Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szyszko o porozumieniu klimatycznym: zabezpiecza nasze interesy

42
Podziel się

Minister Szyszko podkreślił, że program PiS zakładał renegocjację pakietu klimatyczno-energetycznego i "tak się stało".

Szyszko o porozumieniu klimatycznym: zabezpiecza nasze interesy
(PAP/Radek Pietruszka)
bEriBPMB

Dzięki postawie prezydenta i premier udało się wynegocjować porozumienie klimatyczne ONZ, które zabezpiecza naszą niezależność energetyczną - podkreślił we wtorek minister środowiska Jan Szyszko w trakcie konferencji podsumowującej rok rządu PiS.

- Zasoby przyrodnicze mają stymulować rozwój gospodarczy i to jest priorytet tego rządu. Polska to unikat, posiadamy to, czego nie posiada jednocząca się Europa - ogromne zasoby tradycyjnych źródeł energii, jak węgiel kamienny, brunatny, zasoby gazu łupkowego, przebogate zasoby geotermalne. Jesteśmy krajem, który może rozwijać się na bazie własnych zasobów energetycznych, a równocześnie dyktować pewne warunki - mówił szef resortu środowiska.

Według ministra przyjęty przez poprzedni rząd pakiet klimatyczno-energetyczny UE spowodował, że "Polska zaczęła być uzależniana od obcych technologii; polskie zasoby energetyczne, chociażby w formie węgla kamiennego, zaczęły być eliminowane".

bEriBPMD

Szyszko podkreślił, że program PiS zakładał renegocjację pakietu klimatyczno-energetycznego i "tak się stało". - Dzięki twardej postawie prezydenta, premier udało się wynegocjować w Paryżu nowe porozumienie klimatyczne ONZ, które otwiera nową politykę klimatyczną - patrz energetyczną - na przyszły okres. Zabezpieczyliśmy swoją niezależność w zakresie możliwości prowadzenia polityki klimatycznej na bazie własnych zasobów energetycznych i również własnych technologii. To wykorzystamy poprzez neutralność klimatyczną - mówił minister.

Wyjaśnił, że porozumienie klimatyczne ONZ pozwoli na ograniczenie w Polsce emisji dwutlenku węgla poprzez wykorzystanie nowych technologii, przy uwzględnieniu roli lasów w pochłanianiu CO2.

Minister przypomniał też, że rząd pozwolił na pierwokup lasów prywatnych przez Lasy Państwowe. - Zebraliśmy 3 mln podpisów, żeby chronić polskie lasy i ziemię. Wywiązaliśmy się z tego zadania - podkreślił.

1 maja br. minął 12-letni okres ochronny na zakup ziemi rolnej i gruntów leśnych przez cudzoziemców przewidziany przez traktat akcesyjny. W Polsce - jak przypomniał minister - w rękach właścicieli prywatnych jest ponad 2 mln ha lasów.

bEriBPMJ

Według ministra "bioróżnorodność nie może być barierą w rozwoju gospodarczym". - Polska jest liderem w zakresie kształtowania bioróżnorodności za pomocą działalności gospodarczej i użytkowania - zaznaczył.

Szyszko zapewnił, że Polska jest też gotowa pomóc tym państwom UE, które przez "nierozumną gospodarkę" zniszczyły swoje cenne zasoby przyrodnicze.

bEriBPNe
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(42)
gorszy sort
5 lata temu
Kiedy nasz gaz łupkowy stanie się opłacalny? Jak na świecie skończy się ropa...
rem
5 lata temu
Niewyczerpane zasoby głupoty.
buhaha
5 lata temu
Niewyczerpane zasoby chamstwa, cwaniactwa i bezczelności !!!!!!!!!!!!!!!!!!
bEriBPNf
śliwa jan
5 lata temu
zasoby ale chyba głupoty
Valdemort
5 lata temu
niewyczerpane zasoby wiatrów puszczanych przez ministra Szyszko
...
Następna strona