Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja i Polska podpisały porozumienie. Koniec transportowej wojny

53
Podziel się

Polska i Federacja Rosyjska podpisały w środę porozumienie w sprawie zezwoleń transportowych na samochodowe przewozy towarowe w 2017 r. - podał wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit. Polska otrzymała 190 tys. zezwoleń na przewozy, w tym 48 tys. na przewozy z - i do krajów trzecich.

Rosja i Polska podpisały porozumienie. Koniec transportowej wojny
(Art Konovalov / Shutterstock)
bDfaKaTF

Aktualizacja 19:37

Porozumienie podpisano podczas posiedzenia polsko-rosyjskiej komisji mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych, które odbyło się w środę w Krakowie. Rozmowom przewodniczyli wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit i wiceminister transportu Federacji Rosyjskiej Nikołaj Asauł, którzy nadzorują sprawę przewozów drogowych.

- Podpisujemy porozumienie, które w przyszłym roku ma zapewnić stabilizację w przewozach pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską. To były trudne rozmowy, w których staraliśmy się uwzględnić stanowisko obu stron, tak aby zarówno przewoźnicy z Polski jak i Rosji mieli zapewnione warunki spokojnej, w pełni komfortowej pracy jeśli chodzi o liczbę zezwoleń. Myślę, że to co na dzisiaj mogliśmy uzgodnić, to się udało - zaznaczył Szmit.

bDfaKaTH

Według niego dzięki podpisanemu dokumentowi nie dojdzie do sytuacji z początku tego roku, że przez pewien czas granica między Polską a Federacją Rosyjską była zamknięta. - Chcieliśmy tego uniknąć, przy poszanowaniu wartości i warunków, które powinny służyć rozwojowi transportu obu storn - zaznaczył minister.

Przekazał on, że ustalona pula zezwoleń transportowych na samochodowe przewozy towarowe wynosi po 190 tysięcy, czyli jest na poziomie zbliżonym do tegorocznej. W tej puli Polska uzyskała 48 tys., o 8 tys. więcej niż w tym roku zezwoleń na przewozy z i do krajów trzecich. Dotyczą one transportu towarów z krajów spoza Polski do Federacji Rosyjskiej. - To najbardziej poszukiwane zezwolenia, bo na nich przedsiębiorcy mogą najbardziej zarobić - ocenił Szmit.

Federacja Rosyjska w swojej puli uzyskała 10 tys. zezwoleń dotyczących krajów trzecich.

Polski wiceminister poinformował, że podczas spotkania strony dyskutowały nad skutecznością podpisanej instrukcji, która ma być obowiązującą dla nich interpretacją porozumienia. - Jeszcze trudno do końca ocenić, czy ona jest do końca skuteczna, mam wrażenie, że będziemy musieli ciągle do tej sprawy wracać m.in. klasyfikacji przewozów. Dlatego twardo powiedzieliśmy, że oczekujemy więcej zezwoleń trójstronnych, bo to jest swoista recepta - wyjaśnił.

bDfaKaTN

Jak zauważył Szmit, obecnie udział transportu do Federacji Rosyjskiej w przewozach międzynarodowych wykonywanych przez polskich przewoźników to ok. 4 proc. Spadek aktywności polskich przedsiębiorców w przewozach do i z Rosji jest związany z obowiązującymi sankcjami gospodarczymi, a także z postawą rosyjskich służb kontrolnych.

Rosyjski wiceminister podkreślił, że dzięki skutecznym i bardzo sprawnym negocjacjom, w ciągu doby udało się doprowadzić do podjęcia decyzji, że do dnia 20 grudnia nastąpi wymiana formularzami na przyszły rok. Zdecydowano też, iż zezwolenia wydane w tym roku będą ważne do 31 stycznia 2017 r. - Oznacza to, że przewozy drogowe będą realizowane bez przerw i przeszkód - zapewnił Asauł.

Jak mówił, ustalona kwota kontyngentu zezwoleń na przyszły rok jest na poziomie zbliżonym do tego roku. Ponadto podczas krakowskiego spotkania strony omówiły działania służb kontrolnych w obu państwach w związku z pojawiającymi się skargami ich dotyczącymi.

