Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Reforma edukacji. ZNP: pracę straci ponad 9 tys. nauczycieli

36
Podziel się:

Według ZNP, wśród 9389 nauczycieli, którzy stracą pracę większość stanowią osoby, które otrzymały wypowiedzenie; takich osób jest 5189.

Reforma edukacji. ZNP: pracę straci ponad 9 tys. nauczycieli
(East News)

9,4 tys. nauczycieli straci pracę od 1 września w związku z reformą edukacji, a 22 tys. nie będzie miało pełnego etatu - podał we wtorek, powołując się na arkusze organizacyjne szkół, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Zaznaczył, że dane pochodzą z 16 województw.

- Za kilka dni mamy zakończenie roku szkolnego. Był to rok bardzo burzliwy, bardzo emocjonalny. Dla około 32 tys. nauczycieli ten rok skończy się bardzo złą informacją - powiedział Broniarz na briefingu przed kancelarią premiera.

Jak mówił, stanie się tak "wbrew zapowiedziom pani minister edukacji, wbrew potwierdzeniom pani premier, że reforma polegająca na likwidacji 7,5 tys. gimnazjów nie spowoduje żadnych perturbacji na rynku pracy, że nie będzie zwolnień; że ani rodzice, ani nauczyciele, ani uczniowie tej reformy nie zauważą".

Według ZNP, wśród 9389 nauczycieli, którzy stracą pracę większość stanowią osoby, które otrzymały wypowiedzenie; takich osób jest 5189. 4200 to nauczyciele, którym nie przedłużono czasowej umowy o pracę. Najwięcej zwolnień będzie w województwach: mazowieckim, małopolskim, lubelskim, wielkopolskim i świętokrzyskim.

Według Broniarza, najgorsza sytuacja jest w Warszawie, gdzie pracę straci 1235 nauczycieli oraz 900 pracowników szkolnej administracji i obsługi. 700 nauczycieli dotknie redukcja etatu. 913 nauczycieli będzie łączyć etat aż w trzech szkołach.

- Ponieważ pani minister edukacji narodowej poddaje w wątpliwość zbierane przez nas dane, chcę powiedzieć w sposób jednoznaczny. Dokładnie takie same informacje ma minister edukacji narodowej, dlatego, że zbierane są one z podstawowego dokumentu, jaki jest wytwarzany w szkole, mianowicie z arkusza organizacyjnego, który musi być zatwierdzony przez organ prowadzący, jak i przez kuratorium oświaty - powiedział Broniarz.

Jak mówił, jest najwyższy czas, by minister edukacji siadła do stołu ze związkami zawodowymi i zastanowiła się jak rozwiązać problem za pomocą działań osłonowych. Zaznaczył, że chodzi nie tylko o zwalnianych nauczycieli, ale także o tych, którzy będą pracować na mniej niż pół etatu. "to osoby, które będą zarabiały na rękę około 800-900 zł. Trudno mówić, że są to pobory, za które młody człowiek - a dotyczy to głównie młodych nauczycieli - jest w stanie utrzymać siebie, swoją rodzinę, czy ewentualnie spłacać kredyty" - mówił prezes ZNP.

Odniósł się on także do podawanych przez MEN informacji na temat ofert pracy dla nauczycieli w bazach prowadzonych przez kuratoria. Jak mówił często są to oferty "papierowe", bo niezatwierdzone przez organa prowadzące, albo oferty, które wymagają od nauczycieli pracy w kilku placówkach. "Ci "latający nauczyciele" mimo ogromnego zaangażowania, mimo dużego wysiłku nie będą tak efektywni, tak wydajni, jak wtedy, gdy mają do czynienia z jedną szkołą, jednym zespołem uczniowskim" - ocenił.

*Zobacz także: *

Zalewska: w 2019 roku nie czeka nas katastrofa

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(36)
Nauczycie
7 lat temu
A co z ochroną społecznych inspektorów tych slabeuszy?czy z nimi wreszcie ktoś zrobi porządek?
Nauczycie
7 lat temu
A co z ochroną społecznych inspektorów tych slabeuszy?czy z nimi wreszcie ktoś zrobi porządek?
zaza
7 lat temu
4 godziny biologii, geografii, fizyki w klasach V - VIII, wszystko maksymalnie okrojone, należy okroić jeszcze do 2 godzin i wtedy okaże się, że sama Zalewska da radę uczyć we wszystkich szkołach.
antykomuchowa
7 lat temu
Utrata pracy to nic dobrego ale to normalka. W szkolnictwie jest o co najmniej połowę za dużo nauczycieli a nawet bliżej 70 procent za dużo bo jak policzyć że nauczyciel pracuje po 3 godziny dziennie, może nie pracować dwa lata biorąc urlop "odpoczynkowy "i ma płacone, w ciągu roku kilka miesięcy płatnego urlopu to w przeliczeniu na liczbę nauczycieli wychodzi że 70 % jest ich za dużo. Przecież mogą pracować jak inni po osiem godzin dziennie, mogą mieć 4-5 tygodni urlopu jak inni ,nie muszą dostawać dwa lata płatnego urlopu jak inni i mogą pracować do 68 roku życia jak inni. To samo dotyczy policjantów,strażaków,wojskowych i innych uprzywilejowanych tak jak inni . To samo dotyczy biurokratów tych pochowanych w biurach,gdyby pracowali z normalną wydajnością to połowa co najmniej jest nie potrzebna .To wszystko razem daje miliony ludzi wolnych do pracy, miliardy oszczędności na placach,wyposażeniu,chorobowym,rentach,emeryturach i machlojach . To są wszystko fakty. Czemu jeszcze tak nie jest ? Podatki mogły by być obniżone o 2/3 a pieniędzy było by o wiele więcej, powstawały by nowe atrakcyjne miejsca pracy,dobre płace a standard życia rósł by kilka razy szybciej jak teraz. Były by drogi,szpitale ,szkoły,technologie .......................................... A tak syf,mafia ,korupcja, nieudolność i pycha.
qwerty
7 lat temu
zapraszamy nauczycieli do biznesu i firm prywatnych, brakuje rak do pracy!!!!! wiec bez biadolenia ale prawda tak ze ,,laba,, się skonczyla- przynajmniej dla tych 9000oosb,,, ja prowadzę własna firmę od sierpnia ubiegłego roku i byłem : słownie trzy dni opuściłem zakład pracy. a praca po 10-czasem 16 godzin na dobę . pozdrawia mi powodzenia!!!!!!
...
Następna strona