Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kołodziej
|

Przeoczony skutek reformy sądów. PiS uderza w informatyków

81
Podziel się:

"To wywłaszczenie" – grzmią programiści, alarmując przed skutkami reformy sądów. Reforma sądownictwa pozwala bowiem ministrowi sprawiedliwości na odebranie firmom autorskich praw majątkowych do programów działających w sądach, prokuraturze i u komorników.

Przeoczony skutek reformy sądów. PiS uderza w informatyków
(Startupstockphotos//Pixabay)

"To wywłaszczenie" – grzmią programiści, alarmując przed skutkami reformy sądów. Pozwala ona bowiem ministrowi sprawiedliwości na odebranie firmom autorskich praw majątkowych do programów działających w sądach, prokuraturze i u komorników.

Kilka dni temu Sejm przyjął nowelizacje ustaw reformującą sądownictwo. Opozycja grzmi, że to koniec trójpodziału władzy. Okazuje się jednak, że nowa ustawa o ustroju sądów powszechnych może mieć fatalne skutki również dla branży informatycznej, na co wskazuje "Puls Biznesu".

Rzecz w tym, że nowe przepisy zezwalają ministrowi sprawiedliwości na przeniesienie na rzecz Skarbu Państwa autorskich praw majątkowych do systemów informatycznych używanych przez sądy, prokuratorów i komorników.

Branża IT podniosła larum, że to wywłaszczenie. Na dodatek wywłaszczenie prywatnej firmy informatycznej ma następować wyłącznie na podstawie arbitralnej decyzji ministra. Więcej, prawo to ma obejmować zarówno małe jednoosobowe firmy, jak i wielkie międzynarodowe koncerny.

Kiedy minister mógłby odebrać firmie autorskie prawa majątkowe?

"Jeżeli zagrożona jest sprawność działania lub ciągłość funkcjonowania programu komputerowego lub systemu teleinformatycznego wykorzystującego program komputerowy, lub jeżeli zapewnienia ich sprawności działania lub ciągłości funkcjonowania wymaga ważny interes państwa lub dobro wymiaru sprawiedliwości, a porozumienie w tym zakresie z osobą, której przysługują autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego, napotyka przeszkody".

W zamian za odebranie praw firma mogłaby otrzymać wynagrodzenie.

Zobacz również: * *PiS zmienia Sąd Najwyższy

- Wywłaszczanie twórców oprogramowania, dla których ochrona praw autorskich stanowi podstawowy mechanizm ochrony ich interesów i produktów, uważamy za niedopuszczalne – powiedział Borys Stokalski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) na łamach "Pulsu Biznesu".

Według doniesień gazety niektóre firmy z sektora IT przypuszczają nawet, że zapis, umożliwiający wywłaszczenie, jest przygotowany specjalnie z myślą o konkretnej firmie, z którą rząd ma dziś problem.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(81)
Pamela śliczn...
5 lata temu
Skłócić to IDEA przewodnia każdego reżimu !!!
robert
5 lata temu
oczym wy tu bredzicie!!!właścicielem jest zamawiający,z wyjątkiem gotowego rozwiązania!! inaczej prawo autorskie jest w wysokości ustalonej przy zamuwieniu lub przez prawo unijne to nie tak że ktoś robi coś na zlecenie i jest włścicielem!!to tylko komuniści uwłaszczyli się na filmach i innych rzeczach mimo rze pracowali na etat!!!poczytajcie rozszczygnięcia sądów arbitrażowych ,nie sądów pl bo to przestepcy na urzedzie!!
gdg
5 lata temu
CZARNE EKRANY PROGRAMY PRZESTANA DZIALAC KOMPUTER NIE WLACZY SIE PADNIE BIURO
sadsa
5 lata temu
Wystarczy zaskarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Prawa autorskie są niezbywalne.. Mówi o tym Ustawa o prawach autorskich i pokrewnych. Ustawa jest ważniejsza od rozporządzenia Ministra.
sadsa
5 lata temu
Wystarczy zaskarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Prawa autorskie są niezbywalne.. Mówi o tym Ustawa o prawach autorskich i pokrewnych. Ustawa jest ważniejsza od rozporządzenia Ministra.
...
Następna strona