Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Największa reforma podatkowa od uzyskania niepodległości. Indie wprowadzają najwyższy na świecie VAT

52
Podziel się:

28 procent wynosi podstawowa stawka podatku od towarów i usług, obowiązującego w Indiach od lipca tego roku. Nigdzie indziej nie jest on tak wysoki.

Na zdjęciu premier Indii Narendra Modi
Na zdjęciu premier Indii Narendra Modi (AFP/EAST NEWS)

Nie oznacza to jednak, że Hindusów czekają same podwyżki. Nowy VAT zastępuje bowiem szereg wcześniej stosowanych, skomplikowanych podatków. Po jego wprowadzeniu część produktów może nawet stanieć.

Wprowadzona 1 lipca reforma to największa zmiana w podatkach od czasów uzyskania niepodległości. Przymiarki do niej trwały w sumie 17 lat ). Nowy VAT zastępuje 15 działających do tej pory danin, nakładanych przez państwo lub poszczególne regiony. Cel? Zwiększyć wpływy do budżetu i przyspieszyć rozwój gospodarczy.

Podsumowanie tego, jak zmienią się ceny poszczególnych towarów, opublikował w poniedziałek "The Times of India". Według portalu stanieją między innymi ser, słodycze, mydło, lody i bilety lotnicze w klasie ekonomicznej.

Zobacz także: Zobacz też: ceny w Polsce prawie najniższe w Unii

Droższe będą za to między innymi napoje, czekolada czy guma do żucia, ale przede wszystkim - sprzęty RTV i AGD. Na liście są telewizory, lodówki, klimatyzatory czy pralki. Więcej trzeba będzie też zapłacić za wiele usług, w tym chociażby wizytę w pralni, u kosmetyczki czy za reklamę. Bez zmian mają za to zostać ceny mleka, owoców, chleba czy ryżu.

Podstawowa stawka nowego podatku VAT to 28 proc. Jest ona najwyższa na świecie - podaje portal The Quint. Nawet w znanych z wysokich podatków krajach skandynawskich stawka nie dochodzi do tego poziomu. W Danii, Szwecji i Norwegii wynosi ona 25 proc. Z kolei na Węgrzech, które były dotychczasowymi rekordzistami, jest to 27 proc. Dla porównania - w Polsce podstawowa stawka to 23 proc.

Reforma w Indiach wprowadzone zostały też stawki obniżone - 18, 12, 5, 3 proc. Część produktów będzie też zwolniona z VAT-u. Dodatkowym podatkiem zostaną z kolei obłożone luksusowe samochody, tytoń i napoje gazowane. W sumie stawka daniny sięgnie w ich przypadku około 40 proc.

wiadomości
gospodarka
podatki
KOMENTARZE
(52)
...
5 lata temu
Co to oznacza? Że Polska jest druga.
maker
5 lata temu
Rekord? Tylko do czasu jak Pisowi zacznie brakować kasy na 500+
maestro
5 lata temu
ciekawe jak tam bedzie wygladac teraz handel diamentami zarowno surowymi jak i oszlifowanymi w Indiach. Czy wciaz beda znaczaco wplywac na ceny hurtowe czy tez dadza pole do popisu innym krajom zaangazowanym w wydobywanie tych kamieni
Grzegorz
5 lata temu
kaczyński przeczyta, to u nas też tak będzie
IQ
5 lata temu
No to poczekajcie na Polskę
...
Następna strona