Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sposób na podwyżkę w Polsce. Najlepiej zmienić pracę

4
Podziel się:

W 2017 r., gdy przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło ponad 4,5 tys. zł brutto, w mikrofirmach zarabiało się średnio 2801 zł brutto, czyli zaledwie 2018 zł na rękę.

Płace w polskich mikrofirmach są dużo niższe niż średnia krajowa.
Płace w polskich mikrofirmach są dużo niższe niż średnia krajowa. (WP.PL/Krzysztof Hawrot)
bEEmmAUl

Aż co czwarty polski pracownik zmienił w ostatnim półroczu pracę. Powód jest jeden, ale kluczowy. Płace w polskich mikrofirmach są dużo niższe niż średnia krajowa.

W 2017 r., gdy przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło ponad 4,5 tys. zł brutto, w mikrofirmach zarabiało się średnio 2801 zł brutto, czyli zaledwie 2018 zł na rękę – wylicza „Gazeta Wyborcza”, powołując się na dane GUS.

W budownictwie, w którym najbardziej brakuje rąk do pracy, zarobki wzrosły w porównaniu z ubiegłym rokiem o ponad 9 proc. (średnia płaca w sierpniu br. to 5100 zł brutto). A w mikrofirmach? W 2017 r. przeciętne wynagrodzenie wynosiło 2548 zł brutto, czyli raptem 1824 zł na rękę. Podobnie jest w transporcie. Pensja netto to średnio 1825 zł netto.

bEEmmAUn

W handlu – jak zauważa dziennik – wynagrodzenie jest nawet niższe od średniej i wynosiło w ubiegłym roku 2709 zł brutto (1954 zł na rękę). Najgorzej jest jednak w gastronomii (2393 zl brutto, 1734 zł netto), najlepiej zaś w komunikacji i informacji (4523 zł brutto, 3253 zł netto).

Zobacz także: Zobacz także: Pensja z nieba spada przez 20 lat. Ciekawe, jak zachowałby się szczęściarz

Jak wynika z danych GUS, średnia w sektorze przedsiębiorstw rośnie co miesiąc o ok. 6-7 proc., w branżach, w których najbardziej brakuje rąk do pracy – nawet powyżej 10 proc.

bEEmmAUt

W mikrofirmach pensje także rosną, ale nie tak by zbliżyć się do średniej w sektorze przedsiębiorstw.

Dlatego, jak zauważa „Gazeta Wyborcza”, na rynku pracy trwa próba sił ze względu na niską stopę bezrobocia. Pracownicy, którzy mają lepszą kartę przetargową, zmieniają pracę. Dla 56 proc. polskich pracowników wciąż decydujące jest wyższe wynagrodzenie, ale ex aequo uplasowała się chęć rozwoju zawodowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bEEmmAUO
KOMENTARZE
(4)
jajco
3 lata temu
a smiali sie z bula jak mowil zmien prace wez kredyt
m-53
3 lata temu
I znowu bełkot. "Pensja co miesiąc rośnie o 6 - 7 %" - czyli w ciągu roku się podwaja ?????????
piada
3 lata temu
w sumie mają rację najlepiej zmienić pracę i zacząć zarabiać "na saksach"
bEEmmAUP
BMF
3 lata temu
Aby zmienic prace w celu otrzymania podwyzki trzeba najpierw miec prace . Pracy niemoge znalezc od pieciu lat poniewaz nie moge znalezc pracy za godziwe wynagrodzenie .