Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Rosjanie będą akceptować znaczne wahania kursu rubla, dopóki..."

0
Podziel się:

Obecny system obiecuje ludziom, że nie będzie gorzej, ale nie daje nic ponadto - przekonuje były doradca Putina.

"Rosjanie będą akceptować znaczne wahania kursu rubla, dopóki..."
(PAP/EPA)

Władimir Putin wcale nie dąży do przywrócenia Związku Sowieckiego, bo nie ma do tego ani ludzi ani pieniędzy - przekonuje rosyjski politolog, były doradca prezydenta Rosji Gleb Pawłowski. Według niego obecna Rosja to państwo bez ideologii, które nie wie, co jest jego celem. _ Rubel jest słaby, a rzeczywiste poparcie dla prezydenta mniejsze niż pokazują sondaże _ - przekonuje.

Pawłowski wygłosił wykład zatytułowany _ Rosja - ewolucja władzy _. Organizatorem wydarzenia było Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Jak zaznaczył były doradca Putina, wiele osób widzi w obecnej Rosji państwo, które chce być na powrót ZSRR i na tym założeniu opiera swe interpretacje działań rosyjskiej władzy, w tym prezydent Władimira Putina. Według rosyjskiego politologa Putin nie ma jednak takiej idei, _ bo nie ma ani ludzi ani pieniędzy _, by to zrobić.

_ - Odtworzenie przeszłości jest trudne, zwłaszcza tak kosztownej przeszłości jak Związek Sowiecki. Rubel jest obecnie zbyt słaby, a rzeczywiste poparcie dla Putina jest mniejsze niż pokazują to oficjalne sondaże _ - powiedział Pawłowski.

Jak zaznaczył, stosunek Rosjan do władzy jest sentymentalny i cyniczny jednocześnie. _ - Rosjanie lubią i popierają władzę, dopóki ona im coś daje lub przynajmniej gwarantuje. Putin zaś gwarantuje, że nie będzie gorzej _ - zaznaczył.

Jak mówił, wielomilionowa rzesza pracowników rosyjskiej budżetówki jest skłonna zaakceptować _ znaczne wahania kursu rubla, oszustwa władzy a nawet to, że wszyscy we władzach kradną _, dopóki dostaje gwarancje, że nie straci dotychczasowego dochodu i że nie będzie powrotu do katastrofalnej sytuacji gospodarczej z początku lat 90-tych.

_ Obecny system obiecuje ludziom, że nie będzie gorzej, ale nie daje nic ponadto _ - dodał Pawłowski.

W opinii rosyjskiego politologa obecny system, który panuje w Rosji Putina, nie jest podobny do systemu ZSRR. Jak mówił, Rosja Putina to kraj bez ideologii. - _ Obecny system władzy nie wie, jaka jest jego ideologia w związku z tym nie wie, jakie ma cele. Konsekwencją jest to, że nic nie można zaplanować _ - powiedział Pawłowski.

Jak dodał, pozytywną stroną tego stanu jest to, że podczas wojny z Gruzją w 2008 r. rosyjskie wojska zatrzymały się i nie weszły do Tbilisi, _ bo nie wiadomo było, co robić _. _ Armia radziecka wiedziałaby, co robić _ - dodał.

Podobnie, według Pawłowskiego, wygląda sytuacja z Ukrainą. Putin mówi, że wojska rosyjskie mogą być w dwa dni w Kijowie, ale nie wyśle ich tam, bo nie wiadomo, co miałoby być następnym krokiem - ocenił politolog. Według niego Putin nie wie też, co zrobić z konfliktem na wschodzie Ukrainy, który - jak ocenił - z jednej strony jest efektem rosyjskiej manipulacji a z drugiej realnym lokalnym powstaniem.

Pawłowski ocenił też, że przekaz rosyjskiej telewizji to _ gigantyczny eksperyment w zakresie sterowania ludźmi, który nie miał swego precedensu w ZSRR, ani w obecnej rzeczywistości _.

Czytaj więcej w Money.pl

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)