Rosyjski wiceminister zapewnił, że działa grupa robocza, która rozpatruje tego typu skargi, a liczba zgłaszanych przypadków nie jest wielka - dotychczas rozpatrzono 10 takich spraw.

bDfaKaTO

- Jeżeli są popełniane błędy, a czasami mogą być, wówczas będziemy podejmować takie działania, by nie dopuszczać do bezpodstawnego nakładania kar i zatrzymywania pojazdów transportowych. Dzięki temu przewoźnicy odczują większy komfort w swojej działalności - zapewnił Asauł.

bDfaKaUi
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(53)
Baca
4 lata temu
To mi się podoba drobnymi krokami do zgody i porozumienia=Słowianie powinni trzymać sie razem rozliczyc się z przeszłościa i do przodu.
b37
4 lata temu
Nareszcie jakaś dobra wiadomość , a większość komentujących narzeka, że to źle, że to nic nie warte... Ludzie - to co lepsze? Kompletny brak porozumienia? Straty gospodarcze? A może wojna? No przecież Rosja taka zła....
123
4 lata temu
Oby więcej takich informacji.
bDfaKaUj
Olo
4 lata temu
I co da się
dobrerelacje
4 lata temu
Polska z Rosją, jak również z innymi Państwami, powinna żyć dobrze: współpracować, pomagać, szanować i wspierać. Mam nadzieję, że wkrótce to nastąpi.
Najnowsze komentarze (53)
zielonooka
4 lata temu
Skłaniajmy się ku Rosji choć to przy obecnym rządzie niemożliwe a szkoda ..kto wie co nas czeka w USA wybrano prezydenta który może wszystko wywrócić do góry nogami .
ACH
4 lata temu
A prawda jest taka ,Ministerstwo Transportu Rosji zamierza znacząco zwiększyć przewozy towarowe do Europy przy pomocy promów, co pozwoli dostarczać ładunki omijając Polskę, czytamy na stronie internetowej resortu. Ten krok związany jest z „niestabilną polityką polskich kolegów w kwestii wymiany zezwoleń, która nie pozwala rosyjskim przewoźnikom na komfortową pracę”. Ukraiński aktywista na punkcie kontrolnym niedaleko Lwowa blokuje ruch rosyjskich ciężarówek © Sputnik. Stringer Opinia: Rosja będzie szukać alternatywy dla lądowego transportu ładunków Wiceminister Transportu Nikołaj Asauł 8 listopada spotkał się z przedstawicielami firmy DFDS, która zajmuje się przewozem ładunków promami. Pracownicy firmy wyrazili gotowość zapewnienia promów towarowych dla linii.
kiks
4 lata temu
Rosjanie już raz objeżdżali Polskę przez Słowację... i na Ukrainie się zatrzymali. Wysyłali TIR-y przez Danię... i chyba w końcu nauczyli się liczyć, skoro tak łatwo i szybko zgodzili się na podpisanie umowy. Uczą się.... Wolno, ale sie uczą. Jestem przy tym niemalże pewien, że coś tam znowu wymyślą, ale mam nadzieję, że tym razem nasza riposta będzie szybka i symetryczna. Z nimi nie da się rozmawiać inaczej, jak językiem solidnych argumentów.
ninja
4 lata temu
Kierowcy i firmy się ucieszą :)
jaCK
4 lata temu
za te wszystkie oszczerstwa na rosje wozil bym towary na zachod omijajac polske i tak putin jest laskawy
b37
4 lata temu
Nareszcie jakaś dobra wiadomość , a większość komentujących narzeka, że to źle, że to nic nie warte... Ludzie - to co lepsze? Kompletny brak porozumienia? Straty gospodarcze? A może wojna? No przecież Rosja taka zła....
taka prawda
4 lata temu
Nigdy nie należy wierzyć ruskim, zobaczycie że coś wykombinują, żeby nam utrudnić życie.
123
4 lata temu
Oby więcej takich informacji.
bDfaKaUb
drummer
4 lata temu
Ble, ble, ble... Które to już porozumienie w tym roku ? Trzecie ? Czwarte ? I co ? ktoś jeszcze wierzy, że Rosja będzie przestrzegać umów ? Bez jaj ! To co ? Od jutra rosyjscy pogranicznicy, celnicy i drogówka przestaną gnoić polskich kierowców ?? Kto w to uwierzy ?
jo44
4 lata temu
jak będzie via carpatia łatwiej nam będzie negocjować zezwolenia na cross kierunku. tj coś za coś..
eustachy
4 lata temu
[QUOTE] Koniec transportowej wojny [/QUOTE] Gówno prawda. Rosyjska telewizja poświęciła temu zagadnieniu sporo czasu. ich opinia. Polska to niepewny partner; trzeba się zabezpieczyć i znaleźć inną drogę do Europy (promową). a o imporcie świnini z Polski ni słowa
Zenek
4 lata temu
Po raz pierszy od 9 lat mamy przed 1 stycznia podpisane porozumienie odnośnie zezwoleń z Rosją
Nick
4 lata temu
Podpisali porozumienie gdy większość polskich firm zrezygnowała i nie realizuje zleceń do Rosji. Rynek już stracony. Teraz to nic nie daje.
ivanov
4 lata temu
ale ta svołocz nie dotrzymuje żadnych umów to tej też nie dotrzyma !