Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Projekt ustawy okołobudżetowej wrócił do komisji finansów

0
Podziel się:

Przygotowany przez resort finansów projekt przewiduje m.in., że zamrożony ma być, na poziomie z 2014 r., fundusz wynagrodzeń w jednostkach i podmiotach prawnych sektora finansów publicznych

Projekt ustawy okołobudżetowej wrócił do komisji finansów
(Andrzej Iwańczuk/Reporter)
bEDoMblx

Projektem tzw. ustawy okołobudżetowej ponownie zajmie się sejmowa komisja finansów - to efekt złożenia dziś przez kluby PO i PiS poprawek. Rządowa propozycja przewiduje m.in. zamrożenie funduszu płac w budżetówce.

Dziś w Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej na 2015 r., czyli tzw. ustawy okołobudżetowej.

Sprawozdawca komisji finansów Paweł Arndt (PO) poinformował, że podczas prac nad dokumentem komisja pozytywnie oceniła tylko 2 z 11 zgłoszonych do projektu poprawek.

bEDoMblz

Pierwsza z nich uelastycznia przepisy dotyczące specjalizacji lekarskich. Zgodnie z nią _ lekarz, który odbywa szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydentury, może zmienić miejsce odbywania szkolenia specjalizacyjnego nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakwalifikowania się do odbywania tego szkolenia _. Zasada ta nie będzie miała zastosowania na przykład w sytuacji, gdy jednostka, w której szkoli się lekarz, została zlikwidowana.

Druga z popartych poprawek zalicza do przewidzianych w przyszłym roku wynagrodzeń odprawy z tytułu zakończenia kadencji prezesa i wiceprezesów Polskiej Akademii Nauk.

Arndt wskazał, że komisja negatywnie oceniła m.in. poprawki posłów PiS zmierzające do wykreślenia przepisów, które kolejny rok z rzędu zamrażają zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, czy przewidują finansowanie podyplomowych staży lekarskich z Funduszu Pracy.

Elżbieta Rafalska z PiS podczas swojego wystąpienia złożyła ponownie odrzucone wcześniej poprawki swego klubu oraz jedną nową. Dotyczy ona Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. _ Uważamy, że ten fundusz powinien być wyłącznie przeznaczany na wspieranie sportu dzieci i młodzieży. Sport wyczynowy, kadrę narodową też oczywiście należy wspierać, ale źródło finansowania powinno być inne niż ten fundusz _ - mówiła Rafalska. O złożeniu poprawek poinformowała też Bożena Szydłowska z PO. _ Zdajemy sobie sprawę, że trudno znaleźć bezpieczną równowagę pomiędzy uwarunkowaniami makroekonomicznymi, stabilnością finansów publicznych i oczekiwaniami obywateli. Zapisy zawarte w ustawie okołobudżetowej są racjonalne i pozwolą na utrzymanie właściwej równowagi _ - oceniła.

bEDoMblF

Natomiast poseł ludowców Jan Łopata poinformował, że podczas głosowania projektu ustawy okołobudżetowej, jego klub podzieli stanowisko sejmowej komisji finansów.

Z kolei Ryszard Zbrzyzny (SLD) zwracał uwagę, że komisja zarekomendowała wyłącznie poprawki złożone przez PO, które nie wnoszą nic merytorycznego do projektu. Wskazał, że jego klub sprzeciwia się m.in. kolejnemu zamrożeniu funduszu wynagrodzeń w budżetówce. Jak dodał, SLD nie może poprzeć projektu w obecnym kształcie.

W efekcie złożenia poprawek podczas drugiego czytania projektu, został on ponownie wysłany do sejmowej komisji finansów.

Projekt ustawy okołobudżetowej był także dyskutowany podczas środowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Strona samorządowa oprotestowuje bowiem jeden z jego artykułów.

bEDoMblG

_ Sprawa dotyczy art. 34 ustawy okołobudżetowej. (...) Naszym zdaniem ten zapis jest niekonstytucyjny, łamie co najmniej trzy artykuły ustawy zasadniczej, jest także niezgodny z ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego _ - mówił Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich. Artykuł ten mówi o środkach przeznaczonych na edukację dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Zdaniem samorządowców narusza on prawo samorządu do suwerennych decyzji o podziale środków z subwencji ogólnej.

