Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protesty rolników. Będzie referendum w sprawie odwołania Sawickiego?

0
Podziel się:

W czwartek zapowiadają pikietę pod Kancelarią Premiera i rozbicie zielonego miasteczka.

Protesty rolników. Będzie referendum w sprawie odwołania Sawickiego?
(Krystian Dobuszyński/Reporter)

Rolnicze OPZZ chce odwołania ministra rolnictwa Marka Sawickiego i rozpisania referendum w tej sprawie. W tym celu związkowcy rozpoczęli już zbiórkę podpisów na terenie całej Polski. Ich zdaniem, polityk PSL nie potrafi pomóc producentom żywności w dobie niskich cen skupu surowców i rosyjskiego embarga.

Referendum ma też rozwiać podejrzenia w stosunku do lidera rolniczych protestów Sławomira Izdebskiego, że uprawia on politykę. - _ Będą podpisy, to znaczy, że to rolnicy chcą odwołać ministra, a nie Izbebski _ - mówi szef rolniczego OPZZ. Sławomir Izdebski przewiduje, że pomysł referendum poprze wielu przedstawicieli polskiej wsi. Na listy już wpisują się osoby blokujące drogi w Wielkopolsce czy na Kujawach. Inicjatywę można wesprzeć również przez internet.

Wiele podpisów rolniczy związkowcy mogą zebrać w czwartek. Na ten dzień zapowiedzieli w Warszawie pikietę przed kancelarią premiera oraz rozbicie _ zielonego miasteczka _. Może w niej uczestniczyć nawet 10 tysięcy osób.

Ciąg dalszy konfliktu

Żądania odwołania ministra to jeden z głównych postulatów rolników, którzy protestują od początku lutego. Oprócz tego domagają się też odszkodowań za straty spowodowane przez dziki.

OPZZ rolników i organizacji rolniczych żąda też od ministra podjęcia decyzji o interwencji na rynku wieprzowiny. Między innymi z tego powodu rolnicy blokowali drogi w całej Polsce, a w czwartek protestowali pod ministerstwem rolnictwa. Był też _ marsz gwiaździsty _ na Warszawę; na obrzeża stolicy do miejscowości Zakręt dotarło ok. 140 traktorów.

Minister mówi nie

- _ Nie słuchamy tego, co mówi szef OPZZ RiOR Sławomir Izdebski, bo ważnych spraw i problemów rolniczych nie rozwiąże się na blokadach i na drogach. Ministerstwo rolnictwa mając środki może używać ich tylko i wyłącznie w granicach i na zasadach prawa wspólnotowego rolnego i prawa krajowego _ - tłumaczył dziennikarzom Sawicki.

W ubiegłą środę minister spotkał się z rolnikami, jednak nieformalny lider protestujących szybko opuścił negocjacje.

_ - Stała się rzecz straszna. Dzisiaj minister rolnictwa, który podobno wywodzi się ze wsi, stanął po stronie Platformy Obywatelskiej i kapitału obcego, a nie po stronie rolników polskich _ - powiedział Izdebski tuż po wyjściu z gmachu ministerstwa.

- _ Odszkodowań za dziki nie będzie, zwrot kwot mlecznych nie będzie i interwencji na rynku trzody nie będzie. Także w tym momencie rozmowy zostały zerwane. Będziemy żądali odwołania ministra rolnictwa _ - powiedział po wyjściu z gmachu resortu lider protestujących związkowców. Rozmowy resort kontynuował z pozostałymi organizacjami.

W ich wyniku powstało sześć zespołów, które mają pracować nad rozwiązaniami dotyczącymi najpilniejszych problemów rolników. Pierwsze efekty ich prac mają być widoczne, jak zapowiedział Sawicki, już 21 lutego.

53,8 mld złotych dotacji dla rolników

Rolnicy narzekają na brak pomocy ze strony państwa, ale jak wynika z raportu Money.pl są oni grupą najbardziej wspieraną finansowo w Polsce. Jeżeli chodzi o wydatki z budżetu państwa i z Unii Europejskiej, to można wyodrębnić trzy części.

W pierwszej są wydatki budżetowe na rozwój wsi i rynku rolnego oraz rybołówstwo, w tym rezerwy celowe wraz ze współfinansowaniem programów Wspólnej Polityki Rolnej i Rybackiej (WPRiR). W tym roku wydatki na te cele sięgną blisko 9,3 mld złotych. W tej kwocie zawiera się na przykład kwota blisko 800 mln złotych na zrekompensowanie rolnikom wydatków na paliwo.

W drugiej części budżetu rolnego Polski, mamy środki przewidziane planem finansowym KRUS. Cała kwota, jaka pójdzie w tym roku na świadczenia emerytalne i rentowe to blisko 17,6 mld złotych. Z czego tylko niespełna 10 proc. zostanie pokryte ze składek płaconych przez samych rolników. Państwo dołoży z płaconych przez wszystkich podatków na emerytury i renty rolnicze ponad 15,9 mld złotych.

W trzeciej części mamy środki z Unii Europejskiej (Budżet Środków Europejskich) w wysokości 28,5 mld złotych. Warto zaznaczyć, że bezpośrednie dotacje z Brukseli dla rolników i rybaków będą większe w tym roku o 8 proc. niż w 2014 roku. Oczywiście wysokość dotacji zależy od rodzaju produkcji rolnej i wielkości gospodarstwa. Bezpośrednia dopłata unijna waha się od 40 do 480 euro do hektara. W przypadku hodowli zwierząt rolnik dostaje wsparcie od sztuki. W tym roku będzie to od 15 euro (np.dopłata do kozy) do 69 euro (np. dopłata do krowy).

Tak więc łączna suma wydatków na rozwój rolnictwa, wsi i rynków rolnych wraz ze środkami z Unii i prefinansowaniem z budżetu państwa za pośrednictwem BGK wyniesie w tym roku 53,8 mld złotych i będzie wyższa od zeszłorocznej o około 750 mln złotych.

Źródło: Sejm, Senat, KRUS

Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, iż wysoki udział budżetu rolnego Polski w budżecie ogólnokrajowym (16,2 proc.) wraz z KRUS i środkami unijnymi zawdzięczać należy rosnącej wysokości środków unijnych.

Należy też dodać, że ogólna suma środków przekazanych w 2015 roku Polsce przez Brukselę wynieść ma 79,4 mld zł, z czego na zadania ujęte w budżecie rolnym, a finansowane ze środków Unii (wraz ze środkami na pożyczki z BGK) pójdzie około 36,2 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/226/m334050.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/politycy-o-protestach-rolniczych-kolejny,135,0,1713287.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "To kolejny cud Sawickiego i Kalinowskiego"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/19/m334611.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/protesty-rolnikow-kulisy-dzisiejszych,25,0,1710617.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kulisy rozmów rolników z Sawickim. OPZZ: "Chcemy odwołania ministra"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/82/m334162.jpg ) ] (http://agrobiznes.money.pl/artykul/dlugi-rolnikow-arimr-rolnicy-moga,89,0,1705049.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jest nadzieja dla zadłużonych rolników
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/29/m206621.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/minister-rolnictwa-do-producentow-owocow,238,0,1697518.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sawicki: "Musicie sami szukać kupców"
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)