofuje się z naszego kraju

0
Podziel się:

Jeden z największych koncernów paliwowych na świecie rezygnuje z dalszych prób wydobycia gazu w naszym kraju.

Porażka łupków w Polsce? Chevron wycofuje się z naszego kraju
(Radek Koleśnik / Reporter)

Chevron, międzynarodowa spółka prowadząca prace poszukiwawcze w złożach łupkowych w południowo-wschodniej Polsce, zrezygnuje z dalszych prób wydobycia w naszym kraju. Informację potwierdziła w rozmowie z Money.pl amerykańska firma.

Chevron Corporation o wycofaniu z Polski poinformował przy okazji publikowania wyników za ostatni kwartał ubiegłego roku. W ostatnich 3 miesiącach 2014 roku zysk spółki skurczył się aż o 30 procent - do 3,5 miliarda dolarów. Ogółem spółka zarobiła w całym roku 19,2 miliarda dolarów. Stratę tłumaczy spadającymi cenami ropy na całym świecie.

Dlaczego spółka zdecydowała się na taki ruch? Kent Robertson - przedstawiciel spółki - w rozmowie z Money.pl poinformował, że potencjalne zyski w tego segmentu nie są wystarczająco konkurencyjne wobec innych możliwych działań spółki na świecie. - _ Jednocześnie chcemy podziękować __ _ za profesjonalizm _ PGNiG i Exalo (firma odpowiedzialna za odwierty - red), z którymi prowadziliśmy ten projekt w Polsce _- dodał Robertson.

Część ekspertów zwraca jednak uwagę, że w tym wypadku głównym powodem wycofania z dalszych inwestycji są właśnie topniejące w szybkim tempie wpływy ze sprzedaży ropy naftowej.

Jak wydobywa się gaz łupkowy?

Gaz łupkowy wydobywa się metodą tak zwanego szczelinowania hydraulicznego. Pod dużym ciśnieniem pompuje się pod powierzchnię ziemi dużą ilość wody z niewielką domieszką substancji chemicznych, by rozsadzić podziemne skały i uwolnić gaz.

Dodatkowym problemem firmy były częste protesty mieszkańców okolicy wydobycia. Tak było między innymi w Żurawlowie, gdzie przeciwko działalności Chevronu protestowali okoliczni rolnicy. Przeciwnicy szczelinowania hydraulicznego zablokowali prace spółki również w Rumunii. Krytycy wydobywania gazu łupkowego twierdzą, że stosowane metody mogą spowodować skażenie wód gruntowych i wywoływać niewielkie trzęsienia ziemi.

Wśród międzynarodowych koncernów to właśnie Chevron wykazał się największym zainteresowaniem rozwoju wydobycia gazu z łupków w Europie Środkowej i Wschodniej (firma prowadziła odwierty również w Rumunii, Ukrainie i próbowała rozpocząć działalność na Litwie).

W Polsce firma działała jako Chevron Polska Energy Resources, która jest spółką zależną i w całości należącą do Chevron Corporation. Globalny koncern zajmuje się na całym świecie przede wszystkim poszukiwaniem, wydobyciem i transportem ropy naftowej i gazu ziemnego oraz sprzedażą i dystrybucją paliw transportowych i substancji smarnych. Spółka wytwarza też energię elektryczną i geotermalną. Ponadto zajmuje się rozwojem nowych technologii energetycznych, w tym biopaliw.

W Polsce od ponad 5 lat

Spółka Chevron Polska Energy Resources rozpoczęła w Polsce wiercenie otworów w poszukiwaniu gazu łupkowego w listopadzie 2011 roku na obszarze Grabowiec - to jedna z czterech uzyskanych przez firmę koncesji w województwie lubelskim, które firma pozyskała pod koniec 2009 i na początku 2010 roku. Pozostałe obszary to Frampol, Kraśnik i Zwierzyniec. Oprócz Polski, spółki zależne Chevron Corporation prowadzą poszukiwania gazu ziemnego w Rumunii i Bułgarii.

W Polsce pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na Lubelszczyźnie. W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, między innymi firmom: Exxon Mobil, Chevron, Marathon, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream.

Jednak część firm szybko wycofała się z Polski. Jako pierwszy z poszukiwań w Polsce zrezygnował największy amerykański koncern paliwowy ExxonMobil. Niedługo po nim podobną decyzję podjęły Talisman Energy, Marathon Oil ENI, DPV Servis i w końcu koncern Total.

Łupki to niewykorzystana szansa?

Rozwój gazu łupkowego w Stanach Zjednoczonych jest jednym z głównych powodów dynamicznego rozwoju amerykańskiego przemysłu energetycznego w ostatnich latach. Według ekspertów to między innymi rosnące wydobycie tego gazu przyczyniło się do globalnych spadków cen ropy.

Zobacz ceny ropy w ostatnich 12 miesiącach

Czytaj więcej w Money.pl

Rozwój łupkowego w Stanach Zjednoczonych jest jednym z powodów,amerykański przemysł energetyczny doświadczonych renesans w ostatnich latach - tak bardzo, że przyczyniła się do globalnego przesytu teraz przygnębiające ceny ropy .

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)