Notowania

energetyka
29.04.2018 10:58

"Nuklearny Titanic" w drodze. Rosyjska elektrownia atomowa płynie przez Bałtyk

Akademik Łomonosow - tak nazywa się pływająca elektrownia jądrowa, która ruszyła z Petersburga w kierunku Murmańska. Jest holowana przez Morze Bałtyckie. Konstrukcja jest nazywana "Nuklearnym Titanikiem".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Greenpeace)
Pływająca elektrownia atomowa jest holowana do Murmańska, gdzie przejdzie testy

Akademik Łomonosow - tak nazywa się pływająca elektrownia jądrowa, która ruszyła z Petersburga w kierunku Murmańska. Jest holowana przez Morze Bałtyckie. Eksperci nazywają konstrukcję "Nuklearnym Titanikiem".

Konstrukcja ma 130 metrów długości i 30 szerokości. Na jej pokładzie zamontowano dwa reaktory jądrowe o mocy elektrycznej 70 megawatów i cieplnej 300 megawatów.

Konstrukcja wypłynęła z Petersburga w sobotę i przepłynie wzdłuż wybrzeży Szwecji, a później duńskimi cieśninami na Morze Północne. Następnie do Zatoki Kolskiej na Morzu Barentsa, gdzie zacumuje w Murmańsku.

fot. Greenpeace

Tam pływająca elektrownia ma przejść testy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, "Nuklearny

Titanic" zostanie odholowany do wybrzeży - położonego na dalekiej północy - Czukockiego Okręgu Autonomicznego (większość tego obszaru znajduje się za Północnym Kołem Podbiegunowym). Będzie tam produkował energię na potrzeby mieszkańców i znajdujących się tam platform wiertniczych.

Oglądaj też: #dziejesienazywo: co z atomem w Polsce?

Akademik Łomonosow nie ma na pokładzie prętów paliwowych. Po protestach europejskich ekologów, którzy uznali, że testowanie reaktora w zaludnionym terenie jest niebezpieczne, właściciel elektrowni uznał, że załadunek odbędzie się dopiero w Murmańsku.

Pływająca elektrownia ma pracować przez przynajmniej 40 lat. Co 12 lat ma wracać do Petersburga na przegląd i konserwację.

Rosja ma w planach uruchomienie komercyjnej linii produkującej pływające reaktory. Jak twierdzą rosyjskie media, trwają rozmowy z potencjalnymi nabywcami, m.in. w Chinach, Algierii czy Argentynie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, elektrownia atmowa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-04-2018

TytusMaja na łódce coś czego Polska nie potrafi od 40 lat zbudować na lądzie....

29-04-2018

sasjak się ma swoje zakłady budujące reaktory i swoje stocznie to się buduje takie jednostki, no nie?

29-04-2018

PAJAKGdzie ci pseudo ekolodzy czyżby narobili w gacie i jeden drugiego oblizuje by było bardziej ekologicznie a morze skarżą UE że polski rząd walczy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (58)