Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Duda: obniżenie wieku emerytalnego od 1.10.2017 r. "absolutnie możliwe"

168
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda uważa za "absolutnie możliwe", by od 1 października 2017 r. obowiązywał wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W wywiadzie dla PAP powiedział, że czeka na zakończenie przez parlament prac nad ustawą w tej sprawie.

Prezydent Duda: obniżenie wieku emerytalnego od 1.10.2017 r. "absolutnie możliwe"
(PAP/Jacek Turczyk)

Prezydent podkreśla także, że podniesienie kwoty wolnej od podatku - co zakłada inny projekt prezydencki złożony w Sejmie - to kwestia wpisania tego elementu w szerszą reformę podatkową, którą chce przeprowadzić rząd PiS.

Prezydent zaznacza, że dobiegają końca prace nad przygotowanym przez niego projektem dotyczącym obniżenia wieku emerytalnego. - Jeszcze w tym roku, tak jak zresztą deklarowała pani premier, ta ustawa zostanie uchwalona - powiedział Andrzej Duda.

Na pytanie, czy oczekuje od rządu, że 1 października 2017 roku wiek emerytalny będzie taki, jak kiedyś: 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn, prezydent odpowiedział: "Tak zakładam". - Z mojej rozmowy z panią prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że to jest absolutnie możliwe ze strony ZUS. Czekam obecnie na to, aż parlament wywiąże się ze swojego zobowiązania i ustawa zostanie uchwalona - powiedział prezydent.

Pytany, czy stan finansów pozwala, by o przejściu na emeryturę mogło także decydować kryterium stażowe, odpowiedział, że w jego projekcie ten element nie był zawarty. - Wiem, że te kwestie były konsultowane także z rządem, ale wszystko wskazuje na to, że nie będzie decyzji idącej w tym kierunku - powiedział.

Prezydent podkreślił, że on i rząd Prawa i Sprawiedliwości zobowiązywali się do obniżenia wieku emerytalnego do poprzedniej wysokości, przy możliwości kontynuowania pracy. - Jeżeli ktoś chce dalej pracować, jeżeli ktoś chce dalej składać na wyższą emeryturę, będzie miał do tego prawo. To będzie wybór każdego obywatela - mówił.

Andrzej Duda zapewnia, że kwestia podniesienia kwoty wolnej od podatku absolutnie nie została odłożona. - Jest to kwestia wpisania tego elementu w szerszą reformę podatkową, którą chce przeprowadzić rząd Prawa i Sprawiedliwości - ma do tego prawo - powiedział.

- Będę się tym pracom przyglądał. W moim osobistym przekonaniu kwestie prorodzinne powinny również być realizowane w systemie podatkowym. Dlatego będę chciał na ten temat z ministrami dyskutować w momencie, kiedy już konkretne propozycje się pojawią - dodał prezydent Duda.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(168)
Josef
7 lat temu
Ciekawe jak Duda wyjaśni wyborcom swoją niesłowność.W przypadku prezydenta brak wyjaśnienia.Jest niewiarygodny ,bo nie słowny.I to jest wyjaśnienie.
jaś
8 lat temu
A niby dlaczego nowe przepisy miałyby obowiązywać dopiero od 1 października 2017 r. Obniżenie wieku emerytalnego miało nastąpić w ciągu pierwszych 100 dni rządu a nie w ciągu dwóch lat. Dla mnie a także mężczyzn urodzonych w 1951 r. oraz kobiet urodzonych w 1956 r. to będzie "musztarda po obiedzie" TA USTAWA BĘDZIE PO PROSTU NIC NIE WARTA.
MR1951
8 lat temu
Dlaczego przez dwuletnie odwlekanie załatwienia tej sprawy pozbawiliście ludzi urodzonych w początkowych latach pięćdziesiątych możliwości przejścia na emeryturę w wieku 65 lat, do tego w większości mających ogromny, bo niejednokrotnie bliski 50 lat, staż pracy i to wyłącznie składkowy? Wszyscy spośród nich, jeżeli ich wcześniej szlag nie trafił, więcej już na PIS nie zagłosują. Oj, braknie chyba tych głosów, a oni jak POprzednicy moszczą sobie fotele w gabinetach na co najmniej dwie kadencje ...
rybs
8 lat temu
Jaś fasola zna sie na emeryturach !!!
chuckie
8 lat temu
Duda jest pierwszym człowiekiem, jaki dodzwonił sie do ZUSu! Tego nie dokonał nawet Chuck Norris!
...
Następna strona