Notowania

ukraina
07.09.2015 19:42

Pożyczymy Ukrainie do 100 mln euro na remonty dróg i przejść granicznych

Rada Ministrów zdecydowała o udzielaniu Ukrainie kredytu rządowego w wysokości do 100 mln euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Vladimir Yaitskiy/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Rada Ministrów zdecydowała o udzielaniu Ukrainie kredytu rządowego w wysokości do 100 mln euro - poinformował minister finansów Mateusz Szczurek. To pieniądze obiecane przez Ewę Kopacz w Kijowie na początku tego roku. Mają iść na remonty dróg i polsko-ukraińskich przejść granicznych.

Umowa w tej sprawie ma być podpisana w najbliższą środę.

Szczurek wyjaśnił, że jest to kredyt obiecany przez premier Ewę Kopacz w Kijowie na początku tego roku, przeznaczony na sfinansowanie towarów i usług z Polski na Ukrainę. - Ustaliliśmy ze stroną ukraińską, że będzie on przeznaczony na sfinansowanie modernizacji infrastruktury drogowej granic oraz budowę przejść granicznych polsko-ukraińskich - powiedział minister. Jak mówił, w ten sposób Ukraina będzie łączona z Polską i z Europą, będzie wspierany tym samym przepływ towarów i usług, a także ludzi.

- Zasady tego kredytu polegają na tym, że przynajmniej 60 proc. towarów musi być dostarczane przez polskie firmy. Ale chodzi nie tylko o wspieranie polskich firm, ale także wspieranie Ukrainy - politycznie, gospodarczo, bo jest to w naszym interesie - podkreślił szef resortu finansów.

Wszystkie projekty w ramach kredytu będą realizowane przez polskich eksporterów. Wynegocjowane warunki finansowe kredytu dla Ukrainy są preferencyjne w porównaniu do kredytów rynkowych i zapewniają 35-proc. poziom dotowania, zgodnie z wymogami określonymi w regulacjach OECD - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Tagi: ukraina, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz