Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Największa reforma podatkowa od uzyskania niepodległości. Indie wprowadzają najwyższy na świecie VAT

52
Podziel się

28 procent wynosi podstawowa stawka podatku od towarów i usług, obowiązującego w Indiach od lipca tego roku. Nigdzie indziej nie jest on tak wysoki.

Na zdjęciu premier Indii Narendra Modi
Na zdjęciu premier Indii Narendra Modi (AFP/EAST NEWS)
bDHUfgsB

Nie oznacza to jednak, że Hindusów czekają same podwyżki. Nowy VAT zastępuje bowiem szereg wcześniej stosowanych, skomplikowanych podatków. Po jego wprowadzeniu część produktów może nawet stanieć.

Wprowadzona 1 lipca reforma to największa zmiana w podatkach od czasów uzyskania niepodległości. Przymiarki do niej trwały w sumie 17 lat ). Nowy VAT zastępuje 15 działających do tej pory danin, nakładanych przez państwo lub poszczególne regiony. Cel? Zwiększyć wpływy do budżetu i przyspieszyć rozwój gospodarczy.

bDHUfgsD

Podsumowanie tego, jak zmienią się ceny poszczególnych towarów, opublikował w poniedziałek "The Times of India". Według portalu stanieją między innymi ser, słodycze, mydło, lody i bilety lotnicze w klasie ekonomicznej.

Zobacz także: Zobacz też: ceny w Polsce prawie najniższe w Unii

Droższe będą za to między innymi napoje, czekolada czy guma do żucia, ale przede wszystkim - sprzęty RTV i AGD. Na liście są telewizory, lodówki, klimatyzatory czy pralki. Więcej trzeba będzie też zapłacić za wiele usług, w tym chociażby wizytę w pralni, u kosmetyczki czy za reklamę. Bez zmian mają za to zostać ceny mleka, owoców, chleba czy ryżu.

bDHUfgsJ

Podstawowa stawka nowego podatku VAT to 28 proc. Jest ona najwyższa na świecie - podaje portal The Quint. Nawet w znanych z wysokich podatków krajach skandynawskich stawka nie dochodzi do tego poziomu. W Danii, Szwecji i Norwegii wynosi ona 25 proc. Z kolei na Węgrzech, które były dotychczasowymi rekordzistami, jest to 27 proc. Dla porównania - w Polsce podstawowa stawka to 23 proc.

Reforma w Indiach wprowadzone zostały też stawki obniżone - 18, 12, 5, 3 proc. Część produktów będzie też zwolniona z VAT-u. Dodatkowym podatkiem zostaną z kolei obłożone luksusowe samochody, tytoń i napoje gazowane. W sumie stawka daniny sięgnie w ich przypadku około 40 proc.

bDHUfgte
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
KOMENTARZE
(52)
Marcin
4 lata temu
Złodziejstwo , okradanie przez nierobów w garniturach ludzi pracujących i wytwarzających coś pożytecznego dla społeczeństwa , władza i bankierzy to takie pijawki w formie ludzkiej , żerujące na ludziach realnie pracujących .
Oooo
4 lata temu
Polsce podstawowa stawka to 23 proc + podatki ukryte ( pod innymi nazwami)
Ewangelia
4 lata temu
podatek ma być 10% od zysku, i ani krzty więcej, wszystko co jest ponad dziesięcinę psuje rynek i jest niezgodne z Bożym prawem
bDHUfgtf
Karol 1952
4 lata temu
A w Polsce 18+23=41%
Beno
4 lata temu
Ludzie.VAT to podatek od wartości dodanej.Lepiej sprzedaż więcej płacisz. Nie masz na rozwój. To podatek antyrozwojowy.Hindusi nie róbcie tego.Popatrzcie na socjalizm w Europie działający wg zasady Rząd się wyżywi sam a nasz elektorat wyborczy dostanie okruchy a reszta do roboty .
...
Następna strona