Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Wyprzedzili Niemców i Brytyjczyków. Ukraińcy kupują u nas mieszkania na potęgę

151
Podziel się:

Ukraińcy nie tylko pracują w Polsce, ale także kupują nieruchomości. - Ukraińcy coraz chętniej nabywają mieszkania w Krakowie - mówi ukraińska agentka nieruchomości Anna Pysanchyn. Zwraca też uwagę, że ukraiński klient przeważnie płaci gotówką, jest osobą młodą i kupuje niewielkiej powierzchni lokal.

W 2016 r. obcokrajowcy kupili w Polsce 4648 lokali
W 2016 r. obcokrajowcy kupili w Polsce 4648 lokali (Piotr Adamowicz)

Jak wynika z danych MSWiA, przeanalizowanych przez Home Broker, w ubiegłym roku nasi wschodni sąsiedzi kupili 64 tysiące metrów kwadratowych powierzchni lokali mieszkalnych, a to o 81 proc. więcej niż rok wcześniej.

Najpopularniejszą lokalizacją, w której cudzoziemcy kupują mieszkania, jest niezmiennie Warszawa. Z 4648 mieszkań kupionych w ubiegłym roku przez obcokrajowców w Polsce, około 2 tys. to lokale w stolicy.

W 2016 r. w Krakowie nieruchomości kupiło prawie 400 podmiotów z Ukrainy (dokładnie 393, w tym 250 lokali mieszkalnych, 137 lokali użytkowych i 6 nieruchomości gruntowych). Dla porównania w 2015 r. w Krakowie nieruchomości nabyło łącznie 126 podmiotów ukraińskich (118 mieszkalnych i użytkowych i 8 gruntowych), w 2014 - 97, a w 2010 - tylko 18.

- W ciągu ostatnich dwóch lat zaobserwowałam wzrost zainteresowania zakupem lokali mieszkalnych i użytkowych. Są to przeważnie nieruchomości o niewielkiej powierzchni, od 40 do 70 m kw - powiedziała Anna Pysanchyn z międzynarodowego biura nieruchomości Remax Prestige.

Zobacz także: Zniesienie wiz dla Ukraińców

Osoby z Ukrainy chętnie korzystają z pomocy agentów. - Mając do wyboru agenta Polaka i agenta Ukraińca, zdecydowanie chętniej wybierają swojego rodaka, co wynika przede wszystkim ze względów językowych - mówiła agentka.

Jak zauważyła, Ukraińcy najczęściej kupują lokale mieszkalne i użytkowe - je mogą nabyć bez zgody polskich władz. Rzadko decydują się na zakup gruntów, a także pomieszczeń użytkowych służących do celów inne niż mieszkalne - by takie nabyć, muszą spełnić szereg formalności wyznaczonych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Aby otrzymać zezwolenie na kupno niemieszkalnych nieruchomości, obcokrajowcy muszą złożyć wniosek z pakietem dokumentów, m.in. określających status prawny nieruchomości, chęć zbycia właściciela na rzecz obcokrajowca, zaświadczenia z ZUS i urzędu skarbowego o niezaleganiu ze składkami.

Cudzoziemcy muszą również wskazać okoliczności potwierdzające więzi wnioskodawcy z Polską. Później dane te zostają poddane szczegółowej weryfikacji. Procedura uzyskania zezwolenia trwa od ok. 2,5 do 6 miesięcy. Od złożonego wniosku należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 1570 zł. Wydana decyzja jest ważna przez dwa lata.

Ukraińscy nabywcy nieruchomości w Polsce to najczęściej osoby młode. - Rzadziej spotykani są klienci powyżej 50. r. życia - przyznała agentka.

Kraków przyciąga szczególnie wschodnich sąsiadów jako miasto akademickie oraz jako siedziba licznych firm outsourcingowych. - Z powodu konfliktu na wschodzie Ukrainy spora część przedsiębiorców przeniosła się zagranicę lub na zachód Ukrainy. Polska w tej chwili stanowił najlepszą z możliwych opcji, ponieważ Polacy mają podobną mentalność, język, więc łatwiej jest się tu asymilować i rozwijać biznes - wskazała agentka.

Agenci dzielą klientów na cztery grupy. Pierwsza z nich to rodziny, najczęściej rodzice, studentów, które kupują dla dzieci mieszkania. Druga grupa to rodziny z dziećmi. - Często przeprowadzają się tutaj z powodu konfliktu zbrojnego - powiedziała Pysanchyn. Trzecia grupa to osoby kupujące pod inwestycję, najczęściej pod wynajem.

- Zakup nieruchomości w Polsce daje zdecydowanie większe bezpieczeństwo niż lokaty w ukraińskim banku - podkreśliła agentka i dodała, że dla Ukraińców polska ziemia i nieruchomości są ok. 4 razy droższe. Czwartą grupę stanowią młodzi pracownicy korporacji, często branży IT. - Dochody zapewniają im wysoką zdolność kredytową, chociaż zdecydowana większość ukraińskich klientów płaci gotówką - dodała.

Według szacunków Narodowego Banku Polskiego, w 2016 r. pracowało w Polsce 1,2 mln Ukraińców. Kupili oni w Polsce najwięcej mieszkań, wyprzedzając Niemców i Brytyjczyków. Krakowski rynek nieruchomości, zaraz po warszawskim, cieszy się największą popularnością wśród cudzoziemców. W 2016 r. obcokrajowcy nabyli w Warszawie 1963 lokale, a w Krakowie 1016 (z czego blisko połowę nabywców pochodziło z Ukrainy).

Beata Kołodziej

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(151)
argth
6 lat temu
rabuja ukraine i lokuja tu wyprana w ten desen kase, ja bym im nie pozwalal na takie pranie kasy bo szlak go wie kogo odarli zeby byc bogatym
kk
7 lat temu
Bo im pracodawcy płacą minimum 4 6 tysiaków miesięcznie .Polski zakład woli cudzoziemca ,jakieś tam benefity mają za zatrudnienie kogoś ze wschodu ............
Dan7890
7 lat temu
ciekawe skąd maja diengi....? Polaków nie stać na mieszkanie a oni mają kase.... czy to nie dziwne?
Marian
7 lat temu
tylko nie Ukraińcy przecież oni są straszni
julka
7 lat temu
wolałabym siedem tysięcy imigrantów niż miliony Ukrainców
...
Następna strona