Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Frankowicze miażdżą prezydencki projekt. "To kolejna złamana obietnica"

41
Podziel się:

Grupujące frankowiczów stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu" negatywnie oceniło projekt prezydenta.

Frankowicze miażdżą prezydencki projekt. "To kolejna złamana obietnica"
(EAST NEWS)

Grupujące frankowiczów stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu" negatywnie oceniło złożony w środę w Sejmie prezydencki projekt nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.

"Stowarzyszenie odbiera obecny projekt Prezydenta jako dowód na złamanie kolejnej obietnicy złożonej naszemu środowisku" - głosi oświadczenie SBB.

Projekt zakłada m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego, umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie. Ze składek banków miałby też powstać Fundusz Restrukturyzacyjny, który rocznie może kosztować sektor nie więcej niż 3,2 mld zł. Ustawa z 2015 roku, która miałaby być znowelizowana, zakłada, że kredytobiorcy - złotowi i walutowi - pozbawieni pracy i znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej mieli przez 18 miesięcy otrzymywać pomoc do 1,5 tys. zł. Na fundusz wsparcia banki wyasygnowały 600 mln zł.

"Z niepokojem przyglądamy się ewolucji poglądów prezydenta od postawy sprzyjającej Polakom i chętnej do pomocy w walce z potężnym przeciwnikiem jakim jest lobby bankowe niszczące polską gospodarkę do postawy wspierającej nieuczciwość w Polsce i konserwującej zdobyte w sposób nielegalny zyski banków" - czytamy w oświadczeniu SBB.

"Stowarzyszenie przypomina, że prezydent dał bankom rok czasu na dobrowolną restrukturyzację kredytów pseudowalutowych. Po upływie tego terminu miało nastąpić ustawowe zmuszenie banków do odwalutowania tych kredytów. W tym czasie banki nie wykazały choćby minimalnych chęci do rozmów z klientami. Tym samym prezydent po raz kolejny złamał obietnicę składając projekt, który ma tylko zachęcać do 'polubownego' rozwiązania" - dodali frankowicze.

Ich zdaniem fundusz wsparcia, o którym mówi inicjatywa ustawodawcza prezydenta, to "rozwiązanie poboczne, niezwiązane z samym problemem nielegalnych umów".

"W zakresie funduszu wsparcia kredytobiorców będących w trudnej sytuacji materialnej doceniamy chęć jego naprawy. Dostrzegając potencjalnie możliwe korzyści z jego istnienia, należy jednak stwierdzić, że do tej pory nie funkcjonował on praktycznie wcale, a zaproponowane zmiany przez prezydenta będą wymagały dalszych prac. Inaczej, w dalszym ciągu to banki będą decydowały, czy wsparcie dla osób niszczonych finansowo przez nie same, będzie przyznane. Należy też zauważyć, że rozwiązanie to nie obejmuje osób z już wypowiedzianą umową, które najbardziej potrzebują wsparcia" - głosi oświadczenie SBB.

Zdaniem stowarzyszenia propozycja prezydenta nie przywraca równości stron i "nie likwiduje bezprawia i nieuczciwości banków, do czego zobowiązał się wobec swoich wyborców". "Ofiary nieuczciwości nadal nie mogą się czuć bezpiecznie i cały czas zmuszane będą do płacenia nieuczciwego haraczu zwiększającego nielegalne zyski banków" - ocenia SBB.

Stowarzyszenie apeluje zarazem do Andrzeja Dudy, aby "podjął działania legislacyjne w celu ochrony osób najbardziej poszkodowanych przez system bankowy i wymiar sprawiedliwości".

"Do dnia dzisiejszego licytowane są majątki na podstawie niekonstytucyjnych przepisów o Bankowym Tytule Egzekucyjnym oraz na podstawie nielegalnych zapisów umów. Dotyczy to zarówno kredytów waloryzowanych do walut obcych, jak i złotowych. Wzywamy więc do złożenia projektu wstrzymującego licytację majątku jak i wydłużenie okresu, po którym bank może wypowiedzieć umowę" - głosi oświadczenie.

Niezadowolenie wyrazili również bankowcy - o czym pisaliśmy w money.pl. Wskazana w projekcie nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców skala obciążeń sektora bankowego może okazać się zbyt wysoka i może tym samym wpłynąć negatywnie na zdolność banków do finansowania gospodarki - zaznaczył prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Z kolei za projektem prezydenta Dudy murem stanęła KNF i NBP. Kancelaria Prezydenta również otwarcie mówi o współpracy z NBP przy tym projekcie.

"Projekt stanowi rozsądny kompromis pomiędzy realizacją celu społecznego, jakim jest udzielenie pomocy kredytobiorcom, a uniknięciem zagrożenia dla stabilności sektora bankowego obciążonego kosztami tego wsparcia" - ocenia Komisja Nadzoru Finansowego.

gospodarka
prawo
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(41)
za nim stoi
5 lata temu
dudajude
smtne
5 lata temu
Po pierwsze chcieliby - by to Państwo czyli my wszyscy zapłacili za ich naiwność i brak umiaru w ocenie własnych możliwości finansowych Po drugi PiS jest zły i już - i to ma być program - czyli cokolwiek by nie zrobiła Szydło, Kaczyński czy Prezydent - z definicji jest złe. Dowód? Nawet weta (choć co najmniej dyskusyjne bo przyhamowujące na bezcenny czas moment wyprostowania patologii nie tylko Wymiaru ale i innych dziedzin) też nic nie uspokoiły - bo im nie o to chodzi Chcą by było jak było -
parszywa zmia...
5 lata temu
jeśli masz problem, zgłoś się do "Doda Pomoc" organizacji która miała każdemu pomóc. obiecywał to Duda, a głową ręczył koleś z PSL Wojciechowski. Wojciechowski może pomóc nawet ze swojej kasy, bo zarabia dziesiątki tysięcy w EURO
GustawIIAdolf
5 lata temu
Kurs franka spada. Za chwilę nie będzie problemu.
oszukany prze...
5 lata temu
Ja i moja rodzina zostaliśmy oszukani przez Kredyt Bank w Koszalinie ( obecnie WBZ), trafiliśmy na dwie podłe kłamczuchy , które nas oszukały i wprowadziły celowo w błąd – jedna z nich to ,,doradca" klienta w Koszalinie a druga pośrednik kredytowy z Darłowa . Uważajcie na nich!
...
Następna strona