Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Będzie komisja śledcza w sprawie frankowiczów? PSL i Kukiz'15 zbierają podpisy

80
Podziel się:

Posłowie Kukiz'15, PSL i niezrzeszeni zebrali już 54 podpisy pod wnioskiem o powołanie komisji śledczej do spraw kredytów frankowych.

Paweł Kukiz proponuje, by nawet jeśli nie uda się powołać sejmowej komosji śledczej, stworzyć ją na wzór komisji ds. reprywatyzacji
Paweł Kukiz proponuje, by nawet jeśli nie uda się powołać sejmowej komosji śledczej, stworzyć ją na wzór komisji ds. reprywatyzacji (Przemek Swiderski/EastNews)

Andrzej Maciejewski (Kukiz'15) powiedział, że pod wnioskiem podpisali się posłowie jego klubu, z PSL, a także niezrzeszeni. W sumie są 54 podpisy, podczas gdy minimalny wymóg to 46 podpisów.

- Zgłaszamy oficjalnie przygotowany wniosek. Pytanie, co z tym zrobią PiS i Platforma - powiedział w piątek Andrzej Maciejewski z Kukiz'15. - W sumie są 54 podpisy, podczas gdy minimalny wymóg to 46 podpisów - dodał.

Paweł Kukiz podziękował posłom PSL, że wsparli wniosek.

- Szkoda, że nie zrobili tego koledzy z PiS, PO i Nowoczesnej, którzy w kampanii mówili o pomocy frankowiczom - zaznaczył.

*Zobacz też: * *Kukiz: frankowicze mogą wziąć sprawy w swoje ręce - tą sprawą może być np. kilof *

- Trzeba rozwiązać ten problem, który nie jest rozwiązany, ale też wyjaśnić, kto za tym wszystkim stał, aby ludzi naciągnąć i wpuścić w maliny - mówił z kolei Mieczysław Kasprzak z PSL. Dlatego, tłumaczył, PSL popiera propozycję, by taka komisja śledcza powstała.

Kukiz zaapelował jednocześnie, aby - jeśli nie uda się powołać komisji śledczej w Sejmie - powstać w sprawie "afery frankowej" komisję analogiczną do komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.

Posłom dziękował Mariusz Zając ze Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

- To będzie komisja ds. oszustw bankowych, nie tylko frankowych - stwerdził.

W Sejmie są cztery projekty ustaw dotyczące kredytów frankowych.

Dwa tygodnie temu odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji. Jednak frankowiczom się nie spodobał, o czym można przeczytać w money.pl.

Prezydent zaproponował m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie. Teraz będzie to sytuacja, gdy koszty kredytów przekraczają 50 proc. dochodów (dotąd było 60 proc.) - realnie to około tysiąc złotych na osobę w rodzinie. Ponadto zwiększona zostanie wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1,5 tys. do 2 tys. złotych, wydłużony okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy oraz wydłużony okres bezprocentowej spłaty otrzymanego z Funduszu wsparcia z 8 do 12 lat.

Możliwe będzie także umorzenie części zobowiązań z tytułu wsparcia, szczególnie w sytuacji regularnego spłacania rat. Projekt wprowadza także procedurę odwoławczą w przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku przez bank-kredytodawcę.

W podkomisji sejmowej od jesieni 2016 roku toczą się ponadto prace nad trzema innymi projektami ustaw dotyczącymi frankowiczów, w tym nad projektem prezydenckim, zakładającym zwrot frankowiczom części spreadów. Są też projekty klubów PO i Kukiz'15 - ten ostatni to jedyny, popierany przez samych frankowiczów.

autor: Piotr Śmiłowicz

gospodarka
banki
kredyty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(80)
pikuś
5 lata temu
Kukiz i Morawiecki zapomnieli o ludziach którzy wpłacili żywą gotówkę do banków np. do Banku Zachodniego
emeryt PRL
6 lat temu
Kukizik. Też kiedyś będę się śmiał jak ty. Tylko, że z ciebie przedszkolaku Pis.
Feliks
6 lat temu
Frankowicze...Ten piękny bankowy kant przejdzie do szeregu podobnych numerów jak w Stanach.Drogie są doświadczenia w kapitalistycznej "demokracji"Naiwni zasilili pazernych. jakież to banalne.
jeleń z Banku...
6 lat temu
Myślałem że chodzi o Komisję Śledczą dla "frankowiczów" za próby wyłudzenia nienależnych zwrotów części spreadów. Zapłacą za to i tak jelenie z kredytami w PLN.
wax
6 lat temu
Wiemy, kto sprowadził krzyżaków to i się dowiemy kto sprowadził banksterów do Polski i za ile.
...
Następna strona