_ My nie chcemy być kasjerem. Nie taka jest idea samorządu _ - przekonywał Wójcik.

Przygotowany przez resort finansów projekt przewiduje m.in., że zamrożony ma być, na poziomie z 2014 r., fundusz wynagrodzeń w jednostkach i podmiotach prawnych sektora finansów publicznych. Od zasady tej przewidziano pewne wyjątki, np. dla Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w związku z koniecznością zatrudnienia dodatkowych pracowników. Zamrożony zostanie, też na poziomie obowiązującym w 2014 r., fundusz świadczeń socjalnych.

Projekt zakłada także zamrożenie maksymalnych wynagrodzeń osób objętych tzw. ustawą kominową. Do ich ustalenia będzie przyjmowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2009 r.

bEDoMblH

W dokumencie znalazły się też zmiany dotyczące podatku akcyzowego. Zaproponowano bowiem opodatkowanie wytwarzania papierosów przy użyciu maszyn, z wyjątkiem ręcznego wytwarzania papierosów i wykonywania ich sposobem domowym w gospodarstwach domowych. Zmieni się też sposób opodatkowania cygar i cygaretek - podatek akcyzowy za te produkty ma być płacony od wagi, a nie od sztuki. Zmiany te mają ograniczyć proceder unikania opodatkowania wyrobów tytoniowych właściwą stawką akcyzy.

Zaproponowano też zmianę ustawy o biokomponentach i biopaliwach. Zgodnie z nimi w 2015 r. nie będzie stosowany przepis, który mówi, że na działania promujące rynek biopaliw przeznacza się 1,5 proc. planowanych w poprzednim roku wpływów z podatku akcyzowego od paliw silnikowych. Środki te zostaną bowiem skierowane na sfinansowanie wprowadzanej w 2015 r. kwotowo-procentowej waloryzacji rent i emerytur.

Zgodnie z przewidzianym w projekcie planem finansowym Funduszu Pracy na 2015 r., z funduszu tego przeznaczono 835,3 mln zł na staże podyplomowe oraz szkolenia specjalizacyjne lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych. Jednocześnie o prawie 600 mln zł zwiększono wydatki na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu.

Projekt zakłada częściowe finansowanie z budżetu państwa w 2015 r. rezydentur - do 60,75 mln zł. Ma to - zdaniem rządu - umożliwić odbycie specjalizacji przez wszystkich absolwentów uczelni medycznych z lat 2012-2015, tj. przez ok. 3,5 tys. osób.

bEDoMblI

Projekt doprecyzowuje też przepisy dotyczące specjalizacji lekarzy. Zawiera przepisy, które mają uniemożliwić _ blokowanie miejsc rezydenckich przez rezygnowanie z rezydentury, a następnie ponowne kwalifikowanie się do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w tym samym trybie, ale w innej dziedzinie lub miejscu _. Projekt przewiduje, że o przydziale miejsc na szkolenia specjalizacyjne będzie decydował minister zdrowia (obecnie wojewoda).

Rząd zaproponował też regulacje umożliwiające wsparcie z budżetu państwa restrukturyzacji Przewozów Regionalnych.

Projekt ustawy okołobudżetowej jest nierozerwalnie związany z projektem budżetu na przyszły rok, nad którym pracuje Sejm. Zakłada on, że deficyt w 2015 r. nie powinien przekroczyć 46 mld 80 mln zł. MF założyło, że dochody budżetu państwa wyniosą 297 mld 252 mln 925 tys. zł (wobec 277 mld 782,2 mln zł zaplanowanych na bieżący rok), a wydatki sięgną kwoty 343 mld 332 mln 925 tys. zł (wobec 325 mld 287,4 mln zł przewidzianych w tym roku).

Czytaj więcej w Money.pl

bEDoMbma
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)