Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

Pracodawca może podglądać cię w toalecie. Wszystko przez prawo uchwalone w pośpiechu

30
Podziel się

Resort pracy chce uniemożliwić monitoring w pomieszczeniach sanitarnych i zajmowanych przez związkowców. I to mimo, że odpowiednie przepisy w tej sprawie weszły w życie niecałe dwa miesiące temu.

Zmiany w kodeksie pracy uchwalono mimo uwag MRPiPS
Zmiany w kodeksie pracy uchwalono mimo uwag MRPiPS (Reporter Poland)
bEhAVllx

Resort pracy chce uniemożliwić monitoring w pomieszczeniach sanitarnych i zajmowanych przez związkowców. I to mimo że odpowiednie przepisy w tej sprawie weszły w życie niecałe dwa miesiące temu.

Przepisy regulujące monitoring zostały uchwalone w związku z nadchodzącym RODO – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Przewidywały one, że w toaletach, łazienkach i pomieszczeniach użytkowanych przez związki zawodowe możliwe jest używanie przez pracodawcę kamer monitoringu.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu są zarówno działacze związkowi jak i sam resort pracy. Ministerstwo już w pięć dni po wejściu prawa w życie apelowało do Ministerstwa Cyfryzacji o jego zmianę.

bEhAVllz
Zobacz także: "Money. To się liczy". Nowy Kodeks pracy potrzebny, by Polacy zarabiali więcej

Artykuł 22 par. 2 kodeksu pracy zakłada wprawdzie, że monitoring nie powinien obejmować pomieszczeń sanitarnych czy szatni, stołówek i palarni oraz pokojów związkowców, ale jest on możliwy, jeśli jest niezbędny dla ochrony pracowników lub mienia firmowego. Dodatkowo nie może naruszyć dóbr osobistych zatrudnionych oraz wolności związków zawodowych. Pracodawca musi także zadbać, że nagranie nie umożliwi identyfikacji wizerunku utrwalonych osób.

Problem w tym, że prawo to powoduje, że firmy mogą uzyskiwać informacje wrażliwe o swoich pracownikach. O jego nałogach, stanie zdrowia czy po prostu o przynależności związkowej.

bEhAVllF

Dlatego resort pracy chce zmiany tego przepisu. I proponuje, aby pomieszczenia sanitarne i związkowe były całkowicie wyłączone z monitoringu. Zdaniem ministerstwa obowiązujące prawo może prowadzić do naruszania godności pracowników i niezależności związków zawodowych, co jest dużo ważniejsze niż np. ochrona mienia, które znajduje się w toaletach.

Eksperci stoją w tej sprawie po stronie MRPiPS. – Sądzę, że kompromisowym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym np. za zgodą pracowników firma mogłaby instalować kamery przed wejściem do szatni, aby nikt nie powołany nie pojawiał się w takich miejscach – mówi „DGP” dr Magdalena Rycak z Kancelarii Prawa Pracy i HR.

Skąd w ogóle takie kontrowersyjne przepisy? Odpowiedź jest prosta – z pośpiechu. Nowelizację kodeksu pracy dołączono do projektu ustawy o ochronie danych osobowych podczas prac w komisji sejmowej na dwa dni przed uchwaleniem ustawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhAVlma
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(30)
rolnik
3 lata temu
ile stuleci będzie potrzebował polski naród na posprzatanie po pisowcach???????????//// najprawdopodobniej nigdy już nie uda się w Polsce stworzyć normalnego ktraju
drrrrrrrr
3 lata temu
brawo lewactwo z pisu....
qwe
3 lata temu
Jak nie ma nic lepszego do roboty...
bEhAVlmb
Mara
3 lata temu
Proponuje uchwałę o podglądanie w sypialni brawo
As
3 lata temu
Czy dotyczy to także policji? Do tej pory to właśnie w tolacie obrabiali podejrzanych, tak jak sp Igora
...
Następna strona