Notowania

energa
07.12.2015 12:51

Prezes Energi odwołany

Prezes Energi Andrzej Tersa został odwołany ze stanowiska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Energa SA)

Z zarządu odwołano też Jolantę Szydłowską, dotychczasową wiceprezes ds. korporacyjnych. To może być niejedyna zmiana w kierownictwie polskich koncernów energetycznych, bo w poniedziałek zbiera się także rada nadzorcza Enei.

Energa to jedna z czterech największych krajowych grup energetycznych.Jej dotychczasowy szef był wymieniany w gronie menedżerów, którzy po zmianie rządu prawdopodobnie będą musieli pożegnać się ze stanowiskiem.Eksperci wskazują, że wśród nich są także m.in. prezes PZU, Orlenu, czy PGNiG.

Do czasowego wykonywania czynności prezesa na okres trzech miesięcy delegowany został członek rady nadzorczej spółki, Roman Pionkowski. Obecnie w skład zarządu wchodzi również Seweryn Kędra, wiceprezes ds. finansowych.

Akcje Energi zareagowały na wiadomość o zmianach w zarządzie 3,8-procentowym spadkiem kursu. Jeśli założyć, że spadek wartości spółki obrazuje dzisiaj wartość jej odchodzącego prezesa Andrzeja Tersy, to był on wart niecałe 90 milionów złotych.

Akcje spadały już od rana, co oznacza, że inwestorzy wiedzieli, czym może sie skończyć posiedzenie rady nadzorczej. Wiadomość o decyzji rady tylko pogłębiła straty o około jeden punkt procentowy.

Wydarzenia w Enerdze pociągnęły za sobą również akcje pozostałych „energetyków”. 2,8 procent traci PGE, 1 procent Enea, a 0,4 procent Tauron. Kontynuacja spadków jest tym bardziej bolesna, że w ciągu tygodnia indeks akcji producentów prądu z warszawskiej giełdy stracił prawie 4 procent, a w ciągu miesiąca 11 procent, a od początku roku 32 procent.

Dotychczas główną przyczyną ucieczki inwestorów z branży energetycznej było zagrożenie przymusem przejmowania zadłużonych kopalń. Teraz jak widać powodem jest szturm na zarządy ze strony nowej partii rządzącej.

Jak poinformowała w komunikacie Energa, Roman Pionkowski jest związany z Grupą Energa od lat. W ostatnim czasie był prezesem Energa Operator, największej spółki z Grupy, zajmującej się dystrybucją energii elektrycznej. Wcześniej był członkiem zarządu Energi oraz prezesem Elektrowni Ostrołęka. Od 2013 r. do kwietnia 2015 jako prezes PSE Inwestycje kierował projektowaniem i nadzorem inwestycyjnym dla inwestycji sieciowych PSE. Do rady nadzorczej Energi został powołany 3 grudnia.

Tego samego dania - czyli 3 grudnia - minister skarbu dokonał też zmian w radzie nadzorczej Enei. Obserwatorzy wskazywali wówczas, że to może być początek zmian personalnych w polskich koncernach energetycznych. Rada nadzorcza Enei zbiera się w poniedziałek.

Tagi: energa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz