Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Porozumienie z Iranem rozdrażniło Izrael

Porozumienie z Iranem rozdrażniło Izrael

Fot. Barack Obama/Flickr

Prezydent Barack Obama przekonywał premiera Benjamina Netanjahu, że porozumienie z Iranem w sprawie ograniczenia programu nuklearnego jest korzystne również i dla tego kraju.

Netanjahu jest jednym z największych przeciwników układu z Teheranem.
Amerykański przywódca dzwonił do szefa izraelskiego rządu z pokładu Air Force One, którym leciał na wcześniej zaplanowana wizytę w stanie Utah.

Przekonywał, że porozumienie z Iranem to znaczący krok do odcięcia tego kraju od możliwości wyprodukowania bomby atomowej. Obama najwyraźniej nie przekonał swego rozmówcy. Netanjahu wydał bowiem oświadczenie, w którym stwierdził, że porozumienie z Iranem zagraża istnieniu państwa Izrael.

Obama prawdopodobnie spodziewał się takiej reakcji. - Nie jest tajemnicą, że różnimy się z premierem Izraela w ocenie tego czy Stany Zjednoczone powinny przeć do pokojowego rozwiązania problemu irańskiego - mówił jeszcze przed rozmową z Netanjahu.

Amerykański prezydent zapewnił, że troska USA o bezpieczeństwo Izraela jest niezachwiana. - Jeśli rzeczywiście premier Netanjahu poszukuje najbardziej efektywnej metody powstrzymania Iranu przed wejściem w posiadanie broni nuklearnej to jest najlepsza opcja - mówił Obama.

Przywódca Stanów Zjednoczonych zapowiedział, że jego doradcy będą rozmawiać z Izraelem na temat możliwości dodatkowego wzmocnienia bezpieczeństwa tego kraju.

Czytaj więcej w Money.pl

usa, izrael, iran, program atomowy
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Adam222
89.66.201.* 2015-04-03 16:47
Żydki mordują Palestyńczyków a teraz im tyłki latają ze strachu, że ich ktoś za to rozliczy.